V banskobystrickej starej Sásovej majú netradičnú autobusovú zastávku. Je venovaná jednému z najznámejších Slovákov

„Obsahom životným môže byť úsilie a láska. Tieto dva princípy mi boli kompasom, keď som sa vydal na cestu.“

Milan Rastislav Štefánik

Milan Rastislav Štefánik šiel za svojimi snami a túžbami napriek prekážkam, ktoré mu život prinášal, či už v podobe podlomeného zdravia, či nedostatku financií. Každú príležitosť, ktorú mu osud pripravil, využil stonásobne. Ako vedec, politik, cestovateľ, vojak alebo diplomat. Učil sa za pochodu a nič ho nedokázalo odradiť. Veril svojim víziám a snom, vždy bol srdcom presvedčeným Slovákom a napokon sa stal i cteným a uznávaným Európanom. Naozaj máme právo byť na neho hrdí. Jeho životný odkaz si netradičnou formou uctili Banskej Bystrici – starej Sásovej. Aj vy sa môžete vypraviť na svoje cesty z autobusovej zastávky, ktorá vás na prvý pohľad zaujme.

Vznik Československej republiky si 28. októbra pripomenul miestny klub Spoločnosti Milana Rastislava Štefánika pri buste spoluzakladateľa spoločného štátu v banskobystrickej starej Sásovej. Významnú osobnosť našich dejín najnovšie pripomína aj výtvarné dielo, ktoré je súčasťou tamojšej autobusovej zastávky MHD. Tú vďaka umelcovi zdobí nielen Štefánikova podobizeň, ale aj ďalšie motívy jeho života a Československej légie. Skvelú myšlienku spomínaného združenia a neziskovej organizácie Spolu sme Bystrica zrealizoval streetartový umelec Jozef Panika.

Kto bol Štefánik?

Gen. PhDr. Milan Rastislav Štefánik (* 21. júl 1880, Košariská – † 4. máj 1919, Ivanka pri Dunaji) bol slovenský štátnik, diplomat, politik, organizátor, vojenský letec, brigádny generál ozbrojených síl Francúzska, astronóm, fotograf, vedec a vynálezca. Mal najväčšiu zásluhu na formovaní česko-slovenského zahraničného odboja počas prvej svetovej vojny. Štefánik si vzal za úlohu vytvorenie armády ešte vtedy neexistujúceho štátu a získavanie spojencov nielen ako vojak, ale aj ako diplomat či politik. Napriek permanentne chatrnému zdraviu neustále križoval kontinenty a štáty a loboval za myšlienku samostatnosti. V Paríži inicioval vznik Československej národnej rady, ktorá bola základom vlády rodiaceho sa štátu. Prevzal funkciu podpredsedom, predsedom sa stal Masaryk. Štefánik potom odletel na taliansky front, kde sa snažil získavať vojakov do novej armády. Takto po Európe, Rusku a Amerike vytvoril jadro československých légií v počte niekoľko tisíc vojakov. Legionárov uznala francúzska vláda dekrétom o vytvorení česko-slovenskej armády v decembri 1917.

Pocta generálovi

Dňa 23. apríla 1990 bol schválený Zákon č. 117/1990 Zb. o zásluhách M. R. Štefánika, ktorý oficiálne uznal, že „sa zaslúžil o vznik spoločného štátu Čechov a Slovákov“. Na jeho počesť bolo pomenované štátne vyznamenanie Slovenskej republiky, Kríž Milana Rastislava Štefánika, ako aj medzinárodné letisko v Bratislave, akadémia ozbrojených síl SR, železničná trať, ústav a veľké množstvo ulíc, námestí, škôl atď.

Najnovšie k nim pribudla aj autobusová zastávka.

Foto: Graffiti Studio71

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest