Boli sme súčasťou taktického cvičenia hasičov vo Zvolene (fotoreportáž)

Dnes (26.10.2023) zrejme niektorých obyvateľov Zvolena zaskočil rev sirén a hasičské autá, ktoré obkolesili jeden z našich autobusov.

Ak by sme sa chceli zviezť na vlne senzačných titulkov, ktorými nútia mainstreamové médiá ľudí klikať na ich články, dali by sme tomuto nadpis: „V našom autobuse tiekla krv!!! Museli zasahovať hasiči“ . Ale neurobili sme tak (hoci je to svojim spôsobom pravda). Dnešný deň bol pre jeden z našich autobusov výnimočný. Sme radi, že sme mohli byť súčinní počas taktického cvičenia záchranných zložiek. Hasičský záchranný zbor uskutočnil v blízkosti spoločnosti Continental vo Zvolene taktické cvičenie na likvidáciu požiaru po havárii autobusu.

Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku

Odpoveď na otázku, k čomu slúžia takéto taktické cvičenia , pozná zrejme každý. Je dôležité pripraviť záchranárov na každú situáciu. Pri havárii autobusu je to obzvlášť dôležité. V čase telefonátu hasičom, že sa niekde stala nehoda nik s určitosťou nevie, či sa v ňom viezlo päť, alebo päťdesiat osôb. Nik si netrúfne odhadnúť počet zranených a ani rozsah a vážnosť poranení osôb. Nehovoriac o stave samotného autobusu, ktorému od pohonných látok môže hroziť vznietenie. Preto sa práve taktické cvičenia hasičov vo vzťahu k nehodám vo verejnej doprave radia k tým, ktoré sú naozaj veľmi dôležité. Je potrebné mať vynikajúco „nacvičené“ všetky možné scenáre, ktoré v prípade takejto nehody môžu nastať a dokonale sa pripraviť na to, aby bola záchranná misia úspešná.

V čase medzi 9:00 a 12:00 bolo preto potrebné vo Zvolene počítať so zvýšenou frekvenciou prejazdov hasičskej techniky so zapnutou svetelnou signalizáciou.

Námet a cieľ

Námetom cvičenia bola likvidácia požiaru autobusu po nehode a evakuácia zranených i nezranených osôb zo silne zadymeného prostredia za použitia všetkých dostupných prostriedkov. Cieľom taktického cvičenia bolo precvičenie spôsobu nasadenia a riadenia síl a prostriedkov Hasičského a záchranného zboru, dobrovoľných hasičských zborov určených miest/obcí vrátane ich vzájomnej spolupráce s riadiacim štábom OR HaZZ ZV pri spomenutej udalosti. Zároveň bola preverená a precvičená činnosť operačného strediska KR HaZZ v Banskej Bystrici pri zvolávaní a nasadzovaní síl a prostriedkov. Počas taktického cvičenia hasiči odstraňovali požiar autobusu, evakuovali niekoľko osôb nadýchaných splodinami horenia. Nasimulované boli tiež zranenia cestujúcich, s ktorými si záchranári museli dať rady, vrátane zranení s nemožnosťou pohybu. Počas zásahu bola cestná premávka riadená v súčinnosti s príslušníkmi Policajného zboru SR a Mestskej polície. V rámci cvičenia bolo členmi DHZM Zvolen zriadené hniezdo záchrany, kde bola využitá súčinnosť so záchrannou zdravotnou službou.

Taktické cvičenie úspešne skončilo a my vám prinášame fotoreportáž.

Foto: Michal Mališ

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest