Špeciálne autobusy na nákladných podvozkoch

Zdalo by sa, že s vynálezom samonosného podvozku sa začali zväčšovať konštrukčné rozdiely medzi autobusmi a nákladnými automobilmi. Pravda je však taká, že aj dnes môžeme stretnúť autobusy s „nákladným spodkom“.

Kedysi sa autobusy vyrábali len a len na nákladných podvozkoch. Až neskôr sa prešlo k podvozkom určeným pre tento druh dopravy. O niečo zaujímavejšie je putovanie po stopách autobusov, ktoré špeciálny (nákladný) podvozok MUSELI mať.

História takýchto truck – busov je bohatá na skvosty, ktoré boli od začiatku minulého storočia vyhľadávané hlavne v neprístupných oblastiach, kam viedli len blatisté cesty. Veľmi podobné využitie mali špeciálne autobusy, o ktorých si dnes budeme rozprávať. Tie neboli primárne určené na bežnú prepravu osôb ale skôr na dovoz turistov na neprístupné miesta tejto planéty. Špeciálnych truck-busov nebolo vyrobených pre takéto prepravy veľa. Potešiteľné je, že československý Emibus alias Dakar zaradili odborníci medzi ukážkové typy.

K čomu slúžili?

Rozvoj turizmu v mnohých krajinách zapríčinil, že bolo nutné vyrobiť autobusy, ktoré by zvládli prekonať prírodné extrémy vo vyhľadávaných destináciách. Ľahkú prácu mali napríklad v Egypte a blízkych púštnych krajinách, kde desiatky rokov premávali známe Pullmany, ktoré boli extrémom prispôsobené už pri sériovo vyrábaných modeloch. Iné krajiny boli na tom horšie a museli vyvíjať autobusy aké sa sériovo nevyrábali nikdy. Poďme si niektoré z nich predstaviť.

„Dakar“

Typickým príkladom náhody je spomínaný československý horský autobus Emibus, ktorý bol vyvinutý pre úplne iné účely (Rallye Paríž – Dakar) v polovici osemdesiatych rokov minulého storočia. Nakoniec sa vynikajúco osvedčil pri odvoze turistov k hotelu na horskom masíve Poľana. Nedá sa povedať, že by vo vtedajšej československej republike nemali vozidlá, ktoré by nezvládli jazdu v horskom teréne. Veď už legendárne vozy Škoda 706 RTO bez problémov zvládali dovoz turistov od Beskýd až po Vysoké Tatry. Poľana však nebola a nie je typickým lyžiarskym strediskom. Ide o vyhasnutú sopku, ktorej príjazdové cesty sú v zimnom období extrémne a s minimálnou údržbou. Emibus si však s nimi poľahky poradil. A to aj bez pohonu 4×4.

Nissan Diesel

Naopak, pohon 4×4 má vozidlo Nissan Diesel, ktoré sa na Emibus tak trochu podobá, no v živote sneh nevidelo. Skôr piesok. Bolo totiž vyrobené pre turistov, ktorí navštívia Abu Dhabi.

Isuzu BXD30

Isuzu BXD30 bol projektovaný už v roku 1968 s cieľom umožniť cestovanie ľuďom z hornatých oblastí. Po kórejských a japonských cestách premával viac ako dve desaťročia a aj dnes ho môžete zahliadnuť v historickom centre Hirošimy. Verili by ste, že za jeho konštrukciou stojí letecká divízia spoločnosti Kawasaki?

Mercedes-Benz Atego

Najväčší počet Truck – busov premáva na Islande, kde je jedným z najobľúbenejších modelov Mercedes-Benz Atego s pohonom 4×4. Napriek „technicky hranatým“ tvarom je vozidlo vo vnútri veľmi pohodlné a slúži k prevozu cestujúcich k sopkám a gejzírom hlavne počas letnej sezóny.

GINAF X5450

Ešte väčším kráľom Islandu a možno aj celého sveta je päť nápravový GINAF X5450 s pohonom všetkých kolies – 10×10. Islanďania vravia, že nie je miesto, kam by sa nedostal. Pri pohľade na tento krásny stroj veríme.

Foto: mpark.pro

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest