Limuzína, ktorá je dlhšia ako dva autobusy

Predstavíme vám automobil, ktorý by mohol pokojne slúžiť ako autobus. Vlastne nemohol. Kvôli svojej dĺžke by zrejme nedostal povolenie legálne jazdiť po bežných cestách. Je totiž 30,5 metra dlhý.

Hollywoodsky výmysel?

Prečo bola teda táto limuzína zostrojená? Za všetkým je potrebné hľadať muža menom Jay Ohrberg.

Jeho meno pozná v Hollywoode každý. Keď nejaký režisér potrebuje pre svoj film naozaj výnimočné auto, aké ešte nikto na svete nevyrobil, obráti sa práve na Jay Ohrberga. Tento macher dokáže prerobiť obyčajné a nenápadné vozidlo na supermoderné fáro budúcnosti.

Ohrbergove automobily hrali vo filmoch i seriáloch o Batmanovi, RoboCopovi, alebo rodine Flinstonovcov. Tiež navrhol K.I.T.T. pre seriál Knight Rider.

V roku 1992 sa Jay rozhodol postaviť najdlhšie auto na svete. Jeho základom bol Cadillac Eldorado zo sedemdesiatych rokov, ktorý sa však zmenil na nepoznanie.  Teraz sa volá American Dream (americký sen) a nie je to práve najpraktickejšie auto na svete. Pôvodný model sa totiž natiahol na 30,5 metra dlhú limuzínu s 26 kolesami, bazénom či plochou na pristávanie vrtuľníka.

American Dream

Limuzína je poháňaná dvoma V8 motormi a predná a zadná sada kolies majú nezávislé volanty. Aj napriek tomu však 10 tonové auto nemohlo jazdiť po cestách a na miesto určenia ho museli prevážať rozdelené na dvoch návesoch. Išlo však hlavne o upútanie pozornosti, čo sa „americkému snu“ úspešne darilo. Vnútri nájdete veľkú vodnú posteľ, televízor, bar, fotely či dokonca vírivku a limuzína dokáže odviesť až 20 pasažierov. Tvorca sa v istom momente rozhodol auto prenajať firme, ktorá ho používala na propagačné účely. Po uplynutí zmluvy skončilo opustené v sklade v New Jersey. V roku 2012 sa opäť objavilo na scéne (v aukcii), avšak nie v dobrom stave – s vybitými oknami, chýbajúcimi kolesami, roztrhanou strechou a hrdzavou karosériou.

V roku 2014 však limuzínu zachránilo Autoseum Automotive Teaching Museum v New Yorku a odvtedy slúži študentom ako pomôcka pri stavbe a výrobe vlastných áut. V ich réžii už vzniklo viac ako 50 podobných vozidiel.

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest