Najpodivnejší autobus v socialistickom bloku vyrobili v Rumunsku, premával však v Číne

Výsledkom nezvyčajnej Rumunsko – Čínskej spolupráce bol autobus, ktorý Rumuni prezývali Dinosaurus. V skutočnosti sa nazýval Dongfeng-Roman a jeho história je naozaj zaujímavá.

Pred rokom 1989 si budovalo Rumunsko v Európe, ale tiež v iných častiach sveta povesť so svojimi automobilmi Dacia, Roman a ARO. Rumunsko bolo vysoko cenené pre ľudové ceny, za ktoré tieto vozidlá predávalo. Najväčšia tamojšia automobilka sa nachádzala v meste Brasov.

Len nech to nestojí veľa peňazí

Málo známy je príbeh autobusu, ktorý bol Rumunmi navrhnutý a vyrábaný pre osobnú dopravu v Číne. Rumunsko nutne potrebovalo peniaze a tak podpísalo zmluvu s čínskou automobilkou Dongfeng Motor Corporation. Zaviazali sa, že im licenčne vyrobia kĺbové autobusy pre mestskú dopravu v ľudnatej krajine. V roku 1978 pracovalo v automobilke Roman okolo 28000 robotníkov. Problém bol, že nemali pre koho vyrábať. Ešte väčší problém bol prezident tejto republiky Nicolae Ceaucescu. Potom, ako sa dostal k moci, začal zvýrazňovať nezávislosť krajiny. Mal dokonca odvahu požadovať od ZSSR, aby Rumunsku vrátil Moldavsko. V roku 1968 vojská Varšavskej zmluvy okupovali Československo. Ceaucescu na rozdiel od zvyšku krajín Varšavskej zmluvy odmietol účasť Rumunska na tejto akcii a dokonca ju aj verejne odsúdil. Počas ideologického sporu medzi ZSSR a Čínou Ceausescu vyhlásil, že chce zachovať priateľské vzťahy s Čínou, ktorej dal v tomto konflikte prednosť.

A sme pri koreni veci. Priateľské vzťahy s Čínou sa budovali na mnohých úrovniach a jednou z nich bol automobilový priemysel. Ceaucescu vedel, že fabrika Roman produkuje len nákladné autá, napriek tomu poveril jej konštruktérov zhotovením modelu kĺbového autobusu pre Čínu. S dodatkom: „Aby to veľa nestálo:“ A keďže šetrenie sprevádzalo všetky pracovné úseky rumunského ľudu, vytvorili model nákladno – osobného monštra, ktoré v tichosti medzi sebou nazvali Dinozaurul – Dinosaurus. Jeho oficiálny názov však znel Dongfeng-Roman.

Rumuni dodali do Číny desiatky týchto autobusov a tie boli verejnosťou dokonca veľmi dobre prijaté. V Číne sa oficiálne predstavili pod značkou Hengtong, prípadne pod modelom CQ680. V dôsledku obrovských nákladov na export autobusov do ďalekej krajiny však zo spolupráce veľmi rýchlo zišlo. Dnes nie je o tomto vozidle veľa informácií. Je zrejmé, že sa autobus vyrábal v dvoch farbách (minimálne) a to béžovej a modrej. A že vyzeral naozaj veľmi netradične.

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest