Školský autobus, postavený na hlavu

To tu ešte nebolo, krútili hlavami okoloidúci, ktorí po prvýkrát uvideli toto podivné vozidlo. Dnes práve ním uzatvárame sériu článkov o školských autobusoch.

Ľudstvo vždy fascinovala symetria. Či  v ľudskom tele , v prírode, v umení alebo vo vesmíre ako celku. Možno to je dôvod, prečo sa ľuďom tento školský autobus zdá byť tak šialený, že ho milujú .

 Steve Braithwaite a jeho partner Tom Brown mali šťastný nápad na vytvorenie veľmi špeciálneho školského autobusu, ktorý by bol symbolom dômyselnej iniciatívy. Neboli však prví, kto takýto autobus postavil. V podstate len pokračovali v myšlienke, ktorú pred rokmi uskutočnil istý Ben Cohen, spolumajiteľ zmrzlinárstva Ben a Jerry’s Ice Cream.

Na vytvorenie dvojitého školského autobusu Steve a Tom potrebovali použiť ako základ dva školské autobusy, ktoré museli byť rozobrané, rozrezané a zvárané tak, aby vytvorili neuveriteľnú vizuálnu ilúziu a zlúčili dva autobusy do jedného. Dokončenie práce netrvalo menej ako šesť mesiacov a dokonca bolo potrebné vytvoriť špecifické mechanizmy na prácu.

Čo niekoho vedie k tomu, aby strávil 6 mesiacov výrobou takéhoto autobusuTom a Steve boli očividne fascinovaní autobusom Topsy Turvy, ktoré si Ben Cohen objednal u Harroda Blanka a Wally Glenna . 

Ako upútať pozornosť?

Iniciatíva Bena Cohena mala za úlohu pútanie pozornosti. Na rozdiel od iných autobusov by ste určite na prvý pohľad neprišli na to o akú pozornosť šlo. Vaše odpovede by boli ďaleko od toho, čo si dokážete predstaviť. Ben totiž nechcel upriamiť pozornosť na svoj slávny reťazec zmrzlinární, alebo ho použiť ako reklamnú výkladnú skriňu. Cieľom bolo upozorniť americkú spoločnosť na obrovské investície USA do spravodajských a vojenských záležitostí v porovnaní s inými rovnako dôležitými témami, ako sú vzdelávanie, zdravie, životné prostredie alebo sociálne služby.


Mnoho ľudí hovorí, že tento autobus im otvoril oči. Financovanie Pentagonu totiž v USA zhltne z rozpočtu celej krajiny neuveriteľné množstvo peňazí.

Prečo majú Američania radi tento autobus a podobný, ktorý bol vyrobený nedávno? V odpovediach sa takmer navlas zhodujú: „Človek, ktorý zameral svoje podnikanie na osladenie našich životov, vyrobil dvojitý školský autobus a stará sa navyše o otázky, ktoré majú pre spoločnosť zásadný význam. Preto je nemožné, aby sme ho nemali radi.“

Foto: diariomotor.com, cyberbuss.com

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest