„Sovietske“ autobusové zastávky objektívom Christophera Herwiga

Fotograf Christopher Herwig prvýkrát upozornil na neobvyklú architektúru sovietskych autobusových zastávok v roku 2002. Pod názvom „sovietske“ sú myslené zastávky, vybudované v časoch, keď tvorilo ZSSR 15 zväzových republík. Herwig cestoval po celej Európe na bicykli a na ceste z Londýna do Petrohradu a na ceste si všimol zastávky bizarných foriem v najtichších a najodľahlejších úsekoch cesty po bývalom Sovietskom zväze.

Prvé neobvyklé zastávky uvidel Herwig v Litve. Najprv narazil na betónové škatule s otvorenou prednou časťou. Pastelové tóny ich stien pripomínali domčeky pre bábiky. Postupne sa konštrukcia zastávok stávala čoraz čudnejšou. K hlavným prístreškom boli poväčšine pridané najbizarnejšie kužeľové stĺpy, oblúky či abstraktné panely.

Litva-Leliunai

O rok neskôr navštívil Christopher Herwig Kazachstan. Pracoval na projekte na Veľkej hodvábnej ceste, ale aj naďalej hľadal zastávky. Tu si uvedomil, že ich dizajn je silne ovplyvnený miestnymi špecifikami.“ Niektoré boli úplne šialené,“ hovorí. – Zdalo sa, že každá má jedinečného ducha a osobitosť. Christopher pochopil, že za železnou oponou žili milióny ľudí, ktorí snívali a vďaka sneniu prekonali všetky hranice vo svojej práci. Christoper hovorí: „Nabúralo to klišé o Sovietskom zväze, o ktorom nás počas trvania železnej opony učili na Západe.

Kazachstan-Astana

Návrat po rokoch

Fotograf sa po 12 rokoch vrátil „na východ“ s jasným cieľom – zamerať sa na zastávky sovietskej éry. Pri hľadaní neobvyklých architektonických foriem cestoval Herwig do 14 krajín bývalého ZSSR a prešiel takmer 30 000 kilometrov – autom, bicyklom, taxíkom, autobusom.

Ukázalo sa, že v sovietskom období sa autobusové zastávky stali úrodnou pôdou pre kreatívne experimenty miestnych umelcov. Zdá sa, že ich autori neboli obmedzení ani štýlovými požiadavkami ani rozpočtovým rámcom. Výsledkom je, že medzi zastávkami vládne výrazná škála štýlov a foriem, od prísneho brutalizmu po svieže bizarné vzory.

Herwigove fotografie predstavujú najkompletnejšiu a najrozmanitejšiu zbierku venovanú architektúre sovietskych autobusových zastávok. Projekt zahŕňa fotografie zhotovené v Kazachstane, Turkménsku, Uzbekistane, Kirgizsku, Tadžikistane, na Ukrajine, v Moldavsku, Arménsku, Abcházsku, Gruzínsku, Litve, Lotyšsku, Bielorusku a Estónsku.

„Sovietske autobusové zastávky“  sa stali jednou z najlepších fotoknih roku 2014. Druhá časť tejto knihy vyšla v roku 2017.

My vám z tejto knihy prinášame tie najzaujímavejšie fotografie.

Uzbekistan-Termez
Ukrajina-Poltava
Ukrajina-Mačuchi
Ukrajina-Leľuchivka
Turkménsko-Mary
Tadžikistan-Tursunzade
Abcházsko – Pitsunda
Moldavsko-Paneshest
Moldavsko-Falesti
Moldavsko-Balti
Litva-Vosgeliai
Litva-Skverbai
Litva-Marijampole
Litva-Leliunai
Kirgizsko-Karakol
Kirgizsko-Balykchi
Kazachstan-Taldykorgan
Kazachstan-Shymkent
Kazachstan-Charyn
Kazachstan-Aralsk
Kazachstan-Altajské pohorie
Abcházsko-Gagra
Abcházsko-Pitsunda
Arménsko-Etchmiadzin
Arménsko-Jerevan
Arménsko-Jerevan
Arménsko-Saratak
Arménsko-Saratak
Estónsko-Kablakula
Estónsko-Kootsi
Estónsko-Naelavere
Estónsko-Niitsiku

©️ Christopher Herwig / FUEL Publishing

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest