Najmenší sériovo vyrábaný Ikarus bol určený pre egyptský trh

Najmenší Ikarus bol minibus Ikarus 506 na podvozku Isuzu 4 JBL. Bol určený pre egyptský trh, počet miest 14 + vodič, dĺžka približne 4,8 metra. Vývoj a konštrukcia prvých prototypov prebiehala v Maďarsku v rokoch 1986 – 1987. Sériová výroba v rokoch 1988 – 1991 v závode General Motors Egypt v Egypte.

Tento Ikarus bol v krajine faraónov predmetom obdivu….
Kedysi existovali desiatky minibusov a malých autobusov, ktoré sa v Egypte používali ako kyvadlová doprava. Medzi nimi boli minibusy značky Ikarus. Niektoré modely boli vytvorené len špeciálne pre trh krajiny faraónov: Ďalšie sa vyvážali aj do iných krajín. Okrem niekoľkých brožúr na predaj na internetových aukciách a fotografií o zvláštnom a nezvyčajnom minibuse Ikarus 506 sa nedá nájsť takmer nič, hoci predstavoval dôležitú etapu v maďarskej autobusovej konštrukcii. Pokúsili sme sa dať dohromady všetko, čo sme o ňom našli.

Malý a jednoduchý

Vývoj modelu pre spoločnosť General Motors Egypt (GME) sa začal v roku 1986. Na základe predchádzajúcej dohody medzi spoločnosťami Ikarus a GME boli v Egypte v prevádzke už stovky tzv. stredne veľkých 25-miestnych autobusov Ikarus. Táto spolupráca viedla k novej: GME požiadala Ikarus o vývoj minibusu na podvozku ľahkého nákladného vozidla Isuzu. Cieľom bolo vytvoriť nízkokapacitný a ľahko udržiavateľný minibus, ktorý by sa mohol používať aj ako mikrobusové taxi. Chceli, aby nebola ovplyvnená existujúca montážna linka, t. j. aby bola karoséria skromne vybavená a ľahko zmontovateľná. Chceli, aby sa autobus montoval bez potreby dobre vybavenej výrobnej linky, t. j. aby si karoséria vyžadovala jednoduché náradie a aby bola jednoduchá a opraviteľná. Vývojári dokázali tento problém vyriešiť šikovne a rýchlo: karoséria pre cestujúcich bola jednoducho priskrutkovaná k podvozku. Vývojový tím tvorili Ernő Bartha, Ferenc Őrsi a Gábor Balogh.

Technické zujímavosti

Zaujímavosťou je, že základné vozidlo malo jednoduché zadné kolesá, hoci v tom čase už Isuzu ponúkala verziu s dvojitou zadnou nápravou. Zadné odpruženie zabezpečovali listové pružiny. V rokoch 1986 až 1987 boli navrhnuté a vyrobené dva prvé predvádzacie autobusy Ikarus 506.K1 a K2, ktoré sa v roku 1987 používali na testovanie a fotenie katalógov na letisku Ferihegy (teraz Medzinárodné letisko Ferenca Liszta v Budapešti). Minibus Ikarus 506 bol dlhý 4775 mm, široký 1800 mm, vysoký 2450 mm (vrátane batožinového priestoru) a mal polomer otáčania 5,2 m. Ako vidíte z rozmerov, nejde o žiadneho obra – je to najmenší autobus, aký kedy spoločnosť Ikarus vyrobila. Inžinieri spoločnosti Ikarus sa tiež neobmedzili na jednoduchý dizajn kabíny a karosérie. Skĺbiť nízku kabínu s vysokým priestorom pre cestujúcich nebolo jednoduché. Bočné steny karosérie boli vyrobené z modulárnych plastových panelov, ktoré sa ľahko udržiavali v čistote a sú odolné. Vetranie zabezpečili sťahovacie bočné okná a na ochranu pred páliacim slnkom slúžili slnečné clony, ktoré sa dali sklopiť. Prístrojová doska mala antireflexnú vrstvu, takže všetky informácie boli dobre viditeľné. Zaujímavosťou je, že kabína bola z výroby integrovaná s priestorom pre cestujúcich, čo však neumožňovalo vzájomnú výmenu týchto dvoch častí.

Kompromisy

V prípade Ikarusu 506 bolo treba urobiť kompromisy vo viacerých oblastiach. Jedným z týchto kompromisov bol tvar dverí, ktorý sa jednoducho prispôsobil dvernému otvoru a vstupnému/výstupnému schodisku. Na prvý pohľad to vyzerá ako bežná tuningová záležitosť, no aby dvere pri otvorení nevytŕčali z bočnej steny, bolo treba z nich vyrezať veľký kus. Dvere sa ovládali manuálne. Predtým ich na podobných autobusoch držali v požadovanej polohe plynové pružiny. Rezervné koleso sa nachádzalo vzadu pod karosériou.

Obnova

Jeden z dvoch zázračne prežitých skorých prototypov 506 bol nedávno obnovený do funkčného stavu. Mikrobus Ikarus 506.K2 zachránila firma Fungs, ktorá predtým zreštaurovala Rába Tr 3.5 a Ikarus 31. Malý Ikarus získali Laszlo Fung a jeho syn David a zachoval sa v bezchybnom stave. Otec so synom pochopili dôležitosť tohto stroja, keďže ako jediný svojho druhu zostal v Maďarsku. Minibus s modelovým číslom Ikarus 506.K2 bol jeho predchádzajúcimi majiteľmi veľmi starostlivo uskladnený. Každý rok menili olej a každú chvíľu ho štartovali.  „Opraviť bolo treba len vonkajší náter a vymeniť vankúše a poťahy sedadiel zvnútra, keďže v kabíne zostali len rámy sedadiel,“ hovorí David. 

Niekoľko dát

Podľa článku v časopise Auto-Motor bol minibus vybavený benzínovým motorom s výkonom 80 k. (59 kW), na niektorých stránkach je však uvedený len naftový motor – Isuzu 4JB1, radový 4-valcový naftový motor s priamym vstrekovaním. Objem 2771 cm3, maximálny výkon 57 kW (78 k) pri 3600 ot./min., maximálny krútiaci moment 175 Nm pri 2000 ot./min. Podľa typového štítku je predvádzací autobus, vybavený 2,8-litrovým dieselovým motorom spojeným s 5+1-stupňovou manuálnou prevodovkou. Mikrobus Ikarus 506 má 12 miest na sedenie v zadnej kabíne, s možnosťou inštalácie druhého sedadla v prednej kabíne (v kabíne je vodič a až dvaja cestujúci). Model bol pôvodne vyrobený so sivými sedadlami pre cestujúcich IMAG-Halas, ale počas renovácie Fungovci prečalúnili sedáky novým modrým čalúnením.

Čaká sa na EVČ


Obnovený Ikarus 506 sa na linke nikdy nevyrábal, slúžil len ako továrenský predvádzací servisný autobus s poznávacími značkami P a Z. Aj keď bol vyrobený v roku 1987, teraz by bolo veľmi ťažké ho uviesť do prevádzky. „Euro-6, ABS a tachograf sú jednou z podmienok pre novú registráciu takýchto zariadení v Maďarsku,“ hovorí David Fung. bude si musieť ešte chvíľu počkať, auto má predsa „len“ okolo 30 rokov. Autobus Fung síce nemá strešný nosič, aj keď mnohé egyptské autá boli vybavené nosičmi s nosnosťou 135 kg. batožinový priestor je dosiahnutý bez veľkého schodiska – pomocou schodíkov zabudovaných do bočných stien V období rokov 1988 až 1991 bolo v egyptskom závode General Motors z komponentov dodaných maďarským závodom zmontovaných 900 kusov mikrobusov Ikarus 506. Následne tento závod GME, ktorý sa nachádza 40 km od Káhiry, vyrábal najmä osobné autá Opel a Chevrolet.

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest