Sleipnir – autobusový obor má výkon 850 „koní“ a jazdí na ľadovci

Na obrovskom islandskom ľadovci Langjökull jazdí špeciálny autobus so svojimi cestujúcimi rýchlosťou až 60 km/h. O tomto ľadovci vedci predpokladajú, že do konca storočia takmer zmizne. Cestujúci sa tak stávajú privilegovanými svedkami zrýchleného topenia druhej najväčšej ľadovej čiapky na subarktickom ostrove.

Úžasné divadlo s príchuťou smútku

Z najvyššieho bodu ľadovca, vo výške asi 1400 metrov nad morom, je úchvatný pohľad na ploché vrcholky zasnežených hôr v okolí. Vrátane miest, kde býval Okjökull, prvý islandský ľadovec, ktorý sa už v dôsledku klimatických zmien v roku 2014 úplne roztopil.

Na úpätí Langjökullu sú tabule, na ktorých sa od roku 1940 každých 20 rokov zaznamenáva, ako sa ľadovec topí. Od roku 1890 a od konca malej doby ľadovej zmizlo takmer 250 kilometrov štvorcových plochy. Topenie urýchľuje aj to, že ľadovec leží v malej nadmorskej výške.

Nádeje na prežitie Langjökullu sú nulové…

Autobus  – obor

Autobus dostal meno „Sleipnir“ podľa mýtického osemnohého koňa, na ktorom jazdil severský boh Odin. Je 15 metrov dlhý a  plynulo prechádza ľadovým terénom na ôsmich kolesách. Každé z nich má priemer 2 metre. Západne od Islandskej vysočiny tak bez problémov jazdí po 844 kilometroch štvorcových storočného ľadu. Nerobia mu problém ani takmer tri metre široké trhliny priamo v ľade. Autobus so svojimi 30 tonami hmotnosti ide po mäkkom snehu rýchlosťou až 60 kilometrov za hodinu. To všetko hlavne vďaka 850 koňom pod kapotou, ktoré v priemere „spapajú“ 45 litrov nafty na 100 kilometrov.

Video & foto: AFP, Atlantik Iceland, sciencetimes.com,

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest