Sovietsky mikroautobus „Štart“ bol dizajnérskym skvostom svojej doby

Pri pohľade na niektoré staré automobily sa vynára otázka, prečo ich prestali vyrábať? Bolo vytvorenie niečoho zaujímavého a štýlového v tom čase zo zákona trestné? Rovnakú otázku si možno položiť aj o mikroautobuse Štart vyrobenom v roku 1963 vo vtedajšom Sovietskom zväze.

Základ z GAZ(u)

„Štart“  je sovietsky mikroautobus vyrábaný v rokoch 1963 až 1970. Prototyp bol navrhnutý a vyrobený v roku 1963 spojenými silami Severodoneckej základne pre autoopravárenské služby a Severodoneckej výrobnej asociácie „Stekloplastik“ s použitím komponentov GAZ-21. Karoséria škrupinovej konštrukcie bola inštalovaná na rámovom podvozku. Mala funkčný obklad zo sklenených vlákien , ktorý bol v rámci jedného technologického kroku lepený na špeciálnej matrici ručne, kontaktným formovaním, po ktorom boli do neho vlepené drevené výstuhy bočných stien, striech, otvorov okien a dverí.

Proces lepenia v matrici pre panely karosérie bol veľmi časovo náročný a nákladný.

Celkovo bolo vyrobených viac ako 150 kusov týchto vozidiel (presný počet nie je známy). Z toho 5 experimentálnych automobilov s nosníkmi rámu a priečnymi nosníkmi z takzvaných „U“ profilov a s predným zavesením pružín.  Zvyšok mal rám vyrobený z okrúhlych rúrok a s predným závesným nosníkom z GAZ-21.

Dizajnový skvost, ktorý mal svoje „muchy“

Vzhľad automobilu vyvinul dizajnér Jurij Ivanovič Andros. V kabíne prvého exemplára „Start“ sa nachádzali tri dlhé pohovkové sedadlá (dve pozdĺž tela, jedno priečne na konci kabíny). Kapota motora bola použitá ako stôl a v kufri bolo pripevnené cestovné umývadlo.

Následne sa ukázalo, že vysoká pevnosť a nedostatok tepelnej rozťažnosti materiálov zo sklenených vlákien má nevýhodu: pri dlhodobej prevádzke, najmä pri negatívnych teplotách, dochádza k statickému mechanickému namáhaniu v dôsledku rozdielu v rozťažných vlastnostiach moderných konštrukčných materiálov a dreveného rámu, zatiaľ čo v dôsledku zmršťovania je telo zo živice silne deformované.

Na začiatku bol nákres…
Dizajnér Jurij Andros (úplne vľavo) pracuje na zmenšenom modeli „Štart“ (1:10)
A tu je výsledok – zmenšený model. 
Dizajn masky chladiča sa mierne líši od sériovej verzie

Výroba a prevádzka

V rokoch 1967-1968 bola zahájená výroba mikrobusov v opravárenskom závode Korosten v regióne Žitomir. Celkovo sa v Korostene vyrobilo 70 mikrobusov Start. Autá boli striekané bielou, modrou, žltou a ružovou farbou.

Asi 10 ďalších mikrobusov pod značkou Donbass bolo vyrobených v motorovom sklade trustu Glavdonbasstroy v Donecku.

Spoločnosť SARB vyrábala „Štart“ do roku 1967, potom sa do roku 1970 vyrábal v malých sériách v závode na montáž automobilov v Lugansku. V Severodonecku tieto stroje fungovali ako „mikrobusy“ v rokoch 1968 až 1976. No asi len 10 z nich premávalo na troch pravidelných trasách.

Počas prázdnin pracovali mikrobusy na medzimestských trasách, ktoré prepravovali pracovníkov SPO „Azot“ do turistických centier Krymu a na pobrežie Azovského mora . Miestna policajná stanica na dopravnej polícii mala mikrobus Start, ktorý premával až do začiatku 80. Rokov.

Vedľa Kremľa

Doplnky

Jedna kópia mikrobusu bola venovaná P. E. Šelestovi , prvému tajomníkovi ústredného výboru Komunistickej strany Ukrajiny. Bola vybavená autonómnym špeciálnym komunikačným systémom KGB namontovaným v streche karosérie. V roku 1964 bola jedna z dodávok „Štart“ odoslaná do podniku „Liskhimstroy“, kde bola vybavená rozhlasovou stanicou RCF-1M, rozhlasovou stanicou ARS-1M, reproduktormi a iným rádiokomunikačným zariadením, ktoré bolo napájané z batérií . Okrem toho bol  mikrobus bol vybavený miestom pre mini- chladničku.

Minibusy vyrobené v opravárenskom podniku Korosten boli zaslané najmä do Moskvy, Kyjeva , Kujbyševa , Odesy , Ľvova , Tambova a na Krym,

Záchrana vraku

Našťastie sa zo 150 vyrobených kusov niečo dochovalo. Vzhľadom na skutočnosť, že plastová karoséria je odolná voči korózii, bola renovácia o to ľahšia.

Výsledok po renovácií

Bonusové fotografie

Foto: ru.wikipedia.org, avito.ru, wroom.ru, bigpicture.ru

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest