Prvý autobus niesol meno „Pufkajúci diabol“ napriek tomu, že bol predstavený na Vianoce

Premýšľali ste niekedy nad tým, ako vyzeral prvý autobus na svete? My vám ho nielen ukážeme, ale aj predstavíme zaujímavé dobové informácie.

„Prvý“

Samozrejme budeme písať o autobuse, poháňanom motorom. U takéhoto druhu vozidla na prepravu osôb drží prvenstvo anglický vynálezca Richard Trevithick, ktorého sme nedávno spomínali v článku Autobusové „prvýkrát“.

Písal sa rok 1801. V tom roku vypršal predchádzajúci patent Jamesa Watta na „koč poháňaný parným motorom“, čo bolo vlastne „osobné auto na paru“. Trevithick si uvedomoval vysoký potenciál pre tento druh pohonu a tak koncom roku 1801 predstavil zvláštne zariadenie, ktoré nazval Puffing Devil (pufkajúci diabol) a oficiálne ho uviedol ako parnú cestnú lokomotívu. Na štedrý deň 1801 vozidlo demonštroval úspešným prepravením šiestich cestujúcich cez ulicu Fore Street a potom pokračoval ďalej. Vozidlo zvládlo stúpanie cez Camborne Cross do neďalekej dediny Beacon. Jeho bratranec a spolupracovník Andrew Vivian riadil stroj.

Ako to fungovalo?

Štedrý deň 1801 – tento dátum je všeobecne uznávaný ako prvá ukážka cestnej prepravy osôb vozidlom poháňaným parou. Parný autobus bol vybavený ohniskom uzavretým vo vnútri kotla, s jedným zvislým valcom, pričom pohyb jedného piestu bol prenášaný priamo na hnacie kolesá pomocou spojovacích tyčí. Uvádzalo sa, že autobus má nosnosť 1 520 kg (3 350 libier) s rýchlosťou na rovine 14,5 km / h (9 mph). Vozeň mal hnacie kolesá s priemerom 8 stôp (2,4 m)! Vidlicová piestna tyč zmenšila vzdialenosť medzi jedným valcom a kľukovým hriadeľom a vtedy sa považovala za jedinečnú inováciu. Na minimalizovanie hmotnosti zotrvačníka sa použilo pružinové ventilové zariadenie , ktoré prekonalo jednu z nevýhod priemyselných parných motorov.

„Diabol“, ktorý takmer vybuchol

Nasledovali ďalšie testy. Jedným z nich bola opäť jazda do kopca s niekoľkými cestujúcimi. Trevithick nechal autobus prekonávať príkro stúpajúci svah v dĺžke niekoľkých stoviek metrov. Po tejto skúške išiel vynálezca so svojim bratrancom oslavovať úspech do miestnej krčmy, kde husaciu pečienku výdatne prekladali alkoholom. Autobus, v ktorého kotli horel stále oheň, nechali bez dozoru. Došlo k prehriatiu – voda sa odparila (časť vytiekla), motor sa prehrial a zničil sa. Trevithick to nepovažoval za vážny neúspech, ale skôr za ľudské zlyhanie a zásah vyššej moci. Hneď po novom roku si dal svoj vynález patentovať.
Prvý autobus sa zachoval len v podobe nákresov. Podľa nich však boli zostrojené mnohé repliky, ktoré vyzerajú naozaj famózne.

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest