Mount Hood Skiway Tram – lanovka skrížená s autobusom

V rokoch 1951- 1961 sa k horskému hotelu Timberline Lodge bolo možné vyviezť veľmi podivuhodnou lanovkou, ktorá z diaľky aj zblízka pripomínala autobus, zavesený na lanách.

V americkom Oregone, východne od Portlandu sa nachádza lyžiarsky rezort Mount Hood. V roku 1951 sa na tamojšej lanovke zjavili dve čudá, ktoré naozaj vyzerali, ako keby niekto na lanovky zakvačil autobusy. Pozorovatelia neboli ďaleko od pravdy. Išlo o upravené mestské / školské autobusy na špeciálnom lanovom systéme. Na snímkach je autobus Kenworth, model T-216 Pacific School Coach, respektíve jeho karoséria.

Ako to fungovalo?

Zaujímavosťou bolo, že kabína bola zložená z dvoch autobusov – resp. mala dve predné autobusové časti, nakoľko sa nemohla otočiť a tak pri spiatočnej ceste si lanovkár presadol do opačnej časti autobusu a uviedol do pohybu lanový systém, ktorý poháňali špeciálne kolesá na nápravách. Každá z náprav mala pod podlahou motor  poháňajúci kolesá, ktoré sa v smere jazdy považovali za zadné. Okolo nich bolo omotané lano, ktoré hnalo kabínu vpred. Predné kolesá pôsobili ako napínacie kolesá pre lanový systém.  Kolesá cez generátor pohybom vyrábali vlastnú elektrickú energiu. Kabíny boli takmer 11 metrov dlhé (35 stôp) a mohli pojať 36 cestujúcich. Mali špeciálny batožinový priestor na uloženie lyží a tiež pohodlné sedadlá pre cestujúcich. Prerábka každého z týchto autobusov spolu s ich kúpou stála 40 000 dolárov.  Jazda lanovkou z miesta zvaného Government Camp k hotelu Timberline Lodge trvala 10 minút a merala 3 míle.

Od Skyway po Skiway

Mount Hood je najvyššia hora v Oregone v nadmorskej výške 3429 metrov a je obľúbenou atrakciou pre milovníkov zimných športov v zime. Horský hotel Timberline Lodge v nadmorskej výške 1830 metrov nad morom je od 30. rokov minulého storočia obľúbeným východiskovým bodom pre športových nadšencov, ktorí sa chcú venovať lyžovaniu. Do roku 1950 bol však hotel ťažko dostupný, lyžiari boli dopravovaní na miesto určenia autobusom po zle spevnenej ceste. Jedného dňa teda zodpovední prišli so slávnou myšlienkou zavesiť autobus na laná lyžiarskeho vleku a vziať nadšencov zimných športov na horu pomocou „lietajúceho autobusu“.

Mimochodom, táto nezvyčajná lanovka sa mala nazývať Skyway, ale spory o autorské práva znamenali, že názov sa musel zmeniť na Skiway. Neskôr tieto kabíny lanovky nazývali tiež Skiway Cloudliners. Systém bol uvedený do prevádzky 3. februára 1951 a odstavený o 3 roky neskôr kvôli konkurencii. Čo sa vlastne stalo? Prístupová cesta od chaty k zjazdovke bola v roku 1952 vylepšená a začala po nej premávať  pozemná kyvadlová autobusová doprava – Ski Busy.

Cena pozemného lístka stála 50 centov a lanovkou dvakrát viac. V roku 1954 sa teda začalo uvažovať o úplnom zrušení autobusovej lanovky. Našťastie, záujem a zvedavosť lyžiarov zvíťazila nad sporovlivosťou a tak celý systém ešte pár rokov fungoval. Video, ktoré si môžete pozrieť, pochádza z roku 1956 a podľa historických prameňov fungoval tento systém do roku 1961. Potom bol odstránený. V roku 1962 ho nahradila praktickejšia sedačková lanovka.

Toto video je výňatkom z „News Magazine of the Screen“ z roku 1956. MOUNT HOOD SKIWAY – OREGON

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest