Autobusové „prvýkrát“, alebo zaujímavé fakty, o ktorých ste možno netušili

Pre moderného človeka je autobus v podstate len známou formou verejnej dopravy, ktorý každý deň vozí cestujúcich po danej trase. História autobusov nie je o nič menej zaujímavá, ako história bežných automobilov.

Vybrali sme pre vás historické súvislosti, v ktorých hrá prím slovíčko „prvýkrát“.

Prvý autobus

Prvý autobus bol navrhnutý už v roku 1801. Zostrojil ho Brit Richard Trevithick, ktorý stál aj pri vývoji prvej anglickej parnej lokomotívy. Prvý autobus bol tiež poháňaný parným strojom a mohol prepraviť 8 osôb. Prvá jazda tohto vozidla prebehla na Štedrý večer roku 1801, kedy Trevithick vozil mešťanov z malého mesta Camborne ulicami mesta.

Prvý autobus na elektrický pohon

85 rokov po parnom autobuse sa v Anglicku vyrobil autobus, ktorý bol schopný pracovať na elektrinu. Je pravda, že maximálna rýchlosť takéhoto prostriedku na prepravu cestujúcich bola niečo vyše 11 km / h, no prevádzka nebola taká hlučná, ako pri parných autobusoch a tak isto cestujúcim nevadil dym spod kotla. Prvé elektrické autobusy začali premávať v Londýne, no netrvalo dlho a nastúpili vozidlá so spaľovacími motormi. Písal sa rok 1886.

Prvý autobus so spaľovacím motorom

V roku 1896 predstavila nemecká spoločnosť Benz prvý autobus so spaľovacím motorom. Ako palivo sa používal benzín a maximálna akcelerácia vozidla bola 13 km / h. Autobus odviezol tiež 8 osôb, vyvinul rýchlosť 12 km / h a premával medzi nemeckými mestami Siegen, Netphen a Deutz.

Prvý autobus MHD

Po prvýkrát sa objavil autobus na linke pravidelnej mestskej hromadnej dopravy v Londýne 12. apríla 1903. Spočiatku vzbudzoval nedôveru a protestovali hlavne majitelia omnibusov – konských povozov na prepravu osôb, ktorí tvrdili, že prichádzajú o prácu. Nestalo sa tak a už čoskoro po Londýne jazdilo oveľa viac autobusov, ako v iných mestách sveta.

Na začiatku 20. storočia bol autobus exotický, dostupný iba pre obyvateľov veľkých miest, ale postupom času sa zmenil na dopravný prostriedok, ktorý si môže každý dovoliť.

Londýnska verejná doprava bola priekopníkom autobusovej dopravy na populárnych Double-deckeroch

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest