MIELEC alias WZT WR-24 bol postavený na podvozku autobusu Škoda 706 RTO. Na „Uhorku“ sa vôbec nepodobal

Licencovaný typ autobusu Škoda 706 RTO sa v Poľsku nevyrábal len ako populárny Jelcz 043. Na jeho podvozku vzniklo aj niekoľko špeciálov. Toto je jeden z nich.

Pre potreby televízie

Všetko sa to začalo začiatkom 60. rokov, keď rozvíjajúca sa Poľská televízia (Telewizja Polska – TVP) oznámila potrebu vybaviť ju slušnými prenosovými vozmi, respektíve mobilnými televíznymi zariadeniami. V západnej Európe sa automobily tohto typu vyrábali dlhé roky, no importovať ich odtiaľ bolo pre socialistické hospodárstvo nemožné. Preto bolo rozhodnuté postaviť poľský TV voz založený na populárnom autobuse Jelcz 043, licencovanom exemplári Škody 706 RTO. Vývojom automobilu bola poverená Varšavská televízna továreň (Warszawskie Zaklady Telewizyjne – WZT), výrobca komunikačných zariadení v Mielci (Wytwornia Sprzetu Komunikacyjnego w Mielcu – WSK Mielec) a Akadémia výtvarných umení v Krakove (Akademia Sztuk – ASP). Spoločnosť WZT vypracovala technické zadanie pre špeciálne vybavenie a poverila spoločnosti WSK a ASP vývojom vozidla pre televízne vysielanie.

Spoločnú prácu týchto podnikov nazvali „Mielec“. Ultramoderná karoséria bola umiestnená na starom známom podvozku Škody, čo dalo vozidlu skutočne kozmický vzhľad. Automobil sa navyše vyznačoval špeciálnymi stojanmi, ktoré ho podopierali počas vysielania. Koncepciu automobilu vyvinul tím inžinierov pod vedením Zygmunta Zawadského, skupinu umelcov viedol docent Jerzy Timczyk a dizajnérov viedol inžinier Dembicki.

Nadštandardná výbava

Telo televízneho vozidla bolo vyrobené z oceľového skeletu pokrytého hliníkovým plechom. Charakteristický rebrovaný pás na boku bol vyrobený z laminátu. Vo vnútri sa nachádzalo kompletné vybavenie televízneho štúdia. Technici obrazu a zvuku – každý mal svoju vlastnú izbu. Na konci bola malá priehradka s umývadlom. Strechu zaberala konštrukcia, na ktorú sa dala umiestniť kamera, tiež antény a sklápacie radary na prenos.

Na konci roku 1965 bolo vozidlo pripravené na skúšky a o rok neskôr sa stalo pýchou stánku Mielec na XXXV. medzinárodnom poznanskom veľtrhu, kde získalo titul Mr. Universe. Prvá verzia automobilu mala čiernobiele televízne vybavenie Unitra. Druhá verzia automobilu bola vyvinutá na prenos farebného signálu v systéme SECAM.

Mielce vstúpili do malosériovej výroby a rozšírili sa po celom Poľsku. Prvý z nich išiel do televízneho centra v Poznani, druhý do Varšavy a tretí do Katovíc. V roku 1967 dostala Telewizja Gdaňsk jedno auto. Bez Mielcov by sa nemohlo vysielať na celoštátnej úrovni. Na začiatku mali Mielce na palube štyri čiernobiele kamery. Na 6. kongrese Poľskej zjednotenej robotníckej strany debutovalo auto s farebnými kamerami Philips. Potom sa objavilo auto s videorekordérom. Zamestnanci televízie však najviac ocenili ďalšie príslušenstvo, ktoré od začiatku mal každý Mielec – klimatizáciu. Ako podotkol jeden z technikov: „Najnovšie vybavenie je zbytočné, keď vám pri práci pot zalieva oči.“

Autobus mal dokonca toaletné stolíky so zrkadlami
Mini umyvárka

Keď nastal čas vymeniť Mielce, niektorí z nich začali žiť nový život, napríklad ako obytné chatky. Podľa všetkého sa zachovali štyri exempláre. Tri stále pracujú vo svete filmu.

Jeden zo zachovaných exemplárov

Foto: M.Kij / motofakty.pl, wykop.pl, archív, pinterest

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest