Škoda 706 RTO Climatic bol prvým československým autobusom s vlastnou klimatizáciou

V roku 2018 sme pomocou nášho Facebooku začali pátrať po zvláštnom vozidle. Autobus Škoda 706 RTO Climatic bol vyrobený v roku 1961 a bol vybavený strešnou klimatizáciou, čo bola v tej dobe rarita nielen v Československu. Vyzvali sme aj fanúšikov nášho FB profilu, aby nám pomohli, no po čase sme zistili, že sa o ňom nevie takmer nič. Nakoniec sa však stal doslova zázrak a my sme sa dokonca spojili s bývalým vodičom tohto autobusu!

Tento článok určite poteší všetkých autobusových fanúšikov a hlavne tých, ktorí sa zaujímajú o históriu autobusovej dopravy. Poďme však poporiadku.

Frigera Kolín

Značka Frigera bude mať pomaly sto rokov a história jej výroby ukazuje, že v nej hrali úlohu aj autobusy, respektíve chladiaca technika pre ne. Už v roku 1924 predával v Československu autobusy firmy General Motors podnik Vobořil a spol. Závod Frigera (ktorý bol jeho súčasťou) vyrábal pre tento koncern chladiace kompresory. Chladiacej a mraziacej technike sa spoločnosť venovala aj v nasledujúcich rokoch. Zistili sme, že stojí aj za vývojom strešnej klimatizácie pre autobus Škoda 706 RTO. Objavili sme totiž fotografiu zo zájazdu v Juhoslávii, kde vidno práve klimatizovanú „erteóčku“ na cestách k moru so zamestnancami kolínskej Frigery.

Škoda 706 RTO s vlastnou klimatizáciou, už v roku 1961 brázdil cesty nielen v Československu! To bola správa, ktorá nás nesmierne zaujala. Podarilo sa nám spojiť s jeho vodičom❗️ 

Volá sa Věroslav Zatočil, v čase nášho pátrania mal 91 rokov a tešil sa dobrému zdraviu. Bol jediným človekom , ktorý s Climaticom jazdil. Obrovská vďaka patrila a patrí jeho vnukovi, Pavlovi Zatočilovi, ktorý nás kontaktoval a my sme s jeho pomocou zistili o tomto autobuse veľmi zaujímavé fakty.

Bežný autobus


➡️ Škoda 706 RTO Climatic bol úplne bežným typom autobusu, pokým sa začiatkom 60. rokov nedostal do výskumného ústavu podniku Frigera v Prahe, kde bol upravený pre montáž strešnej klimatizačnej jednotky a táto mu bola zároveň nainštalovaná. Hneď potom bol autobus premiestnený do Frigery Kolín ako podnikový autobus. Len pripomenieme, že značka Frigera mala k chladiacim systémom blízko už oddávna. Preto bola oslovená aj v rámci projektu chladenia vnútorného priestoru pre cestujúcich.


➡️ V Kolíne využívali autobus nielen k tuzemskej, ale aj k zahraničnej zájazdovej doprave. Zaťažkávaciu skúšku absolvoval upravený autobus v lete 1961 k moru do bývalej Juhoslávie.

Pod dohľadom technika


➡️ Samotná klimatizácia bola naplnená freónom a vodič na jej činnosť nemal vplyv – pri každej jazde bol k dispozícii technik z Frigery, ktorý ju ovládal. Kompresorová jednotka zaberala v autobuse 4 miesta na sedenie a bola poháňaná hydromotormi. Ochladený vzduch viedol tunelom uprostred stropu a von bol vyvedený vetracími mriežkami po bokoch. Priamo na motore bolo hydraulické čerpadlo pre pohon hydromotorov a tento fakt sa ukázal ako kameň úrazu pri preraďovaní rýchlostných stupňov hlavne v kopcoch.


➡️ Pán Věroslav Zatočil spomína, že ak bolo stúpanie čo len trochu príkrejšie, rýchlosť musela ísť o dva stupne dolu, pretože čerpadlo veľmi uberalo výkonu motora. Ani rozvod chladného vzduchu nebol vyriešený k spokojnosti. Počas jazdy bolo v zadnej časti autobusu chladno, no v prednej aj kvôli umiestneniu motora takmer permanentné teplo a ochladenie nastalo až po prudkom zabrzdení, kedy sa chladný vzduch zo zadnej časti prevalil dopredu.

Rébus pre colníkov


➡️ Pravdou tiež bolo, že samotná klimatizácia v podstate nikdy spoľahlivo nefungovala a takmer vždy sa po prejdení cca 60 kilometrov niečo pokazilo. Drobné chyby vedel prítomný technik z Frigery opraviť za jazdy, no ak prišlo niečo väčšie, tak to už radšej klimatizáciu nespúšťali vôbec. Našťastie mal autobus klasické otváracie okná.


➡️ Pán Zatočil sa na záver s nami podelil o „svetlú stránku“ klimatizácie z Frigery. Neuveríte, o čo išlo: Vtedajšia doba bola plná hraničných kontrol a podozrievavých pohľadov colníkov. V klimatizačnom tuneli autobusu sa dal fantasticky pašovať tovar! Pohraničiari vôbec netušili, či je možné klimatizáciu rozobrať a tak tam nikdy neliezli. 😃

Foto: Jan Touš

Čo bolo ďalej?


Ozaj – a ako autobus dopadol? Aj na to sme sa opýtali. Ako šiel čas, bolo na autobuse potrebné vykonať generálnu opravu. Vtedy z neho opäť urobili úplne bežnú „erteóčku“ a všetky klimatizačné diely a upravené časti demontovali.
Pánovi Věroslavovi Zatočilovi úprimne ďakujeme, za všetky poskytnuté informácie a prajeme mu pevné zdravie. Jeho vnukovi Pavlovi Zatočilovi zasa ďakujeme za sprostredkovanie odpovedí na naše otázky a tiež za skvelé fotografie, ktoré nám poslal z albumu svojho starého otca.

Foto: Jan Touš

Ešte jedno „fanúšikovské“ prekvapenie

Uplynula nejaká doba, ako sme rozhovor s pánom Zatočilom zverejnili na našom FB profile. Zatiaľ sme si doslova „užívali“ aký sme vyvolali záujem faktami o takmer neznámej úprave autobusu Škoda 706 RTO. O ďalšie prekvapenie sa postaral opäť náš ďalší fanúšik Jan Touš, ktorý nám poslal fotografie interiéru „Climaticu“. Určite vás zaujali aj v tomto článku.

Foto: Jan Touš

Aj vďaka vám môžeme prinášať takéto skvelé príspevky a zanechať „autobusový odkaz“ pre budúce generácie.

Foto: Jan Touš, Pavel Zatočil, Věroslav Zatočil

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest