Renault Mégabus (Megabus) sa vyrábal v rokoch 1986 – 1989 a bol naozaj mega

Prívlastok „mega“ je pri tomto autobuse naozaj na mieste. Dodnes zostáva najdlhším vozidlom vyrobeným vo Francúzsku spoločnosťami Renault a Heuliez Bus.

Vzhľadom na rastúci počet používateľov verejnej dopravy sa v  osemdesiatych rokoch začali nasadzovať na najvyťaženejších linkách kĺbové autobusy. Vo Francúzsku ich síce nebolo až tak málo, no napriek tomu nedokázali uspokojiť dopyt. Heuliez, partner spoločnosti Renault, sa pokúsil presvedčiť prevádzkovateľov sietí verejnej dopravy Megabusom… 

Veľkokapacitné cestné vozidlo

Počas osemdesiatych rokov výrobca autobusov Heuliez zistil, že štandardné mestské autobusy (okolo 100 miest) a kĺbové autobusy (okolo 150 miest) už nestačia na prepravu osôb, ktoré nimi chceli cestovať. Vznikali veľké tlačenice a s nimi námietky cestujúcich, aby sa s tým čosi urobilo. Spoločnosť Heuliez sa v spojení so spoločnosťou Renault Vehicles Industriels rozhodnla dopravcom ponúknuť ďalšie riešenie: zvýšenie počtu cestujúcich na 1 autobus. Spočiatku sa to zdalo nemožné, až kým svetlo sveta neuzreli plány Megabusu. Tento koncept, ktorý predstavil Heuliez ako veľkokapacitné cestné vozidlo, spôsobil vznik prvého prototypu troch vozidiel, ktorý bol odvodený z modelu Renault PR100. Prvýkrát bol predstavený v Rennes v októbri 1985. V tom čase sa tento nápad zdal dobrý.

Megabus bol bi-kĺbový autobus, postavený v rámci spolupráce medzi dvoma francúzskymi výrobcami: Renault a Heuliez Bus . Motor sa vyrobil ako prvý, rovnako ako podvozok, ktorý bol inšpirovaný podvozkom PR 100 , autobusom predávaným spoločnosťou RVI , zatiaľ čo karosériu vyrobila spoločnosť Heuliez Bus na základe karosérie použitej pre model GX 107.

Oranžové majáky

Hlavným problémom sa nakoniec ukázala hlavne legislatíva: francúzske právne predpisy povoľujú iba cestné vozidlá s maximálnou dĺžkou 24 metrov.  Megabus bol o niečo dlhší.. Ministerstvo dopravy súhlasilo s jeho schválením pod podmienkou, že je vozidlo bude vybavené oranžovými majákmi a značkami vpredu a zozadu, ktoré budú upozorňovať, že ide o veľmi dlhé vozidlo. Megabus, alebo ak chcete po francúzsky Mégabus bol predávaný v rokoch 1986 až 1989 a dodnes zostáva najdlhším vozidlom vyrobeným spomínanými výrobcami. V priebehu týchto troch rokov bolo predaných 10 kusov (bez prototypu) jedinému klientovi, CGFTE , ktorý ich prevádzkoval v sieti Bordeaux . Megabusy boli stiahnuté z obehu v mesiaci december 2003, keď sa uviedla v Bordeaux do prevádzky električková sieť.

Foto: Jean-Marie Guétat,  André Knoerr, Anthony Levrot, Alessandro Mimardo

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pin It on Pinterest