Kapitánsky lodný mostík z trolejbusu? Prečo nie.

Dnes vás pozývame na susednú Ukrajinu, kde premáva zaujímavá loď. Jej kapitánsky mostík je naozaj z československého trolejbusu Škoda 9 Tr.

Nový život vyradeného trolejbusu

Ternopiľ (ukr. Тернопіль) je mesto ležiace v západnej časti Ukrajiny na rieke Seret. Tu bol už v čase založenia mesta vybudovaný veľký rybník, ktorý na začiatku 20. storočia takmer zanikol. V päťdesiatych rokoch bol ale prestavaný na nádrž s rozlohou 3 km², ktorá v sovietskej ére niesla názov Komsomolské jazero. Dnes slúži predovšetkým na rekreačné účely. A pre rekreantov je tu pripravená zaujímavá loď.

Pred takmer 10 rokmi sa začalo s modernizáciou rozsiahlej trolejbusovej siete v tomto meste, pri ktorej odišli do dôchodku staršie československé trolejbusy typu Škoda 9 Tr . Mesto ich nahradilo pomerne zachovalými trolejbusmi Škoda 14 a 15 Tr , zakúpenými z Čiech a Slovenska. Jeden z vyradených trolejbusov 9 Tr našiel svoje využitie v odvetví, v ktorom kraľuje voda. A to ako súčasť výletnej lode, ktorá je nasadzovaná na okružné plavby po spomínanej miestnej priehradnej nádrži. Funguje ako kabína pre lodného kapitána. Samotná loď je prevádzkovaná miestnym Dopravným podnikom. Okrem nej „pracuje“ v nádrži aj druhá loď. Obidve prevážajú cestujúcich od zámku na protiľahlý breh k pláži, alebo len vykonávajú okružnú plavbu okolo nádrže.

Krátka história „trolejbusovej lode“

Samotná loď bola vyrobená už v roku 1963. Do roku 1968 slúžila loď na rieke Dnester pri meste Zališčiki. Potom bola prevezená do Ternopiľu. V roku 2006 bolo potrebné kvôli havarijnému stavu rekonštruovať na nej kabínu pre kapitána lode. Ako vhodná lacná konštrukcia bola zvolená horná časť karosérie z vyradeného vozidla Škoda 9 Tr.. Tá bola upravená a osadená na loď v opačnom smere. To znamená, že pôvodné zadné čelo bolo konštrukčne umiestnené k prove lode a predné čelo naopak k zadnej časti. 

Krátka história Ternopiľu

Aj samotné mresto má zaujímavú históriu. V roku 1540 tu bola postavená pevnosť proti tatárskym nájazdom. Už v roku 1548 boli Žigmundom I. Starým tomuto územiu garantované mestské práva. Na základe lublinskej únie v roku 1569 pripadlo mesto Poľskému kraľovstvu. Za svoju existenciu bol Ternopiľ niekoľkokrát vydrancovaný Turkami a Tatármi. Po prvom delení Poľska od roku 1772 patrilo mesto Habsburskej monarchii, v rokoch 1809 až 1815 Rusku, v rokoch 1815 až 1918 opäť Rakúskemu cisárstvu, ktoré sa v roku 1867 premenilo na Rakúsko-Uhorsko.

Po 1. svetovej vojne bolo mesto striedavo súčasťou Ukrajinskej ľudovej republiky, Poľska a boľševického Ruska. Od júla roku 1919 až do septembra 1939 bolo mesto súčasťou 2. poľskej republiky a hlavným mestom Tarnopolského vojvodstva; v septembri 1939 bolo pripojené k Sovietskemu zväzu (Ukrajinská SSR). Od 3. júla 1941 do 14. apríla 1944 bolo obsadené Nemeckom. Potom bolo až do vyhlásenia ukrajinskej nezávislosti súčasťou Sovietskeho zväzu. Teraz je jedným z 24 oblastných miest Ukrajiny.

Foto: Martin Janda

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest