Prototyp autobusu Škoda–Avia 706 ROH v časopise Svět Motorů z roku 1950

V decembri roku 1949 bol v továrni Avia vyrobený autobus Škoda-Avia 706 RLS, neskôr premenovaný na Škoda–Avia 706 ROH (na počesť práve prebiehajúceho 2. všeodborového zjazdu ROH. ROH = Revolučné odborové hnutie. Viac sme o ňom písali v tomto príspevku.

Nedávno sme sa však dostali k zaujímavému článku z československého časopisu Svět Motorů. V jeho IV. ročníku v čísle 71-72 z roku 1950 patrila celá strana tomuto autobusu. Poďte sa teda s nami pozrieť do polovice minulého storočia…

🔽

Naše továrne vyrábajú autobusy, ktoré by mali popri výkonnom motore, zaručujúcom rýchlu dopravu v každom teréne, tiež maximum pohodlia pre cestujúcich. V súčasnej dobe sa preto skúša niekoľko autobusov novej konštrukcie, ktoré budú dodané k ďalšiemu vyskúšaniu na linky ČSAD. Po získaní skúseností bude zahájená výroba určitého typu.

Dňa 20, decembra 1949 bol predvedený zástupcom úradov a tlače jeden z týchto prototypov, vyrobený v závode Avia J. Dimitrova v Čakoviciach. . Je to vozidlo samonosnej autobusovej konštrukcie celooceľovej, zvarovanej, s ležatým motorom, umiestneným vzadu pod podlahou. Zamestnanci závodu Avia J. Dimitrova postavili autobus na najmodernejších konštrukčných zásadách v rámci svojho záväzku k II. Všeodborovému zjazdu, Konštruktéri tohto typu uplatnili u neho už všetky praktické skúsenosti, získané jazdnými skúškami prvého prototypu – v závode Avia J. Dimitrova v Československu vyrobenej samonosnej celooceľovej zvarovanej autobusovej karosérie, postavenej k 28. októbru 1948 v rámci nadplánu závodu Avia.

🔽

U predvedeného nového prototypu, objednaného Československou automobilovou dopravou, nár. podnik, umožnilo umiestenie ležatého motora pod podlahu vzadu plné využitie celého priestoru autobusu pre pohodlné sedenie 50 osôb vrátane vodiča na sedadlách, postavených v smere jazdy. Okrem sediacich osôb umožňuje stredová ulička medzi sedadlami prepravu ďalších 40-50 stojacich osôb.

Pre pohon prototypu so samonosnou autobusovou karosériou bol použitý Dieselový motor Škoda 706 RO o sile 145 koní, už plne osvedčeného v ťažkej premávke ČSAD, poloautomatickej prevodovej skrine Wilson so vzduchovým radením rýchlostí a robustnými nápravami typu škoda 706 RO.

🔽

Pri samonosnej autobusovej karosérii bolo použité vonkajšieho aj vnútorného oplechovania ako nosných elementov. Vstup do autobusu bol vyriešený dvojkrídlovými elektropneumaticky ovládanými dverami pred prednou nápravou. Vo dverách je pri zemi okienko, takže vodič vidí zo svojho sedadla na okraj pravej strany cesty, pokiaľ tam však nestoja ľudia. Schodíky sú osvetlené, a dvere sa sklápajú dovnútra, takže cestujúci pri nastupovaní a vystupovaní pri daždivom počasí sa neumažú od blata na dverách. Nastupujúci prechádzajú okolo vodiča, ktorého sedadlo je otočné, takže vodič môže pohodlne zastávať tiež funkciu sprievodcu, čím je umožnená jednoobslužná prevádzka, znamenajúca 50% úsporu personálu, Druhé dvere sú vzadu tiež na pravej strane a cestujúci ich môžu použiť po sklopení sedadiel. Predpokladá sa, že nebudú v prevádzke používané. Proti ich umiestnenu by sme mohli namietnuť to, že v prípade havárie, pri ktorej by sa autobus položil na pravý bok, boli by oboje dvere blokované.

🔽

Zdvojeným druhom teplovzdušného kúrenia sa v autobuse docielilo žiadúceho mierneho pretlaku a špeciálne riešeným vetraním, s dokonalou výmenou vzduchu pri prvých postranných oknách a čiastočným ich vyklápaním v hornej časti stredným vzduchovým kanálom a odsávaním znečisteného vzduchu motorom v zadnej časti karosérie docieľuje sa pri plne obsadenom autobuse príjemnej cestovnej atmosféry, ktorá aj pri dlhých cestách znižuje únavu cestujúcich na najmenšiu mieru.

Touto svedomitou vývojovou prácou sa snažia „Aviáci“, aby v blízkej budúcnosti dali našej doprave spôsob čo najdokonalejší a v prevádzke najrentabilnejší hromadný dopravný prostriedok – autobus so samonosnou celokovovou karosériou a ležatým motorom, vzadu umiestneným.

Technické dáta autobusu so samonosnou karosériou 706 ROH:

Motor je štvortaktný šesťvalcový Diesel s valcami v rade. Vŕtanie a zdvih 125×160 mm. Obsah: 11.781 ccm. Výkon 145 k pri 1800 ot/min.

Motor je umiestnený v ležatom prevedení vzadu. Je chladený vodou, Spojka je dvojdisková suchá. Prevodová skriňa Wilson je so 4 rýchlosťami vpred a 1 rýchlosťou vzad s predvolením. Redukcia – prevod 1:0,875. Predná náprava 706 RO. Zadná náprava 706 RO. Dvojitý prevod 1:5.6. Perá sú listové, upravené. Rozmer pneumatík 12.00×22, vzadu dvojité.  Riadenie 706 RO s Iomeným stĺpikom, Radenie rýchlosti vzduchom s elektrickým ventilom, Rázvor náprav 5800 mm. Rozchod kolies vpredu 1930 mm, vzadu 1815 mm. Maximálna rýchlosť 77,5 km/hod (62,7 km za hod). Brzdy má nový autobus troje: nožnú vzduchovú na všetky 4 kolesá, ručnú mechanickú na zadné kolesá, a brzdu motorovú, veľmi účinnú.

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest