Škoda 606 DN Sodomka – autobus, ktorý aj po takmer 90. rokoch vyráža dych!

Dnes vás zavedieme do roku 1938, do čias, kedy bol v Sodomkovej karosárni vyrobený jeden z najluxusnejších autobusov tej doby Škoda 606 DN.

Začiatky

História výroby cestných vozidiel vo Vysokom Mýte sa začala písať už v roku 1895, kedy Josef Sodomka (1865 – 1939) založil firmu „Prvá východočeská výroba kočiarov Jozefa Sodomku“. Po prvej svetovej vojne prišla kríza a hľadanie ďalšieho výrobného programu. Jozef Sodomka prehovoril otca, aby začali karosovať automobily. O pár rokov už firma dosahovala značné úspechy v oblasti karosárskych štúdií i vlastných karosérií. Podľa Sodomkových výkresov bola v roku 1928 zhotovená prvá autobusová karoséria na podvozku Škoda 125 s kapacitou pre štrnásť cestujúcich a ďalšie karosérie autobusov na podvozkoch Praga, Škoda, Tatra, Walter. V rokoch 1928 – 1936 pokračovala kusová výroba autobusov, ktorých podoba rešpektovala individuálne priania zákazníkov. Stavali sa na podvozkoch Škoda, Praga a Walter, jeden bol vyrobený na podvozku Graham. 

Druhá polovica 30. rokov

V tridsiatych rokoch sa Karoserie Sodomka stala úspešnou firmou, keď zvíťazila na súťažiach elegancie a na autosalónoch ako v Československu, tak aj za hranicami. Úspech firmy potvrdili trofeje z Budapešti, Nice či Monte Carla. Z tohto pohľadu bol najúspešnejší rok 1935 s ôsmimi veľkými cenami.  Celkom do roku 1936 firma vyrobila 40 autobusov. Čerešnička na torte prišla o necelé dva roky neskôr. Bol ňou autobus Škoda 606 DN s karosériou Sodomka. Vďaka štátnym zákazkám mohlo byť v roku 1937 vyrobených dvanásť rovnakých karosérií na podvozkoch Tatra 82, ktoré o rok neskôr nasledovala séria sedemnástich autobusov pre ČSD postavených na podvozkoch Škoda 606 DN. Jedno z týchto vozidiel, určené pre linku Praha – Karlove Vary, dostalo podobu luxusného autokaru.

Škoda 606 DN Sodomka

Škoda 606 bol úžitkový automobil, ktorý sa vyrábal hlavne ako klasický valník alebo autobus (s označením DN a DND). Výroba začala roku 1930 a skončila v roku 1941. Vojna zastavila mnohé projekty…
Isté však je, že autobus, postavený na základe Škoda 606 sa isto právom radí medzi klenoty karosárskych výtvorov firmy Carrosserie Sodomka Vysoké Mýto. Linka Praha – Karlove Vary bola takzvaná „kúpeľná“ a hlavne vyťažená. Bolo teda potrebné zabezpečiť cestujúcim, smerujúcim do kúpeľného mesta určitý komfort. A ten u „Sodomku“ naozaj zabezpečiť vedeli. Je naozaj večná škoda, že sa tento autobus nezachoval. Určite by si aj dnes mnohí chceli do neho hoci len na chvíľu sadnúť. Nás napríklad zaujala špeciálna strecha. Bola látková, a podľa potreby sa zrolovala dozadu a vznikol pseudo-kabriolet, aby bol z autobusu ešte krajší výhľad.

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest