Projekt Superbus – blízka realita?

Zdá sa vám, že svet verejnej dopravy už nemá čo nové ponúknuť? Omyl.

Predstavte si autobus, ktorý vlastne autobusom v dnešnom ponímaní tohto slova nie je. Skôr sa podobá na dlhú limuzínu, veľký taxík alebo predĺžené luxusné športové auto. S autobusom nemá spoločné ani to, že na ceste sa môže pohybovať neuveriteľnou rýchlosťou: 250 km/h.  A predsa je to autobus. Dokonca Superbus . Takto ho nazýva chlapík, ktorý ho má na svedomí – bývalý astronaut Wubbo Ockels, ktorý sa v roku 1985 stal prvým Holanďanom vo vesmíre. Spočiatku sa jeho slová v médiách zdali ako  chválenkárstvo, zvlášť ak vo svojich komentároch približoval toto vozidlo vetami typu: „Množstvo ľudí túži povoziť sa vo Ferrari. Ja im to umožním. Dokonca za cenu lístka na vlak.“ Keď sa však jeho prototyp dostal na svet, zbystrili pozornosť takmer všetky holandské média, vrátane mnohých svetových. Špeciálne vozidlo menom „Superbus“ je vyvíjané inštitútom s názvom Delft Institute of Technology, ktoré sídli v Holandsku.  

Na počiatku  vývoja tohto stroja bola neobvyklá požiadavka zákazníka z Arabských emirátov projektovať autobus  pre minimálne 20 ľudí, ktorý by mal nulové emisie a dokázal by na jedno nabitie prejsť vzdialenosť 120 kilometrov.

Dnes je vyrobených niekoľko prototypov takéhoto autobusu, ktorých parametre dokonca prevyšujú očakávania bohatého zákazníka.

Wubbo Ockels neklamal, keď vravel, že dá bežným ľuďom možnosť povoziť sa vo Ferrari za ľudovú cenu. Prečo? Na fotografiách, ktoré boli zverejnené po testovacích jazdách je vidno za volantom superbusu príťažlivú blondínku. Ak si však niekto myslel, že ide o reklamný ťah, bol na omyle. Táto blondínka sa volá Antonia Terzi a je uznávanou odborníčkou na aerodynamiku, ktorá pracovala v oddelení dizajnu práve pre pretekársky tím Ferrari a neskôr ako odborný asistent v rovnakom odbore u Delft Institute of Technology. A tak sa krivky Ferrari v určitom slova zmysle preniesli na aerodynamický dizajn Superbusu.

Antonia Terzi

Aké sú jeho základné parametre?

Vozidlo postavené na hliníkovom ráme je 15 metrov dlhé. Svetlú výšku je možné regulovať kvôli prejazdu cez nerovnosti a lepším jazdným vlastnostiam pri vysokej rýchlosti. V duchu športových áut obsahuje autobus 16 vyklápacích dvier (8 na každej strane). Prepraviť dokáže 23 cestujúcich. Pri niekoľkých známych modeloch sa najčastejšie využíva kapota z plastu, vystuženého uhlíkovými vláknami.

Na jedno nabitie je Superbus schopný prejsť 210 kilometrov. Ponúka dlhodobý výkon 300 kW a počas intervalu jednej minúty dokáže krátkodobo poskytovať výkon 600 kW. Plne naložený autobus váži 9 a pol tony.

Vodič bude mať na špeciálnej trati aj možnosť zapnúť autopilota. Cestujúci budú mať k dispozícii pripojenie na internet či televíziu.

Zatiaľ sa stále vozidlo testuje a dolaďuje tak po motorickej ako aj elektronickej časti. Zdá sa to za tie roky len malý posun k cieľu, Wubbo Ockels však tvrdí, že nie je jeho úmyslom mať všetko hneď a každá novinka má svoj čas. tak uvidíme. Zlé jazyky totiž tvrdia, že kým tento projekt stagnuje, Elon Musk a jeho Tesla môžu prísť s projektom  vo veľmi podobnom štýle. Nulové emisie sú totiž pre spoločnosť Tesla prioritou.

Foto: superbus.biz, pinterest.com

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest