SWF-1 – poľský autobus s krídlami mohol naozaj predbehnúť dobu. Ak by sa vyrábal

Ak sa pustí do navrhovania dizajnu autobusu renomovaný umelec, nemôže to zle dopadnúť. Bohužiaľ, niekedy doba nepraje ani najskvelejším projektom.

Zdzisław Beksiński bol slávny poľský maliar, sochár, fotograf a ilustrátor. Umelec, ktorého rodina bola spojená s mestom Sanok po mnoho generácií. Málokto vie, že profesionálny život tohto umelca bol na 10 rokov spojený s továrňou na výrobu autobusov.

Továreň Autosan ( v tom čase Sanowag) sa nachádzala práve v Sanoku. Sanowag je najstaršou továrňou na výrobu autobusov v Poľsku. Zdzisław Beksiński počas pôsobenia v nej navrhol štyri autobusové prototypy. Tie (bohužiaľ) tak veľmi predbehli svoju dobu, že sa ani jeden z nich nezačal sériovo vyrábať.

V roku 1958 bol tento autobus naozaj unikátom nielen vo „Východnom bloku“

Azda najznámejším z nich je „Poľský raketoplán“ alias SFW-1 Sanok.

Práca na jeho vývoji trvala 16 mesiacov (od roku 1957) pod vedením hlavného konštruktéra Ing. Jerzy Potockého. Telo modelu navrhol Zdzisław Beksiński. Vyznačovalo sa veľkou presklenou plochou, moderným interiérom, veľkým priestorom pre cestujúcich a hlavne charakteristickými prednými tunelmi na prívod vzduchu, ktoré mali zlepšovať chladenie motora. a „krídlami“ na zadnej časti karosérie. Pre pohon SFW-1 bol použitý prototyp šesťvalcového in-line benzínového motora typu S470 so zdvihovým objemom 4196 cm a maximálnym výkonom 69,8 kW (95 k).

Výroba a ďalší rozvoj modelu SFW-1 Sanok bol pozastavený kvôli negatívnemu stanovisku zo dňa 5. marca 1958, ktoré vyjadrila Štátna komisia pre posudzovanie autodopravy (Państwowa Komisja Oceny Transportu Samochodowego). Veľká škoda.

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest