Pomník autobusu KAROSA na Sibíri

Aj vďaka pomoci od fanúšikov nášho facebookového profilu môžeme skladať „črepinky“ autobusovej histórie do ucelenejšieho obrazu. Vlani sme takto mohli úspešne zavŕšiť pátranie po zaujímavom autobusovom pomníku. O čo išlo?

Karosy sedemstovkovej rady samozrejme neslúžili len v Československu, ale vyvážali sa na do prakticky všetkých krajín RVHP. Suverénne najviac ich odobral Sovietsky zväz, neskôr aj Ruská federácia. Od roku 1990 vyviezla Karosa do krajín bývalého Sovietskeho zväzu cez 1500 autobusov. Vozidlá tu boli veľmi obľúbené pre svoju robustnosť a technickú nenáročnosť a to ako vo veľkých mestách, ako aj v odľahlých oblastiach Sibíri. 

Práve tam, v meste Megion, má dodnes Karosa svoj pravdepodobne jediný existujúci pomník. Do miestneho podniku Slavneft sa medzi rokmi 1991 a 1994 dodalo približne štyridsať autobusov Karosa, z ktorých niektoré tu vraj jazdia dodnes. Oproti klasickým mali navyše prídavné kúrenie a zateplenú karosériu.  Údajne do Megionu jazdili Karosy z Vysokého Mýta „po osi“. Každý autobus tak prešiel 5000 kilometrov a podľa slov pamätníkov „aspoň zabehol motor“. Podľa dobových správ išlo o jediné veľkokapacitné autobusy, ktoré si poradili s dopravou robotníkov k ropným vrtom v nehostinných podmienkach, snehových fujaviciach a extrémnych mrazoch. Dodávka autobusov na Sibír bola oproti iným špecifickejšia – autobusy museli vydržať pracovať a hlavne štartovať v mrazoch aj pod – 40°C a pri doprave k ložiskám ropy nesmeli byť robotníci v chlade. V roku 2001, desať rokov po dodaní prvého vozidla tu so slávou a balónikmi postavili prvú dodanú Karosu s poradovým číslom 0001 na podstavec a napísali jej na bok azbukou nápis „Karosa, dobyvateľ Sibíri“

Na internete o tomto pomníku veľa nenájdete a tak sme poprosili vás, či niečo nemáte. A boli sme milo prekvapení vašim záujmom. Fotografie z vlastného archívu dodal náš fanúšik Jan Touš, ktorý sa spolu s Petrom Pavlíkom Zeleným postaral aj zaujímavé informácie. Niečo sme doplnili my a takto vznikol ucelenejší obraz.

P.S.: Nedávno sa nám však ozval pán Jakub Pospíšil,, ktorý nás upozornil, že že autobus jer tam stále a dokonca, že niektoré Karosy ešte stále v Megione jazdia. Pohľad na ne aj na spomínaný pamätník si môžete vychutnať nielen v tomto albume, ale vďaka pánovi Vojtěchovi Kubišovi, ktorý vypátral súradnice aj na google maps cez Street view. Tu sú linky:

LINK 1

LINK 2

google.com
google.com
google.com
google.com
google.com
google.com
google.com

Zdieľať tento článok

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pin It on Pinterest