Legendárny Ikarus vstal z popola… doslova ako Fénix

Spomínanie mytológie pri slávnej autobusovej značke na mieste. Pád Ikarusu v deväťdesiatych rokoch naozaj pripomína mýtického menovca firmy, ktorému sa pri príliš vysokom lete voskom zlepené krídla rozlepili a on spadol do mora.

Maďarsko bolo vďaka Ikarusu v časoch socializmu autobusovou veľmocou. Po páde východného bloku firma prišla o tradičnú klientelu, Východní Nemci (NDR) rušili objednávky, rovnako tak finančný kolaps Sovietskeho zväzu znamenal, že továreň mala zrazu tisícku hotových autobusov, ktoré k objednávateľovi nemohli doraziť. To bol začiatok konca legendy, ktorý sa až donedávna zdal byť spečatený na večné veky.

Je tu novinka – Ikarus 125

Po dlhom čase, kedy sa na značku Ikarus takmer zabudlo prišla od našich južných susedov správa o tom, že sa legenda vracia. Po sedemnástich rokoch!

Všetko pritom začalo nenápadne. Po tom, ako sa Ikarus dostal koncom roka 1999 do rúk francúzskej skupiny Irisbus, patriacej pod Iveco, svitla maličká nádej, že výroba autobusov bude zachovaná. Stal sa opak. Spoločnosť Irisbus výrobu Ikarusov nielenže nerozvíjala, ale dokonca utlmovala. Svoje aktivity zamerala na českú Karosu. Pre maďarského výrobcu to znamenal definitívny koniec produkcie. Posledné tri Ikarusy zišli z liniek v októbri 2003 a o tri roky neskôr Iveco predalo túto divíziu maďarskej skupine Műszertechnika. Neskôr práva na značku a logo odkúpila spoločnosť Ikarus Járműtechnika Kft. A  ako vidno, jej pracovníci nezaháľali.

Výsledok je tu – nízkopodlažný prímestský autobus Ikarus 125. 

Technické dáta

Prototyp Ikarus 125 bol predstavený už v októbri 2019. Nový model je postavený na šasi Volva B8RLE. Karoséria z autorskej dielne Ikarusu využíva na rúrkovom ráme predné a zadné plastové panely. Boky sú vyrobené z plechu. Novinka meria na dĺžku 12 metrov a 2,55 metra na šírku. Výška až po okraj strešnej klimatizačnej jednotky je 3,4 m. Autobus odvezie 83 cestujúcich, z toho 42 sediacich. Pre handicapované osoby je podstatná nízko usadená podlaha. Pre vozíčkarov je však priestor obmedzený, pretože sedadlá sú už na vyvýšenom stupienku, pričom ulička medzi nimi je už pomerne úzka.

Súbežne sa šasi Volva dorazilo k výrobcovi tiež švédske pohonné ústrojenstvo, konkrétne 7,7litrový šesťvalcový turbodiesel, s výkonom 320 koní.  Súčasťou je tiež 12-stupňová automatická prevodovka Volvo I-Shift, nahradiť ju však môže tiež šesťstupňový automat ZF EcoLife či štvorstupňový automat Voith D864.6. Motor je potom prispôsobený nielen na spaľovanie bežnej motorovej nafty, ale i rastlinného či repkového oleja.

Ťah správnym smerom?

Pre úspech nového Ikarusu je teraz podstatná celoeurópska certifikácia a, samozrejme, cena. Koncern sa bude zrejme snažiť osloviť bývalých zákazníkov a tiež aktivizovať maďarské spoločnosti, ktoré sa kedysi podieľali na výrobe legendárnych Ikarusov. To všetko bez plánovaného hospodárstva, ktoré v dávnych časoch v rámci RVHP výrazne pomohlo odbytu autobusov Ikarus v socialistických krajinách. Či sa im to podarí, zatiaľ nevie predpovedať nik. Každopádne držíme palce.

Foto: Magyarbusz [Info]

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest