Najväčší autobus na svete

Odvezie viac pasažierov, ako sa vmestí do Boeingu 737 – taký je autobus Volvo Gran Artic 300. Autobus bol vyvinutý v Brazílii špeciálne pre latinskoamerické krajiny.

Dvojkĺbové autobusy ponúka Volvo od 90. rokov. Gran Artic so štyrmi nápravami je dlhý 30 metrov a odvezie 300 pasažierov – o tridsať viac, ako doterajší najväčší autobus tohto švédskeho výrobcu.

Veľkokapacitné autobusy sú náhradou metra a fungujú na princípe nepretržitej premávky. Zástupcovia spoločnosti Volvo tvrdia, že jeden takýto autobus nahradí tri normálne. Z uvedeného je jasné, že je určený pre miesta s vysoko vyťaženou mestskou dopravou, kde majú autobusy samostatné pruhy. To preto, že v bežnej premávke by bolo jeho využitie problematické. Tento rekordne dlhý autobus je určený na účely rýchlej vysokokapacitnej dopravy v špeciálne vyhradených pruhoch alebo koridoroch.

Vysokokapacitných autobusov stačí menej, čo zvyšuje priemernú rýchlosť hromadnej dopravy a znižuje emisie v meste. Autobus má tiež priniesť vyššiu kvalitu cestovania aj pokles nákladov pre prevádzkovateľov.

Ako sme spomínali v úvode, 30 metrov dlhý autobus bol vyvinutý v Brazílii v divízii Volvo špeciálne pre použitie na vyhradených jazdných pruhoch v meste Rio de Janeiro. Každý takýto autobus nahrádza tri štandardné modely autobusov

Foto: Volvo, coolnews.co.uk

Zdieľať tento článok

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pin It on Pinterest