Najdlhší elektrobus sveta

Na pohľad vyzerá ako obrovská červená húsenica – je dlhý 27 metrov, má dva kĺby a uvezie naraz až 250 cestujúcich. Volá sa BYD K12A .

V našich článkoch často pátrame po autobusových „naj“. Nebude tomu inak ani dnes, kedy si predstavíme najdlhší autobus na elektrický pohon na svete. Vyrobili ho v čínskom meste Shenzen a zaťažkávacími skúškami si prešiel v kolumbijskej Bogote.

Od osobákov k autobusom

Spoločnosť BYD je vo svete známa skôr výrobou osobných áut. Na domácom patrí do prvej desiatky najväčších automobilových výrobcov, ktorých ročná produkcia sa pohybuje okolo pol milióna áut. Približne polovicu z nich však tvoria elektromobily. Takže hoci produkty tejto automobilky v Európe nepoznáme, patrí k vôbec najväčším výrobcom batériových vozidiel na svete.

Na začiatku stála objednávka rýchleho tranzitného systému (BRT) TransMilenio v Bogote.

Hľadal totiž ekologický veľkokapacitný prostriedok pre hromadnú dopravu. Niet sa čomu diviť, že objednávka veľkého dopravného podniku skončila práve v spoločnosti BYD. A tí sa úlohy chopili naozaj bravúrne.

Budúcnosť autobusovej dopravy v znamení elektriny

BYD K12A je zaujímavý predovšetkým z hľadiska svojej dĺžky . Elektrické autobusy samy o sebe však nie sú novinkou a presadzujú sa postupne po celom svete. Napríklad v roku 2017 sa dvanásť amerických miest zaviazalo k tomu, že do roku 2025 budú na účely hromadnej prepravy osôb nakupovať výhradne vozidlá s elektrickým pohonom. Los Angeles objednalo 60 elektrobusov práve od BYD Company.

Z hľadiska praktického využitia elektrických autobusov je však jednoznačným kráľom Čína. Odhaduje sa, že až 99% všetkých autobusov s týmto pohonom jazdí práve na území najľudnatejšej krajiny sveta. Len v Shenzhene brázdi ulice šestnásť tisíc autobusov mestského dopravného systému, poháňaných batériami. 

300 kilometrov na jedno nabitie

Obor medzi autobusmi odvezie až 250 cestujúcich a má štyri nápravy. Karoséria sa skladá z troch článkov a dvoch kĺbov. Zaujímavosťou je, že ho poháňajú až štyri elektromotory. Vďaka tomu môže prepínať medzi pohonom 8×4, alebo 8×2. Na jedno nabitie má prejsť až 300 km s prevádzkovou rýchlosťou 70 km/h. To na mesto bohato stačí. Kapacita batérií musí byť obrovská, výrobca ju síce neprezradil, môžeme však predpokladať, že ide o niekoľko sto kilowatthodín, minimálne 500 kWh. 

Viceprezidentka BYD Company Stella Li kedysi uviedla: „K12A prinesie do systémov rýchlej mestskej autobusovej dopravy nulové emisie, čo umožní cestujúcim vychutnať si tiché cestovanie bez znečistenia a zároveň prevádzkovateľovi ušetrí značné náklady na údržbu.“ 

Jej slová sa napĺňajú.

Foto: BYD

Zdieľať tento článok

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pin It on Pinterest