Autobusová záhrada, ktorá vie cestovať

Najprv sa na internete objavila snímka autobusu, ktorý mal miesto strechy záhony s vegetáciou. V prvej chvíli sme si mysleli, že patrí do série takzvaných fake obrázkov, alebo ide o photoshopový humor. Mýlili sme sa.

Autobusy so zelenou strechou majú šancu prispieť k zníženiu emisií. Green Roofed Bus je ozajstná autobusová záhrada, ktorá vie cestovať. Ako sa však dostala zeleň na strechu autobusu?

Študent newyorskej univerzity Marco Antonio Castro Cosio pre svoju diplomovú prácu vytvoril projekt s názvom Bus Roots. Systém zelených striech podobný tým na budovách využil Marco pre vytvorenie zelenej záhrady na streche mestskej autobusovej dopravy. Strechu s plochou 31,6 metrov štvorcových pokryl plytkými žľabmi so substrátom na pestovanie rastlín. Súpis výhod takéhoto riešenia opísal vo svojej práci a ono to naozaj začalo fungovať. Zoznam benefitov Green Roofed Bus je podľa Marca celkom obstojný: zeleň absorbuje oxid uhličitý, produkuje kyslík, funguje ako izolácia proti horúcemu slnku a navyše dobre vyzerá. K prekvapeniu prišlo hneď pri prvej skúške – naozaj sa vnútrajšok autobusu prehrieval oveľa menej, ako počas tjazdy či státia bez zelenej strechy.

Zelený strešný systém tak dostal zelenú a po skúsenostiach v New Yorku tak skúšajú aj iné mestá rôznych krajín na Zemi. Napríklad v Singapure, kde za ním stojí firma GWS Living Art.

Zem sa otepľuje a stále viac ľudí sa sťahuje do miest, preto sa urbanisti snažia nájsť inovatívne riešenia, ako vrátiť do husto obývaných regiónov biodiverzitu. Jedným z nich sú práve zelené strechy, ktoré už nie sú výsadou budov, ale aj pohyblivých autobusov. Prírodný porast nepomáha len životnému prostrediu, ale prístup k zeleni je dôležitý aj pre duševné zdravie, zdôrazňuje Svetová zdravotnícka organizácia. OSN odhaduje, že 55 percent svetovej populácie žije v mestách a keďže sú tieto husto zastavané budovami, komunikáciami či parkoviskami, bude potrebné hľadať pre zeleň umiestnenie. Hoci aj na autobusoch.


Étericky povedané: ide o prepojenie kovovej neživej atmosféry modernej dopravy s podstatou prírody. 

Logicky povedané: pre autobus je to zelená strecha.

Foto:  Marco Castro Cosio

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest