Autobusové zastávky so zelenou strechou pre včely

Mesto Utrecht dalo v Holandsku svojim včelám dar. Pokrylo stovky autobusových zastávok rastlinami, čím poskytlo domov pre vtáky a hmyz inak uviaznutý v tejto mestskej džungli.

Holandské mesto Utrecht začalo v roku 2019 s projektom na zriadenie 300 autobusových zastávok so zelenými strechami ako miest pre ohrozené živočíšne druhy. V prípade zastávok sa vytvorili miesta, ktoré sú vhodné pre včely. Mestská rada v Utrechte v spolupráci s reklamnou agentúrou Clear Channel transformovala v druhej polovici roku 2019 prvých 35 autobusových zastávok po celom meste na „včelie stanice“. Prispôsobenie zahŕňalo inštaláciu zelených striech na autobusových zastávkach a vytváranie „včelích“ miest pre ohrozené druhy.

Tvorcovia projektu dodávajú a prevádzkujú autobusové zastávky a ich cieľom je vytvoriť zdravé prostredie pre všetkých. Zelené strechy môžu pomôcť zachytiť jemné prachové častice, absorbovať dažďovú vodu a poskytovať tieň. Poskytujú tiež biodiverzitu v meste, a slúžia aj pre iné druhy hmyzu.

Keďže včely sú ohrozeným druhom v Holandsku a na mojich miestach v celej Európe, projekt uznáva ich hodnoty v ekosystéme krajiny. Okrem 316 autobusových zastávok so zelenou strechou má 96 z nich solárne panely a všetky zastávky majú LED osvetlenie a bambusové sedadlá.

Projekt je súčasťou cieľa mesta Utrecht stať sa do roku 2050 úplne ekologicky kompletným mestom. Na konci tohto roka bude nainštalovaný reklamný stožiar „priateľský k včelám“ s najväčším hotelom pre včely na svete.

Zdroj: Utrecht.nl, Archdaily.com

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest