Linka 218 – sedíme vysoko a dívame sa ďaleko: dvojpodlažné autobusy v Berlíne

Len dve európske hlavné mestá sa môžu pochváliť dlhou tradíciou poschodových autobusov na svojich mestských linkách: Londýn a Berlín. 

Briti dokázali z červeného doubledeckeru urobiť symbol mesta, ktorý je rozpoznateľný po celom svete. Nemci upriamujú pozornosť návštevníkov krajiny na ďalšie národné symboly a legendu autobusu s menom doppeldecker nechávajú v tieni. Ale márne!

Doppeldecker

V uliciach Berlína začali medzi svetovými vojnami premávať poschodové autobusy. Bolo to hlavne z dôvodu obmedzenia dĺžky vyrábaných autobusov. „Harmoniky“ ešte neboli vynájdené, tak bolo prirodzené a ľahšie zvýšiť výšku vozidla. V tých časoch to nebolo nič neobvyklé ani v iných častiach sveta. Doppeldeckery pre Berlín boli spravidla vyrábané s nadstavbami na špeciálnych podvozkoch dodávaných významnými nemeckými výrobcami. Hlavným dodávateľom takýchto autobusov bola tradične spoločnosť Büssing, ktorú pred polstoročím prevzala spoločnosť MAN.

Rok 1927 > 3-nápravový autobus Büssing Jumbo

Linka 218

Už 20 rokov – od apríla 2000 – premávajú múzejné autobusy na linke 218 v Berlíne – a robia to na rovnakom základe ako bežná mestská doprava! Všetky možné mestské lístky, vrátane tých neobmedzených, platia v autobusoch z múzea na trase 218. To znamená, že s denným preukazom v ňom môžete jazdiť celý deň a nikto proti tomu nebude namietať.
Najzaujímavejšia vec: tieto veterány nepatria spoločnosti BVG, ktorá prevádzkuje MHD. Zberateľské autobusy renovuje a dáva do prevádzky spoločnosť Traditionsbus GmbH. Na linke 218 môžu premávať na základe subdodávateľskej zmluvy: preprava v meste je zabezpečená tak, že dodávateľ nedostáva príjmy z predaných lístkov, ale platby za jazdu a dodržiavanie harmonogramu – bez ohľadu na to, koľko ľudí prepravil.

MAN SD200 je najvyužívanejší (najmasovejší) berlínsky dvojpodlažný autobus v histórii. 
Tento autobus po mnoho rokov slúžil ako doprava na hlavnej ulici v Berlíne – Unter den Linden
Jazdia tu však aj nové typy: MAN A39 Lion’s City DD – posledný poschodový MAN

Cesta plná zážitkov

Autobusy pre linku 218 sú rôzne: navzájom sa vymieňajú každých pár dní. Človek tak môže v uliciach Berlína stretnúť starodávny autobus Büssing DE71 vyrobený v roku 1972 ale aj MAN z deväťdesiatych rokov.

Linka 218 začína na stanici Messe Nord S-bahn (mestská železnica), vedľa televíznej veže West Berlin Funkturm a hlavnej autobusovej stanice. Trasa spája niekoľko staníc metra a mestských vlakových staníc. Po niekoľkých mestských častiach sa autobus ponorí do „rekreačnej oblasti“ Berlína v Grünewalde.

Linka 218 má iba jeden cestovný poriadok: to znamená, že iba jedno vozidlo vždy robí okružnú jazdu. 

Büssing DE71, 1972
Büssing DE71, 1972 odzadu

Bez obmedzení so spoľahlivými vodičmi

Z dôvodu environmentálnych obmedzení vstupu vozidiel do centra Berlína sú autobusy Traditionsbus preregistrované na „klasickú“ registráciu s písmenom H na konci. Pre takúto registráciu v Nemecku je potrebné podstúpiť kontrolu, ktorá potvrdí, že stroj je udržiavaný v autentickom stave a s originálnym motorom. 

A vodiči? Tí najlepší z najlepších pracujú na retro autobusoch na linke 218 – skúsení nemeckí „borci“, priateľskí, pokojní. Vodiči ktorí dokonale poznajú vodičský kumšt. Práca na takomto autobuse je ešte zodpovednejšia ako na novom. 

Tento pán je zamestnancom Traditionsbusu, ktorý sprevádza Büssing na linke

Poďme si pozrieť niektoré hviezdy z linky 218. Zvonku aj zvnútra

Stredné dvere v Büssingu sú zamrežované turniketom
Horné poschodie
Schodisko do druhého poschodia
Nezameniteľné logo s levom
Pohľad z VIP miest na druhom poschodí
Toto zariadenie je okno na zrkadlovom systéme periskopu, pomocou ktorého môže vodič sledovať, čo sa deje v druhom poschodí
Kabína vodiča
Priateľský pozdrav
MAN SD202, 1986
Prvé poschodie
Druhé poschodie
Opäť  monitorovací systém periskopu pre druhé poschodie zo sedadla vodiča
Na všetkých ostatných trasách BVG ešte stále fungujú poschodové autobusy MAN najnovšej generácie: jedná sa o model Lion’s City DD vyrábaný v spolupráci s miestnymi pracovníkmi dopravy

Zdroj a foto: drive2.ru, usernameDetector

Zdieľať tento článok

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pin It on Pinterest