Skyliner nebol prvým Neoplanom – mal staršieho brata

Tvrdenie, že sa Skyliner stal prvým autobusom spoločnosti Neoplan, nie je celkom správne.

Opäť vás pozývame nazrieť s nami do zaujímavej autobusovej histórie.

Krátka história značky Neoplan

Gottlob Auwärter jr., zakladateľ ochrannej známky Neoplan pochádzal z rodiny výrobcov tradičných vozov. Od roku 1922 pracoval u karosárskej firmy Reutter. Potom čo spoločnosť skrachovala pripojil sa k rodinnému podniku v Stuttgarte. V roku 1927 zložil majstrovskú skúšku a začal budovať vlastnú firmu.

1. júla 1935 oficiálne uviedol spoločnosť „Karosseriebau Gottlob Auwärter jr“ do chodu. Vyrábal rôzne karosérie a nadstavby na podvozky nákladných vozidiel. Jeho snom však stále zostávala konštrukcia a výroba vlastných autobusov. Po skončení druhej svetovej vojny vycítil svoju veľkú šancu a prišiel na trh s prvým autobusom vybaveným samonosnou karosériou (1953). Čoskoro dal výrobkom svojej firmy tiež nové meno – NEOPLAN – nový plán pre konštrukciu a výrobu autobusov. 

Akční potomkovia

Do konštrukcie autobusov a diaľkových autokarov sa v šesťdesiatych rokoch zapísali zlatým písmom aj Gottlobovi synovia. Najprv starší Albrecht, ktorý spoločne so svojim spolužiakom Bobom Lee vyvinuli v rámci dizertačnej práce na vyššej škole pre stavbu vozidiel v Hamburgu úplne nový autobus „Hamburg“. A potom aj jeho mladší syn Konrad, ktorý skonštruoval v roku 1965 prvý dvojpodlažný NEOPLAN Do-Lux.

Do-Bus

Prvé takéto autobusy sa začali objavovať v rokoch 1965-66, ale vo veľmi obmedzenom počte. Autobusy sa nazývali séria Do-Bus.

Konrad Auwärter videl v tomto projekte veľkú budúcnosť a začal ho sám riadiť. Predstavenstvo „Karosseriebau Gottlob Auwärter jr.“ však nemalo žiadne ilúzie (ako to zvyčajne býva) a snažilo sa Konrada odhovoriť od stavby takýchto autobusov všemožnými prostriedkami. Ten si však „postavil hlavu“. Výsledkom bolo, že vôbec prvý autobus spoločnosti bol v roku 1965 predstavený ako Neoplan DoLux NB 20 L. Nevyzeral vôbec zle – naopak, na svoju dobu bol pokrokový. Autobus však nečakala skvelá budúcnosť. Dôvodom predčasného ukončenia výroby bola podľa dobových dokumentov náročnosť práce a nie najlepšia možnosť použitia tak veľkého množstva skla.

Naopak – o pár mesiacov neskôr bol v roku 1966 predstavený nový model Neoplanu – Skyliner, ktorý sa na dlhú dobu stal vedúcou vlajkovou loďou spoločnosti.

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest