Odra 042: zabudnutý turistický autobus z Poľska

V roku 1965 vyvinul závod v poľskom Jelczi prototyp turistického autobusu Odra 042. Vozidlo malo byť základom pre sériu moderných mestských a diaľkových autobusov. Bohužiaľ bol vyrobený len jeden jediný kus. Za okolností, ktoré neboli úplne vysvetlené, bol vyradený z výroby a nádejný projekt skončil v koši.

Chuť na niečo nové

V 60. rokoch bol Jelcz 043, vyrábaný na základe licencie Škoda 706 RTO, základným poľským autobusom. Aj keď tieto vozidlá plnili svoje úlohy, nešlo o moderné autobusy, najmä v porovnaní s modelmi, ktoré sa stavali na západe. V závode v Jelczi sa preto v roku 1964 začali práce na úplne novom vozidle označovanom ako turistický autobus. Predpokladalo sa, že na jeho základe vzniknú mestské a diaľkové verzie.

Technické dáta


Už po 8 mesiacoch, začiatkom roku 1965, bolo predstavené hotové vozidlo klasifikované ako predprototyp. Autobus bol dlhý 11 metrov a vážil 8,1 tony. Pod kapotu bol umiestnený motor s výkonom 170 HP, plánovala sa však inštalácia výkonnejšieho motora s výkonom 220 HP. Najvyššia rýchlosť bola 105 km / h. Vozidlo dostalo názov Odra 042 a vynikalo oproti iným dizajnom s podvozkom pozostávajúcim z dvoch predných riadených náprav a jednej zadnej hnanej nápravy. Zaujímavosťou je, že bol vybavený aj posilňovačom riadenia. Karoséria bola z veľkej časti vyrobené z hliníka, čo umožňovalo zníženie hmotnosti. Interiér tvorili štyri rady nastaviteľných sedadiel s individuálnou klimatizáciou. Počas projekčných prác sa plánovalo namiesto posledného radu sedadiel nainštalovať toaletu alebo dokonca kaviareň. Turistická verzia mohla pojať 43 cestujúcich a plánovaná mestská verzia mala pojať 105 cestujúcich a diaľková verzia 55.

Trpký koniec

Po prvých prezentáciách získala Odra 042 kladné stanoviská aj medzi politikmi, preto sa začali intenzívne cestné testy. Bohužiaľ ich po nejakom čase prerušili a samotný autobus sa stratil z dohľadu. Podľa oficiálnej verzie malo vozidlo nehodu vo Vroclave a nebolo možné ho opraviť. Následne bol projekt ukončený vrátane zamerania sa na ďalšie prototypy. Podľa neoficiálnej verzie bolo továrni v Jelczi nariadené „zhora“ zastaviť práce na autobuse, a preto bol jediný vyrobený kus zošrotovaný. Verzia o tlaku z najvyšších miest je pravdepodobná, pretože podobný osud postihol mnoho návrhov automobilov vytvorených v Poľsku.

Zdroj: Smartage.pl

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest