LAZ-695B: autobus pre Gagarina stále žije a je prevádzkyschopný!

Povrávalo sa, že po tragickej havárií kozmonauta Komarova bol autobus LAZ-695B kvôli poverčivosti ostatných kozmonautov zošrotovaný. Nie je to však pravda. Ukážeme vám, ako vyzerá dnes.

V jedno aprílové ráno roku 1961 sa posádka vesmírnej lode Vostok-1, ktorú zastupoval Jurij Gagarin a záložný kozmonaut German Titov, ako aj sprevádzajúci lekári, inštruktori a technickí špecialisti, dopravili na miesto štartu Bajkonur. priviezol ich nenápadný modro-biely autobus LAZ-695B. . Navonok sa tento LAZ nelíšil od bežných autobusov, ktoré schádzali z montážnej linky Ľvovského závodu. Vonkajší dojem klamal: vo vnútri bol LAZ vybavený špeciálne pre servis kozmických letov podľa najnovších technológií tej doby.

LAZ-695B dnes

Kde inde by ste ho mohli hľadať, ako v meste Gagarin v Smolenskej oblasti Ruska? Presne tak. Toto mesto  sa do roku 1968 volalo Gžatsk, no slávnostne bolo premenované práve podľa prvého kozmonauta vo vesmíre a to necelý mesiac  po jeho tragickej smrti 27. marca 1968.

Kabína vodiča je uzavretá a celkovo oddelená od priestoru pre kozmonautov.
Prístrojová doska nie je pôvodná – údajne bola v 80. rokoch nahradená doskou z typu 965E. Na pôvodných prvkoch ovládania aj radiacej páke bol kedysi chróm.
Na otváranie dverí slúžil pneumatický ventil po ľavej strane vodiča.
Strešné okná autobusu mali svoj vlastný dizajn a boli prispôsobené tomu, aby do autobusu nevnikal pri vetraní púštny prach a piesok.
Interiér je vybavený pre desať cestujúcich >  dvaja  kozmonauti + lekári, technici, kameraman a veliteľský sprievod. Prvé dve sedadlá, usporiadané v strede sú najväčšie, aby sa do nich vmestili kozmonauti  oblečení v skafandroch.
Kreslá pre kozmonautov boli napojené cez podlahu autobusu k zvláštnemu panelu, ktorý slúžil na ovládanie mikroklímy v skafandroch a na kontrolku funkcií samotného skafandra. Všetky tie „budíky“ a spínače obsluhoval poverený technik.
Dve kreslá pre lekárov mali k dispozícií stolíky na ich inštrumenty pre prípad núdze.

Zaujímavosťou je aj záchod priamo v autobuse s akýmsi  podivným „závojom“. Údajne ide o zariadenie na odtlakovanie skafandra pri potrebe kozmonauta. Existuje totiž legenda, ktorá hovorí o tom, ako si tesne pred štartom potreboval Gagarin „odskočiť“ na malú a keďže už nebolo kde, vymočil sa na pravé predné koleso autobusu. Ostatní kozmonauti si z tohoto urobili rituál pred cestou do vesmíru….

VIDEO

Po tragickej smrti kozmonauta Komarova údajne poverčivosť kozmonautov zapríčinila, že bol tento autobus vymenený za model LAZ 695E.

FOTO: Drive2.ru, usernameDetector

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest