Autobus v znamení nádeje

Metamorfóza autobusu môže mať rôzne podoby. Spoločnosť Slovenská autobusová  doprava Zvolen, a. s. darovala humanitárnemu združeniu ADRA autobus Karosa C954E, aby sa z neho stal posol pomoci a nádeje.

Pandémia, ktorá postihla celý svet otriasla mnohými predchádzajúcimi istotami, odkryla našu zraniteľnosť i to, nakoľko sme všetci navzájom prepojení. Naša budúcnosť začala stáť na pilieroch nového zmýšľania. Ľudská dôstojnosť, solidarita, empatia a udržateľnosť sa stali princípmi boja proti pandémii. Všetko úsilie sa síce nedá venovať prostému návratu „do starých koľají“, môžeme ho však zamerať na radikálnu zmenu k lepšiemu.

Všetci dobre vieme, že skutoční hrdinovia nehrajú vo filme. Dnes sa týmto prívlastkom označujú ľudia, ktorí denne v ťažkých podmienkach bojujú na všetkých protipandemických frontoch o to najcennejšie, čo máme. O ľudský život. Práve im bude patriť netradičný dar spoločnosti Slovenská autobusová  doprava Zvolen, a. s..

Čo je ADRA?

ADRA je humanitárne združenie, ktorého primárnym poslaním je slúžiť ľuďom tak, aby mohol každý dôstojne žiť. Prostredníctvom združenia ADRA sa pomoc dostáva k miliónom mužov, žien a detí vo viac ako 118 krajinách sveta ale aj u nás doma na Slovensku.

Pandémia koronavírusu si vyžiadala rýchlu reakciu – vybudovať odberné miesta na testovanie. ADRA dostala príležitosť využiť svoje skúsenosti a zaisťovať logistiku pre testovanie.

Ďalší problém, s ktorým Slovensko zápasí je nedostatok miest na vakcináciu. Urýchlenie procesu očkovania nám pritom otvára dvere k tomu, aby sme žili plnohodnotnejší život, ako doteraz. V súvislosti s týmito požiadavkami skrsla myšlienka vybudovať mobilné laboratórne centrum na kolesách, ktoré by sa po vlastnej osi dostalo všade tam, kde je to potrebné. Voľba padla na autobus.

V hlavnej úlohe autobus

Mnohí si pamätáme na časy, keď autobusy po úprave slúžili ako mobilné predajne potravín, pojazdné transfúzne stanice, zubné ambulancie na kolesách či röntgenové pracoviská. Vďaka daru Slovenskej autobusovej dopravy Zvolen, a. s., ktorým je 12 metrov dlhý a 18 ton vážiaca  Karosa C954E v diaľkovej úprave, vznikol špeciálny autobus, ktorý v našich končinách zrejme nemá obdobu!   

Upravené vozidlo slúži ako mobilné laboratórium pre krízové intervenčné tímy. O prestavbu sa postaralo združenie ADRA. V autobuse sa nachádza  takzvaná čistá zóna na transport tímu, oddelená od červenej zóny pre odbery. Je tu  vybudované zázemie pre personál. Vďaka týmto zásahom sa autobus stal mobilnou očkovacou jednotkou, ktorá dokáže prísť aj do tých najodľahlejších oblastí a pomôže ľuďom, ktorí sa nevedia dostať do očkovacích centier, vrátane tých, ktorí sú imobilní.  Zástupcovia združenia ADRA poďakovali našej dopravnej spoločnosti za dar, ktorý prišiel v rozhodujúcom čase na pomoc zdravotníkom počas pandémie. Autobus dopraví lekárov a zdravotníkov a vytvorí im aj zázemie mobilnej ambulancie a laboratória priamo v teréne, hlavne v oblastiach, kde je to s dostupnosťou ťažšie.

Často sa spomína, že po tejto kríze bude svet iný. Záleží ale len na nás, či bude lepšie, alebo

horšie, či z tejto krízy vyjdeme posilnení, alebo nie. Každý konkrétny projekt solidarity je povestnou tehličkou, z ktorých vzniká jeden pevný múr vzájomnej podpory. Dar Slovenskej autobusovej dopravy Zvolen, a. s. určite takouto tehličkou je.

P.S.: Počas aktívnych rokov v našej dopravnej spoločnosti ste sa spomínaným autobusom určite mnohí z vás zviezli. Veď premával na linkách od Bratislavy po Námestovo. V galérii k tomuto článku nájdete spomienkové fotografie.

Foto: archív, Martin Mazúch, Adra

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest