LAZ 695B – špeciálny kozmonautický autobus pre Gagarina

Máme tu 60. výročie letu prvého človeka do vesmíru. Poďme si  preto dnes povedať niečo o najviac „hviezdnom“ autobuse v ZSSR – LAZ 695B v úprave pre kozmonautov.

Pod dohľadom KGB

História jeho vzniku sa datuje od jesene roku 1960, kedy do ľvovskej autobusovej továrne zavítala delegácia z kozmodromu Bajkonur. Ako tomu v tej dobe bývalo, neprišla sama. Sprevádzala ju iná delegácia v šedých oblekoch, ktorá pracovníkov závodu až tak veľmi neprekvapila. Kozmický priemysel bol pomerne mladý a priamo súvisel s obranou štátu a tak bol sústavne pod bdelým dohľadom tajnej služby – KGB. Spoločne sa prišli do Ľvova dohodnúť na výrobe špeciálneho autobusu pre kozmonautov.

Ako má taký autobus vyzerať? Aké má mať vlastnosti? Akú výbavu? Nikto nevedel. Vládnuca strana však mala po ruke odporúčania a návrhy, ktoré v kontexte doby vyznievali dôležito, dnes však už úsmevne. Skrátka, dalo by sa povedať, že tento autobus vznikol z rozmaru a úlohu, ktorou bol poverený, by zvládol ktorýkoľvek iný.

Výbava autobusu

Ako základ bol vybraný model 695B, ktorého v tej dobe zišlo z pásu v továrni až 40 kusov denne. Jeho podvozok bol dokonale preverený a padol návrh, že celý autobus bude pokrytý drahým a kvalitným antikoróznym náterom. Dramatické zmeny však nastali v jeho interiéri. Je známe, že kozmonaut v skafandri bol priestorovo rozmernejší, ako bežný občan a vyžadoval si tak osobitnú veľkosť sedadla, ktoré bolo navrhnuté tak, že pôsobilo ako majestátne kreslo. Pre sprevádzajúci personál (lekári, koordinátori a podobne), boli vyvinuté menšie, no tiež pohodlné sedačky. Autobus bol tiež najmodernejšími technickými vymoženosťami tej doby (okrem rádia aj telefónom, vysielačkou a prijímačom pre špeciálnu komunikáciu na vojenských vlnách, klimatizáciou a pomocnou ventiláciou na ochladzovanie interiéru, držiakmi na filmové kamery a podobne). Obrovský dôraz sa kládol hlavne na problematiku palubnej tesnosti, nakoľko sa kozmodróm nachádza v kazašskej púšti a zrnká piesku v bezváhovom stave by boli pre kozmonautov nie príliš príjemným spoločníkom.

Unikátne autobusové zábery z presunu Gagarina na Bajkonur

Po dokončení prác na autobuse bol tento testovaný štátnou skúšobnou komisiou, ktorá ho odobrila k ďalšej prevádzke. Mimochodom, farebná schéma autobusu sa takmer nelíšila od bežného sfarbenia autobusov tohto typu.

12. apríla 1961 v skorých ranných hodinách nastúpil na palubu tohto vozidla vtedy ešte neznámy letec Jurij Alexejevč Gagarin a nechal sa odviezť k tesnej blízkosti štartovacej rampy, odkiaľ ako prvý človek vyletel do vesmíru.

Prvý autobus LAZ-695B slúžil na Bajkonure až do tragickej smrti Vladimira Komarova v roku 1967, po ktorom, na naliehanie astronautov, bol vyrobený takmer presne rovnaký, s označením Laz-695E . Čo sa stalo s pôvodným autobusom nebolo dlho známe. My to však vieme a už čoskoro to budete vedieť aj vy.

Gagarin

Svoj kozmický let odštartoval Gagarin presne pred 60 rokmi,12. apríla 1961 v lodi Vostok 1 z kozmodrómu Bajkonur. Obletel Zem a po 108 minútach pristál.

Po návrate z letu do vesmíru sa stal hrdinom Sovietskeho zväzu a oslavovanou svetovou celebritou. Značnú časť nasledujúcich rokov jeho života predstavovali stretnutia s ľuďmi v Sovietskom zväze aj vo svete. Napriek záťaži plynúcej z verejných povinností od roku 1961 študoval na Žukovského akadémii, súčasne stál na čele oddielu kozmonautov. Na ďalší kozmický let sa nedostal, bol len náhradníkom Vladimira Komarova pre let Sojuzu 1 v apríli 1967. V marci 1968 dokončil štúdium na akadémii a vrátil sa k lietaniu na lietadlách, ale už 27. marca 1968 pri cvičnom lete zahynul.

Jurij Alexejevič Gagarin pred autobusom LAZ ako kapitán hokejového mužstva „Naši“.

Slávni pasažieri

Kto boli vlastne najslávnejší pasažieri pôvodného autobusu LAZ 695B? Uvádzame ich aj s dátumom ich letu do vesmíru:

Jurij Gagarin – 12.04.1961
German Titov – 6-7 08. 1961
Andrian Nikolajev – 11-15 augusta 1962
Pavel Popovič – 12-15 augusta 1962
Valerij Bykovsky – 14-19 júna 1963
Valentina Tereškovová – 16-19 júna 1963
Vladimir Komarov – 12 -13 október. 1964
Konstantin Feoktistov – október 12-13, 1964
Boris Jegorov – október 12-13, 1964
Pavel Beľajev – 18-19 marca 1965
Alexej Leonov – 18-19 marca 1965
Vladimir Komarov – 23-24 apríla 1967

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest