Netradičný autobusový rituál kozmonautov, ktorý brali všetci vážne, hoci patril k tým bizarnejším

V tomto roku oslavujeme 60 výročie dňa, kedy po prvýkrát vyletel zo Zeme do vesmíru človek, Jurij Gagarin. Tomuto míľniku v dejinách ľudstva sme sa už venovali v našom predošlom článku. Dnes vás zoznámime s najznámejším rituálom kozmonautov. Má veľmi úzke prepojenie s autobusom. Mnohí ho neoznačujú, ako netradičný, ale rovno ako bizarný. Možno ste nepočuli o tradícii, ktorá je spojená s letom prvého kozmonauta. Tak si poďme o nej niečo napísať.

Rituál sa volá „orosiť koleso autobusu“.

Keď viezli Jurija Gagarina špeciálne upraveným autobusom LAZ na kozmodróm, požiadal ešte pred cieľom vodiča, aby na chvíľu zastal. Potom vyšiel von a „orosil“ – rozumej vykonal malú potrebu na PRAVÉ ZADNÉ KOLESO autobusu.

Keďže po šťastnom pristátí sa v Hviezdnom mestečku pochválil svojim kolegom, stal sa tento úkon doslova ruskou vesmírnou dogmou. Gagarinov let bol základom približne tucta šťastných rituálov, ale tento bol najznámejší a zároveň úzkostlivo dodržiavaný. Určite teraz mnohým z vás napadne otázka – a čo ženy? Aj tie predsa leteli do vesmíru. Áno, leteli a verte či nie, šťastný rituál dodržiavali veľmi praktickým spôsobom. Svoj moč si na Bajkonur viezli v malej fľaštičke tak, ako je to zvykom napríklad k lekárovi. Pred kozmodrómom ním pokropili pravé zadné koleso…

Ostatne – vo fľaštičke začali nosiť moč aj mužskí kozmonauti hneď potom, ako sa začali používať vesmírne skafandre typu Sokol, ktorým chýbala takzvaná „muška“, čiže miesto, ktoré sa pred rituálom dalo poľahky rozzipsovať.

Existuje mnoho ďalších tradícií, ktorými  kozmonauti  privolávajú šťastie, napríklad kladenie kvetov k hrobu Jurija Gagarina pochovaného v Kremeľskom múre, výsadba stromu v oblasti známej ako Kozmonautova alej, „lisovanie“ mincí vlakom na železničnej trati, podpisovanie dverí v ich izbách v Hviezdnom mestečku a podobne.

Orosenie kolesa je však tým najznámejším.

Zdroj: thevintagenews.com

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest