Krátka história kĺbového autobusu Karosa ŠM 16,5 v spomienkach Vlastimila Tělupila

Vlastimil Tělupil patrí k našim skvelým prispievateľom. Jeho encyklopedické znalosti nemôžeme nechať „len tak“. Preto sme sa rozhodli spracovávať ich na našej stránke do samostatných článkov. Dnes si spoločne zaspomíname na dátumy a čísla, spojené s výrobou kĺbového autobusu Karosa ŠM 16,5.

Nechajme teda rozprávať pána Vlastimila:

Táto fotografia kĺbového autobusu, ktorá už dlho koluje po internete, ma vyprovokovala k tomu, aby som si pripomenul krátku históriu kĺbového autobusu ŠM 16,5, ktorý mal byť vyrobený podľa plánov. Ale opäť, ako to už v živote býva, všetko bolo inak. Dozvedel som sa aj zaujímavý príbeh, ktorý môže objasniť históriu autobusu ŠM 16,5, ktorý bol používaný v DP Pardubice. Myslím, že najlepšie bude začať od začiatku.

Prvý kĺbový (RTO-K)

V roku 1960 bol v Karose Vysoké Mýto vyrobený prvý prototyp kĺbového autobusu Škoda 706 RTO-K v linkovej verzii s celkovou dĺžkou 16,12 metra. Verejnosti bol autobus predvedený začiatkom roka 1961. Nie som si istý, ale je možné, že bol predvádzaný spolu s osobným prívesom NO 80. Po skúškach bol uvedený do pravidelnej prevádzky, v ktorej sa osvedčil. Jedinou výhradou jeho vodičov bol nízky výkon motora pri plnom obsadení autobusu. Tento autobus bol údajne vyradený z prevádzky ČSAD v roku 1966. Po vyradení z pravidelnej prevádzky bol prerobený na pojazdné laboratórium a nakoniec zošrotovaný.

Prvý prototyp autobusu ŠM 16,5 (DP Praha)

V tom čase už u nás prebiehal vývoj autobusov radu Škoda 11, z ktorého bol odvodený kĺbový autobus ŠM 16,5. Prvý prototyp autobusu ŠM 16,5 , výrobné číslo 056, bol vyrobený vo 4. štvrťroku 1966. V rokoch 1967 a 1968 absolvoval prototypové skúšky.
Po ich ukončení bol prvý prototyp autobusu ŠM 16,5 odovzdaný do skúšobnej prevádzky v DP Praha 10. 12. 1967. Skúšobná prevádzka bola v DP Praha ukončená 29. februára 1968. Našiel som ešte jednu informáciu o prevádzke autobusu ŠM 16,5 v DP Praha, v ktorej sa uvádza, že v DP Praha boli dva tieto autobusy. Tejto informácii neverím. Ale opäť som sa stretol s pamätníkom z ČSAD Tábor, ktorý mi povedal, že keď v Tábore opravovali svoj autobus ŠM 16,5 po nehode, priviezli zadnú časť autobusu ŠM 16,5 z Prahy na trajleri. Musím sa priznať, že som „zmätený“, lebo neviem, či sa tejto informácii dá veriť, nikto ju zatiaľ nepotvrdil, ale ani nevyvrátil, musím sa priznať, že tomu neverím, ale zase platí, čo ak….

Overovacia séria (Brno, Bratislava, Nitra, Ústí nad Labem, Tábor, Pardubice)

Podľa „oficiálnych“ informácií bol v rokoch 1966-1968 vyrobený 1 prototyp ŠM 16,5 + overovacia séria 15 autobusov ŠM 16,5, ktoré boli prevádzkované v mestách: v Brne najviac – 8 autobusov, 4 boli v prevádzke v DP Brno, 4 boli v prevádzke v ČSAD Brno D.Z. 622 Brno- Rosická. V ČSAD Bratislava d.z. 807 Nitra boli na začiatku v prevádzke 4 autobusy ŠM 16,5, neskôr k nim prešiel ešte jeden autobus, ktorý bol v prevádzke v ČSAD d.z. 801 Bratislava, jeden autobus bol v prevádzke v ČSAD České Budějovice, DZ 208 Tábor, jeden autobus bol v prevádzke v DP Ústí nad Labem, jeden autobus bol v prevádzke v DP Pardubice, vyradený bol ako posledný autobus ŠM 16,5 u nás. Cena autobusu z overovacej série bola 516 840 Kčs.

Aká bola ďalšia cesta kĺbových autobusov Karosa ŠM 16,5?

Aký bol ich ďalší osud? Niektoré informácie sa mi nepodarilo spoľahlivo overiť, uvádzam len tie, o ktorých si myslím, že sú správne alebo najviac zodpovedajú skutočnosti.
Autobusy ŠM 16,5 boli zaradené do prevádzky v DP Brno na prelome rokov 1968/1969. Tri autobusy jazdili na linke číslo 66 (Mahenovo divadlo – Lesná). Jeden autobus jazdil na linke číslo 45 (Lesná – Líšeň -ZKL). Jeden autobus bol v roku 1979 vyradený a predaný PKO Žilina. Jeden autobus bol pravdepodobne predaný a bol prerobený na pojazdné terárium. Myslím, že je to ten na hornej fotografii. Keď si tak spomínam, tento autobus som na vlastné oči videl v Hustopečiach na jeseň 1988, kam prišiel ako mobilné terárium. Ostatné dva boli tiež zošrotované v roku 1979, ale nepodarilo sa mi získať informácie o ich osude, myslím, že je to asi jasné, šrot.

Nejasnosti

V ČSAD Brno D.Z. 622 Rosická je osud autobusov ŠM 16,5 zatiaľ nejasný. S určitosťou sa vie, že autobusy ŠM 16,5 boli odovzdané do ČSAD Brno D.Z. 622 Rosická začiatkom roku 1969, o ich zošrotovaní nie sú žiadne informácie. Na internete som našiel informáciu o nehode trolejbusu a autobusu ŠM 16,5 v Kladne. Autobus riadil opitý vodič, ktorý pri nehode zahynul. O aký autobus išlo a ako sa dostal do Kladna? Mohol to byť autobus ČSAD Brno? Údajne mal jeden z autobusov zaslepené tretie dvere. Videl som fotografiu, ktorá by to mala dokazovať, ale bola urobená z veľkej vzdialenosti a vyzeralo to, akoby to bolo cez plot, táto fotografia je z informačného hľadiska bezcenná, berte túto informáciu len ako zaujímavosť.

Na Slovensku

Štyri autobusy ŠM 16,5 prišli do ČSAD Nitra začiatkom roku 1969, piaty slúžil v ČSAD Bratislava. V roku 1970 bol presunutý do ČSAD Nitra, to uľahčilo ČSAD ich údržbu a opravy. Tieto autobusy sa v Nitre osvedčili, po 8-9 rokoch boli vyradené z prevádzky. Našiel som zaujímavú fotografiu, na ktorej by mal byť Ikarus 280, ktorý bol opravený v ČSAD Nitra so zadným dielom z vyradeného autobusu ŠM 16,5. Nie je mi jasné, ak je táto informácia pravdivá, ako sa mechanikom podarilo vytvoriť túto kombináciu. Údajne mal tento Ikarus 280 takto jazdiť ešte tri roky. Opäť musím napísať, že za pravdivosť tejto informácie by som ruku do ohňa nedal.

V Čechách

Autobus ŠM 16.5 začal v Tábore premávať začiatkom roka 1969. Autobus bol vyradený z prevádzky v roku 1976.
V DP Ústí nad Labem bol autobus ŠM 16,5 uvedený do prevádzky v roku 1969. Z prevádzky bol vyradený v roku 1979.
Toto sú aspoň základné informácie o prevádzke autobusov ŠM 16,5 v rôznych mestách. Myslím si, že autobus ŠM 16,5, ktorý jazdil v DP Pardubice, si zaslúži samostatné rozprávanie.

P.S.: Ďakujeme za skvelé podrobnosti a za takmer detektívne pátranie. Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu. A na pokračovanie tohto článku.

© Vlastimil Tělupil

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest