OASA: československý pokus o luxusný diaľkový autobus

Vyrovnať sa po Zamatovej revolúcií „Západu“ bolo snom mnohých firiem z Československa. Jednou z nich bola OASA Čáslav.

Prečo OASA?

Mnoho ľudí si dodnes myslí, že názov OASA mal niečo spoločné so slovom „oáza“ (izolovaná oblasť vegetácie v púšti). Znalci však vedia, že názov autobusu sa vyvinul chvíli, keď vznikol v rámci Čáslavských ČSAO (Československé automobilové opravovne Čáslav) samostatný štátny podnik „Oprava a stavba automobilov“ (OASA). Bolo to 28. decembra 1990. O 10 týždňov po tomto dátume zišiel z linky prvý prototyp vozidla OASA 901 HD12. Poďme však po poriadku.

Hlad po cestovaní

Po páde železnej opony v roku nastal u Slovákov doslova hlad a túžba vidieť to, čo sa nachádzalo za ostnatým drôtom. Pozrieť sa za hranice do štátov, ktoré po dlhé roky mohla navštíviť len hŕstka vyvolených. Krátko po novembrových udalostiach, presne  10. decembra 1989  od skorých ranných hodín prekročilo Železnú oponu smerom do rakúskeho Hainburgu takmer 200 000 ľudí zo Slovenska, aby sa pozreli na slobodný západ a na hrad Devín z druhej strany Dunaja. V tých časoch sa dialo ešte mnoho iného. Pre nás je podstatné, že v Československu ako huby po daždi rásť najrôznejšie súkromné ​​cestovné kancelárie a agentúry.

Autobusové výlety

Veľká väčšina ľudí si na vlastnú päsť do zahraničia netrúfla. Vidina nákupu toho, čo sa u nás nedalo kúpiť, obrátila pozornosť „Čechoslovákov“ na autobusovú dopravu. Tá však v tých časoch výhrou nebola. Úmorné jazdy v pôvodne prímestských Karosách radu 700 prinášali kvôli malému batožinovému priestoru obmedzenia pri nakupovaní. A tiež pobyt vo vydýchanej kabíne neklimatizovaných autobusov nepridal na komforte.

Toto je kolóna československých turistov, cestujúcich (možno prvýkrát v živote) do Rakúska. Karosy hrajú prim.

Požiadavka na vývoj nového autobusu

Predtým sa celé československé hospodárstvo a výroba plánovalo. Do procesu výroby bežný smrteľník nemohol zasiahnuť. Po revolúcií sa karta začala pomerne rýchlo obracať a „hlas ľudu“ býval pri rozumných návrhoch vyslyšaný. Hlas majiteľov cestoviek znel jednoznačne. Prišla jasná požiadavka na lacný zájazdový autobus. Ten však  mal ponúkať komfort „západných“ konkurentov. Hlavnými požiadavkami bola vysoká stavba karosérie, veľký batožinový priestor, toaleta, klimatizácia alebo spálňa pre vodičov. Zahraničné zájazdové autobusy boli vtedy pre drvivú väčšinu menších podnikateľov cenovo nedostupné a do kariet im nehrala ani absencia miestnej servisnej siete.

HD12 v Žiari nad Hronom

Oasa 901 HD12

Inžinier Josef Nalezenec kedysi hlavný konštruktér Karosy. V roku 1976 navrhol kĺbový autobus ŠM 16,5. Z Karosy však bol prepustený. Pracoval v Ústave cestnej a mestskej dopravy v Prahe a v rokoch 1985-1988 ako expert v Afganistane a na Taiwane. Tam v závode Yo Long postavil na podvozku Karosy autobusy so zvýšenou podlahou. Na začiatku roku 1990 Josef Nálezenec začal pracovať na návrhu luxusného diaľkového autobusu. V tom čase pracoval v Československých autobusových opravovniach (ČSAO) v Prahe. K spolupráci si prizval ďalších troch kolegov, ktorí sa počas roka spojili s technológmi z Čáslavi a zástupcami z viedenského strojárskeho podniku Mühlbacher. Ako sme spomenuli, 28. decembra 1990 vzniká v rámci Čáslavských ČSAO samostatný štátny podnik „Oprava a stavba automobilov“ (OASA). Len za sedemdesiatdva dní od založenia vychádza z brán podniku prvý prototyp vozidla OASA 901 HD12.

Na prvý pohľad

Na prvý pohľad pôsobil autobus naozaj moderne. Vnútri mal štyridsaťštyri miest pre cestujúcich (plus jedno sklápacie sedadlo pre sprievodcu). Vo výbave mal prvky, doteraz v československých autobusoch nevídané.  Klimatizáciu, minibar, drez s tečúcou vodou, toaletu s umyvárňou, šatňu a spálňu pre vodiča. Za príplatok bolo možné vozidlo vybaviť aj farebným televízorom s videoprehrávačom. Tvary autobusu boli pomerne jednoduché, ale elegantné, za zmienku stáli napríklad aj moderné lepené dvojsklá, alebo veľké dvojdielne predné okno. To všetko ponúkala OASA za cenu výrazne nižšiu, než západoeurópska konkurencia. Ale… všetko má nejaké ale

Extrémne krátka doba výroby prvého prototypu okresala výrazne čas, potrebný na vývoj vlastných riešení. OASA 901 je tak akousi skladačkou z dostupných dielov československej výroby. To bolo znateľné na prvý pohľad.

HD12 v Žiari nad Hronom

Skladačka

Napríklad osvetlenie zaisťovali klasické lampy z Karosy, prípadne LIAZu, akurát rozostavané do iných celkov. Sedačky cestujúcich pochádzali z diaľkovej Karosy LC735. Niektoré z prepínačov na palubnej doske si konštruktéri požičali z Favorita, rovnako ako napríklad kľučky batožinového priestoru. Úsmevne potom pôsobili prvky vnútorného vybavenia (najmä pri prvých vyrobených kusoch), napríklad veľký kuchynský drez, klasická záchodová misa, alebo domové vypínače svetiel v umyvárni. Oproti konkurenčným autobusom bol záchod a umyváreň navyše umiestnený na palubnej úrovni vozidla v zadnom pravom rohu karosérie. kde uberal cenný priestor pre sedadlá a po otvorení dvierok vraj „smrdel priamo medzi sedačkami“. Tieto drobné kompromisy ale nijako zásadne neovplyvnili funkčnosť autobusu a treba povedať, že fungovali pravdepodobne o dosť spoľahlivejšie, než keby sa autobus musel s obmedzeným rozpočtom a v šibeničnom termíne vyvíjať od nuly.

Nedostatky

Vodiči, ktorí mali možnosť jazdiť s týmto autobusom sa zhodli v mnohých veciach, ktoré vozidlu chýbali, respektíve nefungovali tak, ako mali. Na obyčajný karosácky podvozok bola karoséria vysoká a ťažká. Problém bol aj s výškou a prejazdom zákrutami – vozidlo nemalo priečny stabilizátor. Slabý motor tiež nepotešil. Pôvodný podvozok konštruovaný na bezmála desaťtonovú Karosu mal určite s naloženým autobusom čo robiť. Konštruktéri sa netajili, že základom pre moderne vyzerajúci autobus sa stala dobre známa hranatá Karosa radu 700. Z nej pochádzal podvozok, väčšina elektroinštalácie a napríklad aj prístrojová doska, alebo časť pracoviska vodiča.  Všetky tieto prvky boli vyvinuté v sedemdesiatych rokoch. Autobusový svet bol v tom čase na míle ďaleko. Ešte dodáme, že o pohon sa staral naftový šesťvalec LIAZ M640 s výkonom 189 kW. Spolu s osemstupňovou manuálnou prevodovkou Praga 8PS 120.

OASA 903

OASA 903

Celkom bolo vyrobených medzi rokmi 1991 a 1994 133 kusov typu 901 HD12. Na jeseň roku 1992 vyvinuli v Čáslavi akéhosi nástupcu s označením 903. Ten využíval motor a podvozok od firmy MAN a mal prepracované predné čelo a bohatšie presklenie, vďaka čomu zmizli prakticky všetky neduhy vozidla.

V prospektoch bol autobus predstavený takto:

Luxusný diaľkový autobus OASA 903 poskytuje cestujúcim maximálny komfort pri zachovaní prevádzkovej hospodárnosti. Je štandardne vybavený klimatizáciou, toaletou s umyvárňou, spálňou pre vodiča, chladničkou, kuchynským boxom a kompletné rádio a audio technikou.

Anatomické sedačky s nastaviteľnou roztečou. Z hľadiska bezpečnosti sa montuje protiblokovacie zariadenie ABS, retardér, diaľkovo ovládané a vyhrievané vonkajšie spätné zrkadlá. Sedadlo vodiča je anatomicky tvarované a pneumaticky odperované. Na prianie zákazníka je možné autobus vybaviť nezávislým kúrením do spálne vodiča, osemstupňovou prevodovkou, druhou chladničkou, ďalším monitorom, alarm systémom, atď.

Technické údaje

Bohužiaľ vplyvom použitia zahraničných dielov vzrástla cena na úroveň západoeurópskej konkurencie a OASA 903 tak vyšla na podobné peniaze, ako rovnako veľké Neoplany, Setry, alebo Mercedesy.

Labutou piesňou OASY bol ešte model 901.10 z roku 1994. Ten opäť využíval komponenty českých výrobcov, totiž Motor Liaz M640s a prevodovku Praga 8PS 120. Od MANu si požičal iba podvozkovú platformu. Mal celkom moderný dizajn, plnil EURO2 a nechýbala ani zaujímavá cenovka. Na záchranu spoločnosti bolo ale už príliš neskoro a nakoniec vznikli iba tri exempláre.

Foto: archív

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest