Kaiser Bus – prvý kĺbový diaľkový autobus, ktorý skutočne vozil cestujúcich

V dnešnej dobe by kĺbový autobus na diaľkovej linke vzbudil naozaj veľkú pozornosť. Možno neviete, že prvý funkčný autobus tohto typu pod značkou Kaiser premával už v roku 1946!

Konštruktérske neúspechy

Existuje technický výkres s návrhom kĺbového autobusu Škoda 706 RTO-K-LUX. Tento autobus sa nikdy nevyrobil – ani ako prototyp, na rozdiel od mestskej verzie 706 RTO-K, ktorá sa dočkala aj testovacej fázy. Situácia vo svete nebola o nič ružovejšia aj napriek tomu, že sa niektoré kĺbové „LUXy“ vyrobili. Hoci sa kĺbové tranzitné autobusy stali bežnými v mestských oblastiach po celom svete, kĺbové diaľkové autobusy boli prepadáky. Aj keď nie kvôli nedostatku pokusov s prototypmi, alebo slabou konštruktérskou fantáziou. Práve naopak. Dizajnéri a konštruktéri tak, ako v prípade diaľkového kĺbového RTO, urobili všetko pre to, aby bol autobus funkčný a poskytoval pre cestujúcich nadštandardné pohodlie. Ťažko je hľadať príčinu neúspechu. V Severnej Amerike sa vyskytli tri pokusy o diaľkový „kĺbák“,  ktoré sa týkali obdobia štyridsiatich rokov minulého storočia a každý zlyhal.  

Keď vyrobí autobus amatér

Najznámejším bol funkčný prototyp postavený továrňou Kaiser Permanente Metals Corporation v roku 1946 v USA, v závode neďaleko kalifornského Los Altos. Majiteľ továrne Henry J. Kaiser pritom s výrobou autobusov nemal žiadne skúsenosti a počas druhej svetovej vojny sa podieľal na výrobe armádnych „jeepov“ .

Kĺbový medzimestský autobus bol postavený v roku 1946 ako trojnápravový, 18 metrov dlhý autobus. Bol vybavený preplňovaným šesťvalcovým dieselovým motorom Cummins (275 HP)  pod podlahou v prednej časti vozidla. Zvyšok  plochy pod podlahou bol použitý pre umiestnenie klimatizačnej jednotky a pre priestor pre batožinu, čo pomohlo znížiť ťažisko – rovnako ako použitie hliníka pre dolnú časť karosérie a magnézia pre hornú časť.

Autobus predstavil osobne Henry J. Kaiser na konci júla 1946 a označil ho ako „autobus budúcnosti.“ Kapacita autobusu bola 63 cestujúcich (v tom čase typický autobus odviezol iba 37 cestujúcich), mal inštalované otočné sedadlá, vstavané záchody a poskytoval viac priestoru pre nohy cestujúcich.

Henry J. Kaiser

Autobus Kaiser potom skutočne jazdil v pravidelnej prevádzke, vozil cestujúcich medzi Los Angeles a San Franciscom s označením Santa Fe Trailways (potom Continental Trailways). Zaujímavosťou je, že v Santa Fe musel požiadať komisiu kalifornských železníc o povolenie prevádzkovať autobus na štátnych cestách, pretože používal príves, čo bolo komisiou v tej dobe zakázané. Autobus jazdil až do roku 1951.

Foto: Life, Curbside Classic

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest