Mazda Parkway Rotary 26: autobus s Wankelovým motorom

V roku 1974 bol vyrobený autobus Mazda Parkway Rotary 26. Jeho hybnou silou bol Wankelov motor. Teda niečo, čo by ste v autobuse určite nehľadali.

Typicky spájame Wankelové motory Mazda s automobilmi ako je legendárna RX-7. Alebo s najnovšou Mazdou RX-8 … športovou, pohyblivou, ľahkou a s veľmi vysokou rýchlosťou otáčok motora.
Mimochodom Mazda RX-8 je dnes jediným sériovo vyrábaným osobným automobilom s Wankelovým motorom na svete…

Motor s rotačným piestom

Čo je vlastne Wankelov motor? Mnohí ho určite poznáte, pre laika však aj jednoduchý opis bude dosť problematický. Tak to skúsme: Wankelov motor, niekedy nazývaný aj rotačný motor, je typ spaľovacieho motora s rotačným piestom, ktorý premieňa tlak na rotačný pohyb. Tento typ motora prináša mnoho výhod. Na rozdiel od klasického piestového spaľovacieho motora sa všetky diely Wankelovho motora sa otáčajú v jednom smere. Štvortaktný cyklus: nasávanie, kompresia, spaľovanie, výfuk, prebieha medzi vnútorným plášťom oválneho tvaru a rotačným piestom, ktorý má tvar trojuhoľníka.
Možno neviete, že spoločnosť Mazda sa pokúsila nájsť aplikácie pre svoj rotačný motor – ktorého dizajn bol pôvodne získaný od nemeckej značky NSU – aj v autobusovej oblasti. V rokoch 1974 až 1977 vyrobila niekoľko desiatok autobusov vybavených Wankelovými motormi.

Príbeh exkluzívneho modelu Mazda Parkway Rotary 26

Začiatkom 70. rokov sa Japonsko vďaka ekonomickému rozmachu krajiny dostalo do fázy silného rastu domáceho cestovného ruchu. Japonci chceli cestovať a chceli tak robiť pohodlne autobusmi s čalúnenými sedadlami, zvukovým vybavením a klimatizáciou . Mazda začala vyrábať autobusy v 60. rokoch 20. Storočia. Išlo však o hrubé prestavby založené na úžitkových vozidlách, ktoré sa čoskoro stali luxusnými menšími autobusmi. V roku 1965 spoločnosť Mazda vyvinula typ A s 25 sedadlami a vzhľadom veľmi podobným dnešným autobusom. Bez pochýb však jeho výrobným klenotom bol stredne veľký autobus Mazda Parkway.
Bol to skutočne autobus, aký sa sériovo dovtedy v Japonsku nevyrábal: niečo medzi autobusom plnej veľkosti a minibusom , keďže mal 26 miest. V nich mohli cestujúci pohodlne cestovať, užívať si klimatizáciu, čalúnené stropy a panely a ergonomické sedadlá. Boli to generácie autobusov, ktoré sa snažili konkurovať Mitsubishi a najmä značke Toyota, ktorá dominovala so svojim autobusom Coaster, ktorého klimatizácia bola schopná prevádzky dokonca aj v tropickom podnebí.

Luxus na prvom mieste

Spoločnosť Mazda sa rozhodla pre luxus a snažila sa získať záujem najexkluzívnejších autobusových dopravcov pomocou špeciálnej verzie Parkway Rotary.
Prvé série autobusov Mazda Parkway sa predávali s bežnými motormi: štvorvalcový, 2,7-litrový (80 koní), ďalší 2,5-litrový (76 koní) a dokonca štvorvalcový benzínový s objemom 2,0 litra. Tieto motory trpeli záťažou takmer troch ton autobusu, ku ktorému bolo potrebné pridať takmer 30 cestujúcich a ich batožinu. Autobusy tak nedokázali dosiahnuť vysoké rýchlosti a na prvom svahu museli vodiči razantne znížiť prevodový stupeň, takže jazda na vysokých otáčkach s nepohodlným zvukom a vibráciami motora obmedzila ich možnosti.

Riešenie à la Wankel

Mazda videla riešenie v rotačnom – Wankelovom motore. A tak od roku 1974 vyrobili 44 vozidiel Mazda Parkway vybavených legendárnym dvojrotorovým motorom 13B. 1,3-litrový motor s objemom 1 308 ccm dodal neuveriteľný a úctyhodný výkon 135 koní . Bol to omnoho menší a tichší ako vtedajšie dieselové motory, podával však lepší výkon, podmienený nízkym krútiacim momentom. Celkovo možno povedať, že hlavnou nevýhodou predaných 44 kusov bola absolútne nadmerná spotreba paliva : 140-litrová nádrž málokedy vydržala prejsť viac ako 500 kilometrov.
Výroba Mazda Parkway Rotary 26 sa skončila v roku 1977 a predpokladá sa, že dnes existuje len veľmi málo zachovaných kusov. Jeden z nich je v držbe Mazdy a je vystavený v podnikovom múzeu. Mazda už nikdy na svoje minibusy nepoužila Wankelov motor a od tej doby sa spoliehala na tradičné dieselové motory.

Foto: Mazda

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest