KavZ 3100 „Sibír“ – autobus pre oblasti s drsným podnebím

1.mája 1963 bol v továrni KavZ (Kurganský autobusový závod) predstavený sľubný model mestského autobusu KavZ-3100 „Sibír“. Pre mnohé oblasti Sovietskeho zväzu by bol doslova „darom z nebies“.

Okopírovaný LiAZ?

Autobus bol o jednu sekciu (1400 mm) skrátenou modifikáciou autobusu LiAZ 677A.

KavZ-3100 mal kapacitu 65 cestujúcich a bol určený na prácu v malých mestách. Vozidlo bolo prispôsobené na prevádzku v oblastiach s drsným podnebím. Motor mal predhrievač, bočné okná mali dvojité zasklenie. Neboli tu žiadne vetráky- posuvné okenice a okná boli pevné. Vstupné a výstupné dvere boli dodatočne izolované. V tých rokoch bolo takéto vozidlo veľmi potrebné v oblastiach Sibíri a Ďalekého severu.

KAVZ-3100 nebol len skrátený LiAZ, bol to samostatne vyvinutý autobus, maximálne zjednotený s modelom LiAZ-677. Mal motor ZIL 130 a rovnakú hydromechanickú prevodovku ako LIAZ.

„Sibír“ sa zdá byť nižší ako 677, pretože mal inú veľkosť pneumatík.

Prototypy

Celkovo bolo počas desiatich rokov vyrobených niekoľko prototypových sérií (každá z niekoľkých vozidiel) KavZ – 3100 . Autobusy rôznych sérií sa od seba výrazne líšili. Celkovo bolo počas celého výrobného obdobia vyrobených 28 autobusov! Boli vyrobené výhradne v továrni KAVZ bez použitia karosérií LiAZ. Podľa projektu sa mali začať sériovo vyrábať od roku 1976. Tento model sa však nikdy nedostal do sériovej výroby, z určitých dôvodov zostali plány len na papieri…

Sériová výroba v nedohľadne

V júli 1963 sa začalo s testovaním KavZ 3100 a KavZ 685. Testovacia trasa prechádzala mestami ako: Čeľabinsk, Sverdlovsk, Perm, Iževsk-Kazan, Gorkij, Moskva, Tula, Orel, Kursk, Belgorod, Rostov na Done, Krasnodar, Tuapse, Soči, Suchumi, Novorossijsk, Kerč, Simferopoľ, Jalta, Záporožie. Počas testov autobusy najazdili viac ako 12 000 km.

Prvá séria KavZ-3100 z roku 1963 bola maximálne zjednotená s autobusom LiAZ-677 z rovnakého obdobia – rozlišovacím znakom boli dvojkrídlové dvere, LiAZ mal štvorkrídlové dvere.

Druhá séria bola založená na vozidle ZIL-130. Tretia séria bola najmasovejšia, takmer presná kópia už sériovo vyrábaného LiAZ-677. Vozidlo bolo predvedené v Moskve na ministerstve automobilového priemyslu, ktoré ho schválilo, ale stále zostalo prototypom. Niektoré z autobusov boli uvedené do skúšobnej prevádzky na mestských linkách. Napríklad v Moskve sa od konca roka 1971 testovali dva autobusy KavZ-3100 v 10. autobusovom depe.

Charakteristickým znakom autobusov štvrtej série boli štvorcové svetlomety „Moskvič“. Tento automobil bol predvedený v roku 1973 na medzinárodnej výstave „Autoservis 73“ v parku Sokolniki, kde získal čestný diplom.

Koniec projektu

Plány na sériovú výrobu sa neustále odkladali. Takže v roku 1971 závod začal vyrábať autobusy KAVZ-685 na báze GAZ-53A pre vnútrookresnú komunikáciu a spustenie výroby modelu „3100“ bolo odložené. Bohužiaľ, model KavZ-3100 nebol nikdy uvedený do sériovej výroby. Rovnaký osud čakal aj pilotné modely prímestského autobusu KAVZ-52561 na začiatku osemdesiatych rokov – na základe rozhodnutia Minavtopromu bola ich výroba ponechaná len v LiAZ. Skúsenosti získané pri tvorbe týchto veľkých vozidiel sa však pre závod nestratili.

Zabudnutý

Až donedávna sa verilo, že do dnešnej doby neprežil ani jeden autobus „Sibír“.  V meste Kurgan sa však pri jednej z letných chát našiel jeden z vyrobených autobusov. Ako kôlňa stojí na mieste už viac ako 30 rokov! Pozoruhodný je fakt, že ide o ten istý Sibír, ktorý bol v jedinom exemplári pripravený na výstavu v „Autoservis 73“. Nie je známe, ako sa z exkluzívneho autobusu stala kôlňa, ale aj v tomto stave je to pre reštaurátorov veľmi cenný nález. Určite budeme sledovať, ak sa niekto podujme na jeho obnovu.

Foto: Drive2.ru

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest