Gräf und Stift 120 O – autobus, ktorý po vojne jazdil aj na Slovensku

Pôvodne rakúske poštové autobusy Gräf und Stift zožali slávu najprv v Nemecku. Po porážke Hitlera boli prideľované víťazným štátom, ako vojnová korisť. Slovensko nevynímajúc.

Pred 90. rokmi rakúska pošta používala na každodennú prepravu pošty a cestujúcich do každého mestečka a dediny tri bežné typy autobusov. Najmenším z nich bol Steyr 380 s výkonom 85 – 90 koní. Najväčším Gräf und Stift 120 OGL. 120 v názve znamenalo počet „koní“ motora. Steyr 380 sa udržal najdlhšie, pretože dokázal prekonať niektoré extrémne úzke a tiahle cesty v Alpách, na ktoré boli moderné autobusy jednoducho príliš veľké. Niektoré z nich sa používali aj v 80. rokoch na niekoľkých odľahlých trasách. Tie, ktoré sa používali na vyhliadkových trasách, mali obrovské strešné okno a dodatočné presklenie. 

Ten väčší…

Gräf und Stift 120 OGL bol jedným z dvoch väčších autobusov. Číslo „120“ v jeho názve odkazuje na výkon veľmi odolného radového šesťvalca. Táto konštrukcia pochádza z roku 1937 a počas vojny sa vyrábala vo veľkom počte, kvôli nemeckým objednávkam, keďže bola veľmi cenená. Počas Tretej ríše objednávala Deutsche Reichspost na tú dobu veľké množstvá týchto vozidiel. Tu je krátke video, ktoré vám poskytne dobrú predstavu o tom, ako tieto hlučné diesely starej školy zneli, ako aj o charakteristickom klaksóne ta-da, ta-da, ktorý sa ozýval v mnohých „slepých“ zákrutách. 

Romantické stvárnenie týchto autobusov na starých prospektoch dáva tušiť, akú úlohu zohrávali. Boli nielen dôležitým spojením pre poštu a cestujúcich v horách, ale sprístupňovali Alpy aj turistom, ktorí vtedy len zriedkavo prichádzali vlastnými autami.

Počas letnej turistickej sezóny boli za tieto autobusy zapriahnuté prívesy, hoci len dolu v dolinách.

Krátka história

Konštrukcia bola uvedená na trh v roku 1936 pod typovým označením V 7 D a vyrábala sa v rôznych verziách ako nákladné vozidlo (pre 4,5 až 5 ton užitočného zaťaženia) aj ako autobus (tiež pre nemeckú Reichspost) až do roku 1944. Tieto vozidlá boli prvou veľkosériovou sériou autobusov v Rakúsku, pričom len typu V 7 DW bolo od roku 1939 vyrobených celkovo 170 kusov. V roku 1939 bola s autobusmi V 7 zavedená expresná autobusová linka medzi Viedňou a Budapešťou. Prvý typ sa objavil v roku 1939 pod označením 120-O (120 ako výkon v koňoch a O ako omnibus). To však už na dvere klopala vojna a všetky autobusy boli zrekvirované pre potreby vojsk.

Vojnový chaos a povojnové obdobie však neprežilo žiadne vozidlo z predvojnovej výroby. Po vojne sa totiž pojazdné autobusy tohto typu rozdelili medzi víťazné krajiny, kde veľmi rýchlo doslúžili, hlavne kvôli neustálym opravám a akútnemu nedostatku potrebných náhradných dielov. Po druhej svetovej vojne bola v Rakúsku konštrukcia upravená a uvedená na trh ako Gräf & Stift 120-ON. Začalo sa vyrábať odznovu.

Gräf & Stift 120-OGW

Technické dáta

Vozidlo malo rebríkový rám a tuhé nápravy s listovými pružinami; autobusy boli dlhé približne 10 metrov s rázvorom 5500 až 5600 mm. Srdcom autobusu 120-O a jeho predchodcov bol radový šesťvalcový vznetový motor s objemom 7270 cm³ a výkonom 120 k (88 kW) pri 2200 ot/min, ktorý spoločnosť Gräf & Stift vyrábala v licencii od spoločnosti Daimler-Benz. Výkon sa prenášal na zadnú nápravu prostredníctvom mechanickej päťstupňovej prevodovky. Autobus mal dvojokruhovú vzduchovú brzdu pôsobiacu na všetky kolesá, motorovú brzdu a ručnú brzdu. Nebol vybavený posilňovačom riadenia.

Vo filme

My sme autobus Gräf & Stift O 120 vo filme Where Eagles Dare, kde si zahral v úprave so snežným pluhom. Hviezdami nabitá snímka z roku 1968 patrí k najúspešnejším filmom svojej doby. V našich končinách ju poznáme pod názvom Kam orli nelietajú. R. Burton a C. Eastwood musia oslobodiť generála, ktorý je uväznený na najnebezpečnejšom mieste Ríše – v „orlom hniezde“, zámku Schloss Adler. Akcie prekladané špionážnymi prvkami v takmer nesplniteľnej úlohe spojeneckého komanda v jednom z najslávnejších vojnových filmov. Nás teší, že si tu zahral práve autobus Gräf & Stift O 120. Preto sme video zaradili do nášho Youtube kanála, kde nájdete stovky videí s autobusovými scénami.

Foto. Von TARS631, curbsideclassic.com

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest