Autobus Škoda 706 RO prezývali v čínskom Wu-chane „Ryšavý diabol“. Jeho rekord zostane neprekonaný

Po zverejnení článku o československých autobusoch v Pekingu sme dostali tip na podobný príbeh. Tentokrát z ďalšieho čínskeho mesta – Wu-chan.

Wu-chan (武汉) je hlavné mesto čínskej provincie Chu-pej a najľudnatejšie mesto v strednej Číne. Má rozlohu 8 494,00 km² a žije tu 11,08 milióna obyvateľov, v metropolitnej oblasti 6,1 milióna. Ak sa vám zdá názov známy, nemýlite sa. Mesto je podľa niektorých názorov epicentrum vzniku nového typu koronavírusu, ktorý sa následne rozšíril v Číne a po celom svete. V nasledujúcich riadkoch sa však vrátime o 70 rokov naspäť do čias, kedy sa Čínou šíril vírus socializmu.

Preč s imperializmom!

Po 2. Svetovej vojne, na protest proti americkej agresii a pomoci Kórei, Čína odsúdila „americký imperializmus“ a prerušila diplomatické vzťahy s Japonskom. Jedným z nasledovných problémov polo to, že Čína nedokázala vyrábať autá. A navyše – najpopulárnejšími pred vládou Mao Ce-tunga (1949–1976)  boli práve americké a japonské autá. Nová vláda si okamžite uvedomila, že bude treba rozvíjať mestskú hromadnú dopravu. Odkiaľ však vziať autobusy? Pomohla Stalinova povojnová doktrína:  Získať vplyv vo východoeurópskych krajinách, kde po vojne ZSSR podporoval rozmach komunistických režimov. A do tohto vplyvu zahrnúť aj iné štáty (Kuba, Čína). Autobusy od kompletných vozidiel až po náhradné diely a opravárenskú techniku ​​sa tak až do krízy zo Sovietskym Zväzom dovážali z východoeurópskych krajín v „socialistickom bloku“ (Československo, Maďarsko, Poľsko). Prvým z nich bola Škoda 706 RO.

Autobusy Škoda vo Wu-Chane boli pre Číňanov špičkou

Dodnes sa čínska tlač vyjadruje o vozidle z východnej Európy s rešpektom: Autobusy Škoda boli špičkové špeciálne autobusy vyrábané v bývalom Československu. Verejná autobusová spoločnosť Wu-chan začala nakupovať 35 kusov v dávkach v roku 1954 a uviedla ich do prevádzky mestských autobusov na 30 rokov!!! Veľká červená Škoda, ktorá pre nedostatok náhradného príslušenstva odišla do dôchodku až v roku 1986, zanechala v generáciách ľudí hlboký dojem.

Historická recenzia

Dieselový motor pre autobus Škoda 706 RO má výkon 135 koní. Je dlhý 12 metrov a má 32 sedadiel. Okná kabíny sú obrovské a poskytujú dobrý výhľad. Zariadenie na tlmenie nárazov funguje mimoriadne dobre. V porovnaní s inými bola vtedy jazda v autobuse Škoda potešením. Má silné zrýchlenie v stúpaniach do kopca a veľmi dobrú spotrebu paliva. Seniori z autobusovej spoločnosti kedysi vytvorili rekord spotreby paliva 17 litrov na 100 kilometrov. Verejná doprava v iných mestách zaznamenala ešte nižšiu spotrebu.

Experimentálny príves

Počas obdobia „1. a 2. päťročného plánu“ rástla populácia Wu-chanu raketovým tempom. Aby sa továreň na opravu autobusov vyrovnala s tlakom osobnej dopravy, úspešne skúšobne vyrobila veľký 7-metrový príves a pripojila ho za autobus Škoda, ktorá tvorila optimálnu kombináciu jedného stroja a jedného prívesu. Keď maximálna nosnosť dosiahla 400 ľudí (vypočítaná automobilkou pri kontrole netesností a kontrole lístkov), autobus síce vyfukoval hustý dym, ale bez námahy sa rozbiehal.

Vysoký výkon

Vysoký výkon pochádzal z veľkých mechanických zariadení. Obrovské a mimoriadne ťažké boli pneumatiky, motory, prevodovky, nápravy, náboje kolies atď.. Pre opravárov, ktorí v tej dobe využívali primitívne ručné úkony, je dnes úroveň údržbárskych prác pre ľudí nepredstaviteľná. Napríklad: V 30-ročnej histórii jazdilo na Škode veľmi málo vodičiek ( na iných autobusoch áno). Z histórie vieme, že na Škode 706 RO jazdila viac ako desať rokov iba jediná vodička menom Wu. Stroj bol príliš ťažký na prevádzku. Prevodka riadenia v tom čase nemala posilňovač a náročnosť činnosti vodiča sa znižovala zvýšením prevodového pomeru. V dôsledku toho sa pri otáčaní vozidla muselo krútiť volantom o viac ako dve otáčky, čo znamenalo otočenie o viac ako 720°. 

Mnohí vodiči sa pritom dokonca postavili a naklonili sa, aby otočili veľký volant. Keď Škoda, ktorá je takmer 20 metrov dlhá, odbočovala z Pekingskej cesty doľava na ulicu Shengli, vodič musel nasmerovať autobus čo najviac na pravú stranu cesty. Potom odbočiť doľava a prejsť na ulicu Shengli, ktorá je len 6,7 metra na šírku. Bolo to naozaj umenie. Cestujúci si pochvaľovali jazdné schopnosti vodiča.

Škoda 706 RTO nastupuje

V 50. a 60. rokoch 20. storočia bolo možné vidieť majestátnu postavu jasne červeného autobusu Škoda v uliciach mnohých veľkých miest ako Peking, Šanghaj, Changsha a Zhengzhou. Začiatkom roku 1966 Čína doviezla ďalšiu várku nových Škodoviek, ktoré v tom čase neboli pridelené do Wu-chanu. Išlo o typ Škoda 706 RTO. V Číne bola uvádzaná týmito slovami: Nová „Škodovka“ je luxusnejšia ako jej starší brat, v kabíne má skutočne vyhrievacie zariadenie, hodiny, elektrický ventilátor, v kabíne prístrojovú dosku s ovládačmi rôznych zariadení. Elegantný vzhľad odvážne používa sklo namiesto kovu, aby bolo vozidlo transparentnejšie a jasnejšie. Mnohé diely využívajú nové technológie a materiály, čo spôsobilo šok pre našich inžinierov a opravárov…

Porcovanie mäsa

V 60. rokoch 20. storočia v dôsledku konfliktov s bývalým Sovietskym zväzom a krajinami východnej Európy dochádzalo k nedostatku dodávok náhradných dielov. Robotníci v opravovniach automobilových spoločností si sami vyrábali malé množstvo dielov. No nedokázali skopírovať väčšinu originálov a museli ich vyrobiť od nuly. Niektoré dielne spätne odkúpili zošrotované Škodovky a rozobrali použiteľné diely. Opravári ich nazvali „porcovanie mäsa“. No takýmto spôsobom prinútili Škodu pokračovať v prevádzke 30 rokov.

Rekordér

S 30-ročnou prevádzkou je Škoda autobusom, ktorý slúži verejnosti najdlhšie v histórii Wu-chanskej verejnej dopravy. Podľa národných noriem musia byť autobusy po ôsmich rokoch prevádzky zošrotované a nahradené. Tento rekord už teda nie je možné prekročiť. Rekord vytvorený Škodou sa stal „labuťou piesňou“ tohto autobusu a zostáva v srdciach občanov Wu-chanu.

Zdroj: Humanitné vedy Wu-chan (Sohu)

Autori textu: Tian Lianshen, Yuan Houxiang

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest