Ako vozili československé trolejbusy Škoda pasažierov na najdlhšej trolejbusovej linke sveta

Najdlhšia medzimestská trolejbusová trať na svete má dĺžku 86 km. Nachádza sa na Kryme a spája Simferopol so strediskami južného pobrežia – Alušta a Jalta cez krymské hory. Prvá etapa tejto linky bola otvorená už v roku 1959. Desiatky rokov boli hrdinami linky československé trolejbusy Škoda 9Tr. V roku 1973 zachytili túto legendárnu trasu dvaja západní fotografi. Ich fotografie nájdete v dnešnom článku.

Linka bola otvorená v roku 1959 na žiadosť vtedajšieho sovietskeho vodcu Nikitu Chruščova, pretože miestna príliš mäkká pôda neuniesla železničnú trať a autobusy by príliš znečisťovali ovzdušie. Kúpeľné pobrežné strediská a divoké hory Krymu, ktoré si cenili aj cári, priťahovali v tom čase turistov zo Sovietskeho zväzu. Trasa dlhá 86 kilometrov začína v metropole Simferopol a prechádza polostrovom do kúpeľného letoviska pri Čiernom mori Jalty, kde si na konci druhej svetovej vojny Británia, Spojené štáty a Rusko rozdelili svet.

Linka 52

Trolejbusová linka 52 bola dlho jediným spôsobom dopravy pre pracovníkov v oblasti. Keď bola jej prevádzka na vrchole, prepravovala denne pol milióna ľudí a trolejbus vychádzal každé dve minúty. Táto cesta bola symbolom nového života, ktorý ľuďom prinášal pohodlie a šťastie, povedal kedysi riaditeľ krymskej trolejbusovej dopravy Valerij Zajkin. Za svoju existenciu krymské trolejbusy podľa neho prepravili asi šesť miliárd osôb. Linka má zvláštny pôvab: zdoláva svahy, prechádza lesmi a uháňa pozdĺž Čierneho mora nádhernou prírodou.

Z histórie trate

Medzimestská linka medzi Simferopolom a Aluštou bola uvedená do prevádzky 6. novembra 1959, mesiac po uvedení prvých mestských liniek v Simferopole do prevádzky. V úseku Simferopolská železničná stanica – Marino (kde končí mestská trať) je trolejbusová trať zdvojená, pretože trolejbusy smerujúce na trolejbusovú stanicu v Alušte jazdia „expresne“, keďže zastavujú len na hlavných zastávkach v Simferopole.

Úsek medzi trolejbusovými stanicami v Alušte a Jalte bol uvedený do prevádzky 25. júla 1961. Ale už niekoľko mesiacov predtým, 28. apríla toho istého roku, bola spustená mestská doprava medzi trolejbusovou stanicou a konečnou Krasnoarmejskaja v Jalte.

„Československý vozový park“

Spočiatku tu boli nasadené domáce trolejbusy sovietskej výroby typu MTB-82D (10 kusov) a československé Škody 8Tr v celkovom počte 88 vozidiel. Krátkou epizódou je dvojročná prevádzka siedmich trolejbusov ZiU-5, ktoré boli v roku 1963 nahradené vozidlami Škoda do Dnepropetrovska. V roku 1962 sa uskutočnila prvá dodávka trolejbusov Škoda 9Tr, ktorých bolo do roku 1981 dodaných celkovo 580 (!). V rokoch 1980 až 1990 boli dodané vozidlá typu Škoda 14Tr (spolu 162 vozidiel) a v roku 1990 aj šesť kĺbových trolejbusov Škoda 15Tr. Neskôr bola obnova vozového parku v dôsledku ekonomických a politických zmien zastavená, keďže dopravca už nemal finančné prostriedky na nákup československých trolejbusov.

Pripomeňme, že epochu prevádzky trolejbusov Škoda 9 Tr zakončilo na konci roka 2018 vozidlo 9 TrH27 ev.č. 7706 z roku 1980, ktoré dojazdilo na linkách v Alušte. Samotnú éru prevádzky škodováckych trolejbusov na Kryme zakončili vozidlá 14 Tr02/6 ev. č. 6050, 6051, 6054, 14 Tr89/6 ev. č. 6102 a 14Tr11/6 ev. č. 6157 na jaltských linkách, ktoré sa tu objavovali až do začiatku pandémie vírusu COVID-19.

Foto: Roy Makewel, G. Salt

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest