Túra Korytnica-Kozí chrbát-Donovaly preverí vaše nohy aj kondíciu

Je jedno, či začnete v Donovaloch, alebo v Korytnici. Čaká na vás krásna, no o niečo náročnejšia trasa cez Kozí chrbát. Konkrétne 17 kilometrov a celkom slušné stúpanie.

Kozí Chrbát, Panský Diel, Vysoká a západný hrebeň Nízkych Tatier

Výstupová trasa 

Korytnica, rázcestie – Hiadeľské sedlo – Sedlo Hadlanka – Vrchlúka – Donovaly. Väčšia časť od Hiadeľského sedla po Donovaly ide po Ceste hrdinov SNP. Po Hiadeľské sedlo vás z Korytnice bude navigovať modrá značka. Potom sa treba držať červenej turistickej značky až po Donovaly. Upozorňujeme, že túra nie je vhodná pre deti. Dospelí si ju však naozaj vychutnajú.

Detailná trasa

  1. 850 m Korytnica
  2. 850 m Minerálne pramene Korytnica
  3. 1102 m Hiadeľské sedlo
  4. 1330 m Kozí chrbát
  5. 1211 m Handliarka
  6. 1225 m Kečka
  7. 1030 m Polianky
  8. 1056 m Baník
  9. 919 m Donovaly

Všetky jednotlivé body nájdete na dolu zobrazenej mape. Kozí chrbát je najvyšší vrch Starohorských vrchov. Atraktívnosť tejto túry spočíva hlavne vo výhľadoch a preto dnes nájdete v galérii k článku 63 nádherných snímok, o ktoré sa postarali páni fotografi Norbert KuklovskýJočito Jozef Adamčík. Patrí im za ne naša veľká vďaka. A keďže máme aktuálne jeseň, vybrali sme fotografie hlavne z tohto obdobia + bonusové z čias, kedy sa kopce pokryjú snehom a zem pod nohami zamrzne. Táto túra sa dá totiž absolvovať aj v chladnejšom období. Dôležité je, aby nebolo mokro a aby ste sa nemuseli brodiť pokrývkou snehu, ktorou je okolie Donovál povestné. Tak čo, trúfnete si?

Smer Kozí chrbát

Kozí chrbát je ostrý vrchol ležiaci na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier, v časti Starohorské hory, na západ od Hiadeľského sedla. Jeho vrchol, z ktorého je otvorený výhľad na sever a juh, dosahuje výšku 1330 m. Na území Kozieho chrbta môžeme nájsť krasové javy ako puklinové škrapy a závrty, ktoré patria k Ďumbierskemu krasu. Začiatok túry v Korytnici by mal mať názov Korytnica, kúpele. Ťažko je ich takto nazvať, Pramene síce majú nové prístrešky ale už sú to dávno nie kúpele. Zdevastované, chátrajúce budovy, škoda…

Modrá turistická značka vás nasmeruje od minerálnych prameňov cez pohodový lesný chodník k Hiadeľskému sedlu. V lese vidieť výruby, ako aj choré stromy, ale zároveň aj výsadbu mladých stromčekov. K samotnému sedlu však budete kvôli ostrému stúpaniu musieť nabrať dych. V Hiadeľskom sedle (1099 m n.m.) natrafíte na prístrešok, kde si budete môcť po stúpaní oddýchnuť a nabrať sily na ďalší „zaberák“ na nohy. Posledný úsek na vrchol Kozieho chrbta sa zdá byť krátky no za to bude strmý.

Na vrchole

Typicky ostrý vrchol Kozieho chrbta je dominantou hlavného hrebeňa Nízkych Tatier, v časti Starohorské hory. Vrch je známy očarujúcimi prírodnými krásami, rôznorodými scenériami a aj vďaka tomu patrí medzi turistami vyhľadávané a početne navštevované vrchy. Kozí chrbát je zároveň aj lesnou rezerváciou. Nižšie polohy sú zalesnené, na viacerých miestach sa hustý les pretvára v krásnu čistinku, naopak vrcholové časti sú trávnaté a porastené bohatou kvetenou. Vďaka tomu je z vrcholu vskutku prekrásny výhľad na Zvolenskú kotlinu i Horehronie, vrcholy Nízkych Tatier či Veľkej Fatry. Vrcholové časti Kozieho chrbta tvoria aj povrchové krasové javy ( spomínané puklinové škrapy či závrty) patriace k Ďumbierskemu krasu. Lokalita je domovom viacerých cenných a zriedkavých vysokohorských druhov živočíchov.

Cez Handliarku na Donovaly

Putovanie z Kozieho chrbta na ďalší kopec – Handliarku po Ceste hrdinov SNP (červenej značke) vás uchváti, hoci vaša kondícia opäť dostáva zabrať. Odmenou za námahu je fantastický výhľad, aký sa nevidí ani v neskorej jeseni či zime. Na severe dlhočizná dolina až po Ružomberok, vzadu Choč, na východe hrebeň Nízkych Tatier, na juhovýchode Veporské vrchy a Poľana, na juhu Pohronie, vzadu Banská Bystrica, Zvolen, Javorie a Štiavnické vrchy. Celkom na juhu maďarské vrchy. Na západe sa ako hradba tiahne línia Veľkej Fatry. Jeden z najkrajších výhľadov na Slovensku. Červená značka vás od Handliarky dovedie najprv k vrcholu a potom k útulni Kečka, pomenovanej podľa kopca, ktorý ste práve prešli.

Od tejto chvíle až po Donovaly to už bude „prechádzka“ bez strmého stúpania. Skôr s klesaním po takmer celej trase. Na Polianky budete prechádzať krásnym smrekovým lesom na kremencovom podloží. Kremence patria k obalovej nízkotatranskej sérii. Majú prevažne ružovkastú farbu, časté sú žilky kremeňa. Hlavne v blízkosti Donovál sa nachádzajú pomerne časté šupinky krásneho hematitu. Z lesa vyjdete prakticky priamo pred osadou Polianky. Odtiaľ vás čaká posledné stúpanie na vrch Baníka. Baník je vrch v Starohorských vrchoch. Leží priamo nad obcou Donovaly, približne 12 km severovýchodne od Banskej Bystrice. Na jeho severných svahoch sa nachádza lyžiarske stredisko Záhradište (1 055,9 m n. m.). No a po zdolaní tohto posledného bodu sa už ocitnete v obci Donovaly. Unavení, ale plní zážitkov.

Väčšina ľudí, ktorí túto trasu prejdú vám povie, že ju ťažko opísať slovami. Preto nezabudnite navštíviť fotogalériu k tomuto článku a pokochať sa snímkami.

Poloha

Východzí bod: Korytnica-kúpele,rázcestie, autobusová zastávka

GPS: 48°53’24.1″N 19°15’56.7″E

Autobus: 601469 B.Bystrica-Donovaly-Ružomberok

Mapa: Klikni SEM, alebo na obrázok mapy

Foto: Norbert Kuklovský,  Jočito Jozef Adamčík

Túra Korytnica-Kozí chrbát-Donovaly preverí vaše nohy aj kondíciu

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest