Nové autobusy Scania zavŕšili kompletnú obnovu autobusov MHD Zvolen. Sú jedinými tohto typu na Slovensku.

Štyri autobusy Scania Citywide LF 12M s pohonom na stlačený zemný plyn sú príjemnou novinkou Mestskej hromadnej dopravy vo Zvolene, ktorú prevádzkuje Slovenská autobusová doprava Zvolen, a. s.

Vo farbách mesta prispejú k zvýšeniu komfortu prepravy cestujúcich a ich pohodlia Zvolenčanov pri presune za prácou, do školy, k lekárovi, alebo za voľnočasovými aktivitami.

Mesto Zvolen a Scania Slovakia uzavreli na konci októbra 2022 zmluvu na nákup štyroch mestských nízkopodlažných autobusov s pohonom na CNG (stlačený zemný plyn). Ide o jedny z posledných autobusov Scania Citywide vyrobených kompletne v závode v Slupsku v Poľsku.

Primátor mesta Zvolen, pán Vladimír Maňka neskrýva radosť z noviniek v doprave: „Od minulého roka premáva v uliciach nášho mesta 24 nových autobusov. Na kompletnú obsluhu všetkých liniek mestskej hromadnej dopravy boli potrebné ešte 4. Aj to sa podarilo vyriešiť. Za obstaraním vozidiel značky Scania stojí úspech nášho mesta v čerpaní eurofondov. Veď mestu sa na ne podarilo získať 1,2 milióna eur. Od aktuálneho mesiaca sa tak Zvolenčania budú prepravovať výhradne novými autobusmi.“

Na nákup autobusov získalo mesto ešte v roku 2020 nenávratný finančný príspevok z eurofondov v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP).

Technické špecifikácie

Scania Citywide LF 12M CNG sú plne nízkopodlažné autobusy s dĺžkou 11,995 m a s kapacitou 81 cestujúcich. O pohon sa stará plynový deväťlitrový päťvalec OC09 104 s výkonom 280 koní (emisná norma EURO VI). Ten je doplnený automatickou prevodovkou ZF ECO Life 6AP1420B. Hmotnosť autobusu je 14 450kg. K výbave patrí klimatizácia, bezplatná sieť wi-fi či usb zásuvky na nabíjanie mobilného telefónu. kamerový monitorovací systém a systém automatického počítania cestujúcich, LED informačné panely a zatmavené determálne bočné okná.

Štyri autobusy Scania Citywide LF 12M s pohonom na stlačený zemný plyn (CNG) nahradia na linkách zvolenskej MHD posledné štyri plynové autobusy Irisbus Citelis 12M

Zvolenské autobusy Scania Citywide budú prvými a zrejme aj poslednými autobusmi tohto typu na Slovensku. Výrobca totiž medzičasom oznámil ukončenie výroby autobusov tohto radu autobusov do prvého štvrťroka 2024 z dôvodu reorganizácie svojho výrobného portfólia. Konkrétne ide o ukončenie činnosti továrne na výrobu karosérií v poľskom Slupsku. Prestane tak vyrábať autobusy Citywide a Interlink. Bude ponúkať kompletné autobusy na báze podvozkov Scania, ale v spolupráci s externými výrobcami karosérií.

Štyri autobusy Scania Citywide vo Zvolene preto patria medzi posledné vyrobené autobusy tejto značky.

My im želáme veľa šťastných kilometrov a veľa spokojných cestujúcich na linkách v meste Zvolen.

Foto: Michal Mališ, Michal Miťo Lipa

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest