Mercedes-Benz LO 3100 Stromlinien predbehol dobu, no nikdy sa sériovo nevyrábal

Pri pohľade na tento autobus zrejme neodhadnete, že jeho tvar a línie majú už takmer 90 rokov! Áno, značka Mercedes bola a je  dizajnovou „topkou“. V prípade tohto autobusu to platí dvojnásobne. Znie to neuveriteľne, ale impulz k výrobe jeho prototypu dal (hoci nepriamo) Adolf Hitler. Prezradíme prečo.

Diaľnice

Presne 23. septembra 1933, položil Adolf Hitler základný kameň takzvanej Reichsautobahn, teda prvej ríšskej diaľnice. Pravdou je, že to bol zároveň základný kameň moderných diaľnic v Európe. Samotné plány na výstavbu 4-prúdovej rýchlostnej cesty bez križovatiek sa v Nemecku zrodili už v roku 1904 ešte za vlády cisára Vilhelma II. Spoločnosť, ktorá bola poverená výstavbou, vznikla o päť rokov neskôr a v roku 1913 sa začali prvé práce neďaleko Berlína. Veľkolepým plánom však urobila škrt cez rozpočet prvá svetová vojna. Do prevádzky bol tak prvý úsek diaľnice AVUS (Automobil-Verkehrs-und Übungs-Straße) odovzdaný až v roku 1921. Prvú diaľnicu v Československu otvorili o 50 rokov neskôr – v roku 1971.

Na Hitlerov pokyn tak v júni 1933 vznikla nová spoločnosť na výstavbu diaľnic a už 23. septembra bol položený základný kameň úseku prvej ríšskej diaľnice z Frankfurtu do Darmstadtu. Samozrejme, za účasti Hitlera aj vládnych špičiek, keďže nacisti si nenechali ujsť žiadnu príležitosť propagandy. Súčasne sa začalo pracovať aj na spojení Menheim-Heidelberg. Plány opäť neboli zďaleka nové. Cestu navrhol už v roku 1926 hannoverský dopravný inžinier Robert Otzen.

Rýchle cesty potrebujú rýchle autobusy

V októbri 1934 už bolo vo výstavbe 1 500 km diaľnic. Spomínaný úsek Frankfrut – Darmstadt bol spojazdnený 19. mája 1935. V roku 1936 prekročila celková dĺžka prevádzkovaných ríšskych diaľnic 1 000 km. Výstavba bola najmohutnejšia v rokoch 1937 a 1938, keď bolo sprevádzkovaných ďalších vyše 2 000 km. Po začatí druhej svetovej vojny výstavba postupne upadala, až bola v roku 1943 úplne zastavená pre nedostatok finančných prostriedkov. K výstavbe diaľnic sa Nemecko vrátilo až po druhej svetovej vojne. V roku 1934 však len málokto veril, že sa o pár rokov začne vojna oveľa hroznejšia, ako tá, čo skončila v roku 1918. Hitler si bol vedomý, že bežných užívateľov s vlastnými osobnými automobilmi bude na diaľnici málo. O to viac rátal s prepravou nákladov a … osôb v autobusoch. Bolo potrebné osloviť firmu, ktorá vyrobí autobus, určený práve pre diaľničnú sieť.

Voľba padla na Mercedes – Benz.

LO 3100 Stromlinien

Kvôli ekonomickým ťažkostiam na začiatku 20. storočia sa Daimler Motoren Gesellschaft a Benz & Cie. zlúčili do jednej spoločnosti v roku 1926, dva roky po tom, čo obe spoločnosti podpísali dohodu o spoločnom záujme. Tak vznikol podnik Daimler-Benz AG (známy aj ako Mercedes-Benz ). V nasledujúcom roku spoločnosť predstavila svoj prvý kombinovaný rad autobusov. V tom čase sa kládol dôraz na dieselové motory (na rozdiel od benzínových motorov ) pre úžitkové vozidlá.

Výstavba diaľníc nahrala do kariet konštruktérom tejto firmy, nakoľko sa chceli blysnúť pred celým svetom modelom, aký nemal v tom čase obdobu. Autobus bol vyvinutý v roku 1934 na podvozku dieselového nákladného vozidla Mercedes-Benz L 59 a bol určený na použitie na diaľniciach, ktoré sa v tom čase aktívne stavali. Na svoju dobu mal priekopnícky systém rolovania strechy a tiež odklápania horných okien podľa požiadaviek cestujúcich. Bohužiaľ nástup fašizmu zhatil smelé plány výrobcov umiestniť tento model na zájazdové a výletné trasy po Nemecku. A tak sa sériová výroba Lo 3100 nikdy nezačala…

Foto: livejournal.com

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest