Ružové autobusy v Jakarte majú za cieľ chrániť dochádzajúce ženy pred sexuálnym obťažovaním

V uliciach indonézskeho hlavného mesta Jakarta sa objavili nové priestranné kĺbové autobusy ružovej farby. Napriek tomu, že sú súčasťou mestskej hromadnej dopravy, jazdiť v nich nemôže každý.

V Jakarte v Indonézii bola vytvorená prvá autobusová linka, ktorá mala ženám pomôcť cítiť sa bezpečne počas každodenného dochádzania, už v roku 2016. Vedenie mesta Jakarta prostredníctvom svojej spoločnosti na správu mestských autobusov, PT Transportasi Jakarta (TransJakarta), spustilo prevádzku autobusov len pre ženy. Bolo to v v apríli 2016, keď si krajina vo pripomenula Deň Kartini. Teda narodeniny Kartini, hrdinky ženskej emancipácie, ktorá sa narodila 21. apríla 1879.

Ružový autobus bol navrhnutý tak, aby pomáhal chrániť pasažierky pred sexuálnym obťažovaním. Unikátny autobus jazdil po celej rušnej štvrti Pasar Buru v centre Jakarty.  A postupne k nemu pribúdali ďalšie. Na zaistenie zvýšenej bezpečnosti sú vo vozidle umiestnené policajtky. Na prevádzkovanie exkluzívnej autobusovej dopravy sú zamestnané ženy.

Autobus len pre ženy

Zdôvodňovanie takéhoto oddeleného typu dopravy je pre Európana dosť nepochopiteľné. Kompetentní uviedli, že: „Niektoré ženy sa vyhýbajú používaniu verejnej dopravy, pretože sa ich môžu náhodne dotknúť neznámi muži.“ Chápeme, väčšina Indonézanov sú moslimovia. Ich viera zakazuje dotýkať sa na verejnosti, hoci aj mimovoľne. Vlastne to potvrdil aj guvernér Jakarty: „Môžu existovať niektoré ženy, ktoré si nie sú isté, keď sa k nim budú tlačiť muži, pretože si môžu myslieť, že ide o muhrim (muži a ženy, ktorí nie sú príbuzní a nemôžu sa jeden druhého dotýkať).“ V Indonézii je náklonnosť, prejavovaná na verejnosti trestuhodným činom a mimovoľný dotyk ako sexuálne obťažovanie. Ako píšeme – pre Európana niečo nepochopiteľné. Vráťme sa k autobusom.

Počas obdobia pandémie došlo k zmenám v politike a plány s ružovými autobusmi sa na pár rokov utlmili. No v roku 2022 premávalo v Jakarte už osem takýchto autobusov. A pribudnúť majú ďalšie.

Monitorovanie

Ženy, ktoré dochádzajú za prácou, môžu jazdiť ružovým autobusom medzi 5:00 a 22:00 za cestovné 3,5 indonézskej rupie, čo je približne 20 centov v našej mene. Prevádzka ružových autobusov TransJakarta odráža záväzok spoločnosti poskytovať bezpečné a pohodlné služby všetkým cestujúcim, najmä ženám, povedal pracovník TransJakarta pre styk s verejnosťou

„Autobus je vyhradený pre ženy. Vodič autobusu je žena, aj asistent autobusu je tiež žena,“ poznamenal predstaviteľ spoločnosti. Generálny riaditeľ PT Transjakarta Budi Kaliwono uviedol, že 40 percent pasažierov Transjakarty tvorili ženy. Preto jeho spoločnosť venovala a venuje veľkú pozornosť pasažierkam.

Každý ružový autobus môže prepraviť až 118 cestujúcich. Monitorovanie situácie v takomto spôsobe dopravy prinieslo výsledky. Počet žien v autobusoch sa razantne zvýšil.

Dámy môžu vziať so sebou na jazdu autobusom svoje deti bez ohľadu na ich pohlavie. Vytváranie oddelených služieb pre ženy je čoraz viac a populárnejšie v iných krajinách juhovýchodnej Ázie.

Foto: www.thejakartapost.com, en.antaranews.com, cosmopolitan.co.id

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest