Putikov vŕšok – málo známa vyhasnutá sopka, ktorá sa nachádza bližšie, ako si myslíte

Putikov vŕšok je vyhasnutá bazaltová sopka ležiaca východne od obce Tekovská Breznica a juhozápadne od Novej Bane v okrese Žarnovica.

Jej aktivita bola ukončená pred 130 000 rokmi a je tak najmladšou sopkou nielen na Slovensku, ale aj v Strednej Európe. Zvyšky vyhasnutej sopky buduje hlavne troskový kužeľ tvorený pyroklastickými sedimentami a lávové prúdy rôznej dĺžky. Lávové prúdy sú najtenšie v centrálnej časti vulkánu a hrubnú smerom do doliny Hrona, kde dosahujú až 15 m. Najdlhší zaznamenaný lávový prúd tiekol smerom na sever a dosahoval dĺžku okolo 3,2 km. V oblasti medzi Novou Baňou a Brehmi tento prúd prenikol do koryta rieky Hron a na čas ho prehradil. Celý Putikov vŕšok je pokrytý sopečnou horninou – pemzou, ktorá je ľahká ako troska z vysokej pece. Dajú sa nájsť aj „sopečné bomby“, ktoré sa podobajú na skamenenú prehnutú rybu bez chvosta a hlavy o veľkosti 4 cm a viac. Bomby vznikli tak, že pri výbuchu sopky vyleteli vysoko do vzduchu žeravé kúsky čadiča, ktoré stvrdli a pri dopade na zem sa nerozbili.

Na okraji krátera je pôda úplne červená

Popri ceste na vrchol môžete objaviť otvor v skale, ktorý vzbudzoval pozornosť už v dávnej minulosti. Podľa vulkanológov ide prieduch, cez ktorý unikali sopečné plyny. Niektoré verzie zasa hovoria, že jaskyňu vyhĺbili ľudia a kedysi do nej mnísi z kláštora v Hronskom Beňadiku odkladali zásoby potravín. Dlhé roky sa tejto jaskyni hovorí Sezam (podľa rozprávky o Alibabovi).

Jaskyňa

Oblasť Putikovho vŕška je prírodnou pamiatkou a je chránená 5. stupňom ochrany.

Poloha

Obec: Tekovská Breznica

GPS: 48.376037, 18.634157

Mapa: Klikni SEM, alebo na obrázok

Foto:  Jozef Martinský / Eagle’s View

Putikov vŕšok – málo známa vyhasnutá sopka, ktorá sa nachádza bližšie, ako si myslíte

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pin It on Pinterest