Pozývame vás do Banskej Bystrice na Stretnutie veteránov 2024

1. mája 2024 sa v Banskej Bystrici uskutoční tradičný zraz fanúšikov historických vozidiel: Memoriál Mariana Polónyho. Ak chcete byť pri tom, prijmite našu pozvánku.

Dnes už vie mnoho ľudí oceniť pri pohľade na historické vozidlá stovky a tisícky hodín, strávených pri ich renovácii. Vnímanie histórie očami sa bytostne dotkne každého z nás. O to viac v prípade, ak sa nám pritom v spomienkach vynorí autobus, ktorým sme kedysi jazdili do školy, na zemiakové brigády či do práce.

Odkaz Mariana Polónyho

„Krása sa nedá vyjadriť v jednotkách SI sústavy, Dá sa len ohodnotiť známkami a hviezdičkami. A tlkotom vlastného srdca. Krása je to, čo ťa hladí na duši. To, z čoho máš motýle v bruchu,“ hovoril kedysi Marian Polóny, človek, ktorého meno nesie každoročné stretnutie veteránov v Banskej Bystrici. Zvykol tiež dodať: „Krása je niečo oveľa hlbšie, ako len vonkajší vzhľad. Koľkí z nás jazdili v detstve autobusmi Škoda 706 RTO a nepovedali by na ne, že sú krásne. Krása musí dozrieť. Ak po rokoch opäť uvidíš Škodu 706 RTO a pocítiš nutkanie sa tohto autobusu dotknúť a pohladiť, znamená to, že si dozrel aj ty. A že sa ti krása tohto autobusu ukázala v jeho neviditeľnej podstate, v tvojich pocitoch a spomienkach.“

Meno Mariána Polónyho dnes nesie banskobystrický memoriál známy ako Stretnutie generácií. V tomto roku sa stretneme už po 35. krát. Marián Polóny patril medzi najskúsenejších manažérov verejnej dopravy na Slovensku. Bol našim skvelým kolegom aj priateľom. Aj vďaka jeho entuziazmu sa pre budúce generácie zachovalo množstvo krásne zrenovovaných historických vozidiel. Viac si môťete prečítať v našom medailóne, súčasťou ktorého je aj nasledujúce video:

Hoci sa na Memoriáli Mariana Polónyho stretávajú historické vozidlá z mnohých kútov Slovenska, tá najdlhšia kolóna vychádza z Partizánskej cesty v Banskej Bystrici. Naleštené nákladné a osobné vozidlá a, samozrejme, autobusy sú od skorého rána zoradené za najväčšou hviezdou – autobusom Saurer L3C, ktorý bol vyrobený pred viac, ako 80 rokmi vo Švajčiarsku a ktorý bol srdcovou záležitosťou Mariana Polónyho. Aj preto má tú česť ísť v čele kolóny naprieč celou Bystricou až po miesto výstavy, ktorým bude tentokrát námestie SNP.

Pozvánka

Veterán klub BB v spolupráci s partnermi Slovenská autobusová doprava Zvolen, a. s. a Mesto Banská Bystrica pod záštitou primátora mesta si okrem jubilejnej prehliadky auto – moto veteránov pripravili aj športový, charitatívny a hudobný program.

Deti svojou účasťou v zóne detskej atletiky pomôžu symbolicky vyzbierať peniažky pre “Anjelsku Tamarku”, ktorá trpí Angelmanovým syndrómom. Tešiť sa môžu na maľovanie na tvár, balóny, sladkú odmenu ako aj každoročné pomaľovanie autobusu.

Vystúpia aj hudobní hostia Hugo Sníček, Zdenka Predná, Adam Ďurica. Moderuje Peter “Pinďo” Lengyel.

VSTUP VOĽNÝ!!!

Tento rok sa vidíme na Námestí SNP v Banskej Bystrici.

Pozývame vás do Banskej Bystrice na Stretnutie veteránov 2024

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest