Nenáročná túra Kremnickými vrchmi z Kordíkov do Tajova vás zavedie na nevšedné miesta a dokonca aj k zaujímavej autobusovej zastávke

Dnes vás pozývame na príjemnú prechádzku Kremnickými vrchmi, ktorá je veľmi populárna nielen medzi Banskobystričanmi ale aj turistami zo širokého okolia. Vzácna zhoda panuje v názore, že táto túra je krásna v každom ročnom období, no najkrajšia na jeseň, kedy sú síce dni čoraz kratšie, ale na druhej strane parádne na výhľady, predovšetkým pokiaľ stromy neprídu o svoje pestrofarebné šaty.

Ak sa v neskorších jesenným mesiacoch nechcete zapotiť i potrápiť v šere či tme, je možnosť vybrať sa na kratšie vychádzky, ktorým nevadia ani októbrové či novembrové dni. Túra z Kordíkov do Tajova k nim určite patrí.

Na pozadí Poľana a Ľubietovský Vepor

Autobusom do východzieho bodu

Do hôr sa dostanete pohodlne – autobus vás vyvezie až do horskej dediny Kordíky. Jej centrum je vo výške 849 m n. m. Predpokladá sa, že vznikla v polovici 16. stor. a prví osadníci sa venovali ťažbe dreva pre potreby baní a hút v Banskej Bystrici a jej okolí. V súčasnosti tu žije okolo 500 obyvateľov. Mnohé domy sa však stali rekreačnými chalupami, alebo sa stavajú nové zariadenia pre tých, ktorí sem prichádzajú nabrať nové sily a duševný pokoj.

Už po vystúpení z autobusu sa otvárajú parádne výhľady, ktoré vás určite okúzlia. Ak prídete v jeseň v ranných hodinách, budete mať „pod nohami nebo“ – teda vystúpite nad hmlu v dolinách.

Dolina Hrona – vrátane Zvolena – topiaca sa v hmle

Po zelenej značke k zastávke ČSAD

Po zelenej značke prejdete pohodlne, bez výraznejšieho stúpania, lesom, i otvoreným terénom. Občas padnú do oka detaily, ktoré ponúka okolitá príroda – nenápadný potôčik, náznak vodopádu, huby na starých pňoch… Ale prekvapí nás i človek – napríklad „autobusovou zastávkou“ na pni. Samozrejme, že sem autobus nikdy nepríde. Jednoducho – recesia. Spomenie si niekto, čo znamenala skratka ČSAD? Určite áno.

Chata nad Králikami

Chata nad Králikami sa nachádza v prekrásnom horskom prostredí, v nadmorskej výške 936 metrov a 12 km od Banskej Bystrice. Pre lyžiarov sú Kordíky, Tajov, Králiky alebo Suchý vrch pravým rajom. Pre zjazdárov i bežkárov. Králiky – Rusko – to je konečná autobusových spojov z Banskej Bystrice, ktorými sa na tieto miesta môžete dostať. Na parkovisku v jej blízkosti je niekoľko stolov s lavicami, na naše pomery je tu neskutočne čisto.

Pri výhľade sponad Králik i priamo z dediny  môžete prejsť aspoň očami či objektívom fotoaparátu cez Majerovu skalu na Krížnu. Za Banskou Bystricou sa tiahne nízkotatranský hrebeň s Chopkom i Ďumbierom, za dolinou Hrona sa vyníma charakteristický chrbát Ľubietovského Vepra a detvianska Poľana.

Majerova skala a Križna ako na dlani

K vodopádu

Dolu Králikmi zídete do Králickej tiesňavy. Stala sa vyhľadávaným turistickým cieľom, počas túry známymi miestami sa takmer vždy objaví niečo nové, zaujímavé. Napríklad parádne mladé hlivy, z ktorých pár môže pokojne skončiť vo vašom batohu. Medzi hubármi je kvôli hojnému výskytu na tomto území hliva veľmi populárna.  Králickú tiesňavu tvorí Farebný potok, ktorý tu medzi skalami vytvoril unikátne zákutia. Počas krátkej prechádzky môžete sledovať špecifickú flóru, prejdete dva krát cez potok pomocou drevených lavičiek a dostanete sa až ku vodopádu. Králický vodopád má výšku asi sedem metrov a je naozaj veľmi pekný. Hlavne ak má silnejší prítok.

V Tajove

Z tiesňavy zostúpite už po asfaltovej ceste okolo rodného domu významného tajovského rodáka, vynálezcu v oblasti rádiotelegrafie Jozefa Murgaša do centra Tajova.  Pohodlne stihnete autobus do Banskej Bystrice a v jesenných mesiacoch sa domov vrátite ešte za vidna.  Ak sa tu ocitnete na jar či v lete, môžete si dať prechádzku obcou, ktorú okrem Jozefa Murgaša preslávil aj Jozef Gregor – Tajovský.

Minulosť obce siaha do XIV. storočia. Tajov vznikol ako majetok Radvanskovcov. V rokoch 1496 – 1500 v Tajove postavili Turzovci dve huty: v jednej sa cedila a v druhej rafinovala meď. Obe huty prebrala banská komora a v prevádzke boli až do r. 1893.

Vyčistená meď sa vozila cez Sliezsko do Bratislavy alebo cez Krupinu do Viedne. V 18. storočí sa tu rafinovala meď z Banátu, v 19. storočí zo Španej Doliny a Smolníka. V 16. storočí zamestnávala huta 70 – 100 robotníkov. Personál huty bol podriadený Banskej komore, ostatní do r. 1848 boli poddanými Radvanskovcov.

V chotári obcí Tajov a Jabríková sa nachádzali náleziská vzácnych rúd. Smerom na Kordíky – Na baničke sa dolovala žltá arzénová ruda – auripigment a pod Králikmi realgár sfarbený dočervena, dobre viditeľný aj v potoku. Preto mu aj dali predkovia názov Farebný potok a okolie Farbenô. Arzénové rudy sa na mieste aj mleli a posielali na farmaceutické účely do Viedne.

Kultúrne pamiatky Tajova

V zozname kultúrnych pamiatok je Kostol sv. Jána Krstiteľa, rodný dom Jozefa Gregora Tajovského a rodný dom Jozefa Murgaša.

V obci sa nachádzajú 3 domy – objekty ľudovej architektúry v bývalej Jabríkovej. V záhrade pred budovou bývalej školy stojí chránený tis. Jeho vek sa odhaduje na vyše 100 rokov. Jeho výška je 12 m, koruna 8 m a obvod kmeňa má 158 cm. Chráneným prírodným útvarom v Kopaniciach je Kopa, na ktorej je postavený obecný vodojem (1929). Voda, ktorá z neho vyteká, modeluje vápencovú skalu a vytvára tuf.

Vzácna bola lipa pri budove bývalej školy z r. 1896, zasadená na tisíce výročie vzniku Uhorského štátu. Po 111 rokoch bola 23. novembra 2007 schátraná lipa z bezpečnostných dôvodov zlikvidovaná.

Na Tajovskom cintoríne je náhrobný pamätník postavený nad hrobom J.G. Tajovského, v ňom je uložená urna s popolom H. Gregorovej – manželky J.G. Tajovského. Ďalej sa tu nachádza symbolický hrob Jozefa Murgaša.

Tajov so svojou prekrásnou prírodou pod Kremnickými horami oddávna priťahoval milovníkov tejto nádhery. Už v polovici minulého storočia spomína sa Pepenéria vo Švarovej, kde na čistinke uprostred majestátnych jedlí a smrekov stretávali sa nielen Tajovčania na povestných gulášoch, majálesoch a družných zábavách, ale chodili sem aj mešťania.

Poloha

Obec: Kordíky, Králiky, Tajov

GPS: 48.73245, 19.0382 (Králiky)

Autobus: linka 601462

Mapa: Klikni SEM, alebo na obrázok mapy:

Za aktívnu pomoc s písaním a fotografiami k tomuto článku patrí naša veľká vďaka pánovi Sliackemu zo Zvolena.

©️ Jozef Sliacky

Nenáročná túra Kremnickými vrchmi z Kordíkov do Tajova vás zavedie na nevšedné miesta a dokonca aj k zaujímavej autobusovej zastávke

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest