Škoda 706 RTO „Madetka“ – autobus, ktorý sa premenil na pojazdnú predajňu

V roku 2018 sme v jednom z našich albumov na Facebooku priniesli exkluzívne fotografie nášho fanúšika Roberta Kováčika zo spomienkovej akcie v Hluboké nad Vltavou. Tu pri príležitosti osláv 100. výročia vzniku ČSR predstavila akciová spoločnosť Madeta z Čiech, premiérovo krásnu novú pojazdnú predajňu Škoda 706RTO. Poďme si zaspomínať.

 Slávna „uhorka“

Známy československý autobus Škoda 706 RTO netreba zrejme nikomu predstavovať. Krásny okrúhly stroj, prezývaný uhorka, vyrábala Karosa spolu s LIAZom a v súčasnosti je to vyhľadávaný a cenný veterán. Jeden v dezolátnom stave zaobstarala juhočeská firma Madeta a prestavala ho na pojazdnú predajňu. Prvýkrát ho vystavila pri príležitosti stého výročia založenia republiky. Autobus pôvodne fungoval ako pojazdné laboratórium Štátnych hmotných rezerv, Madeta ani jej predchodca Juhočeskej mliekarne pojazdné predajne samy neprevádzkovali, avšak tento koncept mobilných prevádzok bol za socializmu pomerne bežný. 

Renovácia

Tento autobus zaobstarala Madeta v roku 2015 od zberateľa zo Zábřehu na Morave, ktorý si z neho chcel urobiť karavan, ale nakoniec sa k tomu nedostal. Autobus renovovali v dielni Dopravného podniku mesta České Budějovice, divízie trolejbusy. Ešte predtým sa boli inšpirovať interiérom poslednej pojazdnej predajne 706 RTO, ktorá fungovala na Blatensku.

V pôvodnom stave

V interiéri je technické zázemie rozšírené o elektrocentrálu, chladiace vitríny, obslužný pult, LCD projektor a pokladňu. Zákazníci vchádzajú do autobusu zozadu, pri pokladni za vodičom zaplatia a vychádzajú von prednými dverami.

Unikát

„Ertéóčka“ je historicky veľmi cenené vozidlo, ktoré dokazuje skvelý dizajnérsky aj priemyselný um našich predkov. Kedysi úplne bežný autobus, dnes unikát, akých sa v Českej republike zachovalo zhruba len osemdesiat kusov a z toho iba polovica je schopná cestnej premávky. Veterán od Madety po náročnej rekonštrukcii slúži pri zvláštnych predajných a propagačných akciách. Okrem neho prevádzkuje Madeta na rovnaké účely ešte jedno historické vozidlo Praga RND, ktoré pochádza z 50. rokov minulého storočia.

Foto: Robert Kováčik, Madeta

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest